Příjemnou noc, dnes je neděle 23.2.2020
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tohle je hodně vážné! Jak Večerník upozornili samotní čtenáři, v prostějovském Domově důchodců se rozšířila neznámá kožní infekce. Přestože s ní v ústavu intenzivně bojují už od loňského srpna, vše bylo dosud marné, ale i tak trochu tajné. Nikdo totiž přesně neví, o co vlastně jde. Vyrážka v mnohém připomíná svrab, ovšem ani podrobné analýzy tuto možnost nepotvrdily.

V V současnosti se situace vyhrotila natolik, že ústav v Nerudově ulici po dohodě s krajskými hygieniky musel být od čtvrtka zcela uzavřen. Všech 250 klientů včetně personálu bude podrobeno léčbě a celý objekt čekají dosud nevídaná opatření. Kdy skončí a zda budou úspěšná, však v tuto chvíli není jisté...

Na dlouhodobý problém s vyrážkou upozornila Večerník naše čtenářka. „Moje příbuzná bydlí v prostějovském Domově důchodců na Nerudově ulici. Poslední dobou má na těle vyrážku, kterou se nedaří léčit, protože se pořád vrací a nikdo nedokáže vysvětlit proč. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se dozvěděla od dalších lidí, co zde bydlí, že tahle vyrážka netrápí jen mou příbuznou, ale nemocných lidí je mnohem více. Prý jde o desítky, nakazil se i personál domova. Jako rodina se cítíme bezmocní, protože nám nikdo neřekl, o co jde,“ napsala nám Eva K.

Fakt, že už delší čas bojují s vyrážkou, potvrdilo Večerníku i vedení ústavu. „U prvního pacienta byla nákaza tímto typem vyrážky zjištěna loni v srpnu. Od té doby se bohužel rozšířila.

V současnosti podobným postižením trpí sedm klientů na lůžkové části a víme i o dvou případech na oddělení s běžným režimem. Nakazilo se také pět zaměstnanců, kteří jsou momentálně v neschopnosti. Vyrážka se přitom opakovaně objevuje u těch samých osob,“ konstatoval ředitel domova Zdeněk Libíček, který však nevyloučil, že nakažení mohou být i další klienti, kteří se však se svým problémem dosud neobrátili na lékaře.

Nikdo neví, o co jde...

Celou situaci výrazně zhoršuje fakt, že se ani po téměř roce nepodařilo zjistit, o jakou infekci se jedná. „Nakažení klienti podstoupili celou řadu vyšetření a důkladnou léčbu. Někteří byli dokonce hospitalizovaní v nemocnici a to jak v Prostějově, tak i v Olomouci. Přesto nám žádný lékař neřekl,

o co přesně jde... Faktem je, že odborníci nás upozorňovali, že by se mohlo jednat o svrab. Podrobná mikrobiologická vyšetření však tuto variantu u žádného z pacientů nepotvrdila,“ prozradila nám Eva Uherková, vrchní sestra Domova důchodců Prostějov.

Vedení ústavu se dušuje, že situaci v žádném případě nepodcenilo. „Vše jsme okamžitě řešili s lékaři i hygienou. Vyzkoušeli jsme celou řadu nejrůznějších opatření včetně výměny pracích prášků. Nic nezabralo a infekce se pacientům skutečně stále vrací. Někdo má klid třeba týden, jinému se vrátí až po půl roce,“ pokrčil rameny Zdeněk Libíček, který se v průběhu uplynulého týdne rozhodl přikročit k ráznému jednání. „Jedna z našich zaměstnankyň navštívila kožního lékaře, který vyrážku označil za svrab. Doktor vše následně oznámil na hygieně. Na základě jejího podnětu jsme se rozhodli přikročit k vyhlášení karantény nad celým Domovem důchodců. Půjde o obrovský zásah do našeho běžného provozu, nicméně dnes vydáme zákaz návštěv na dobu neurčitou,“ prozradil ve čtvrtek Zdeněk Libíček.  

Musí přijít rázné kroky

Něco tak závažného v domově dosud nikdo nepamatuje. „Všech dvě stě padesát našich klientů včetně personálu bude muset preventivně podstoupit léčbu. Veškeré zařízení se bude muset důkladně vydezinfikovat, a to vše v co nejkratší možné době. Čeká nás obrovský zápřah, který si nikdo neumí představit,“ uzavřela Eva Uherková.

Nejhorší na celé situaci je, že si v tuto chvíli není nikdo zcela jistý. Je možné, že ani tato rozsáhlá opatření nebudou v boji proti tajemné infekci úspěšná.

Neutěšenou situaci v Domově důchodců bude Večerník i nadále sledovat.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments