Dobré odpoledne, dnes je úterý 26.3.2019
svátek slaví Emanuel,
zítra Dita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO+FOTOGALERIE Stará Jezdecká kasárna, která jsou určena k demolici, byla vybrána jako místo nebývalého cvičení celého Integrovaného záchranného systému. V pátek ráno zde došlo k simulovanému výbuchu plynu, přičemž v budově bylo v zakouřených prostorách uvězněno šest desítek osob. Ty výborně sehráli studenti prostějovských středních škol. Cvičení však provázely emoce ze strany okolobydlících občanů i bezdomovců, kteří v kasárnách přespávají…

„V bytovém domě na Jezdecké ulici v Prostějově došlo k úniku plynu do sklepních prostor. Nahromaděný plyn explodoval a výbuch způsobil zřícení části budovy a její statické narušení. Následkem výbuchu došlo k požáru, který v budově uvěznil asi šedesát jejích obyvatel,“ vyhlásil přesně v devět ráno dispečer všem složkám IZS. Rázem se tak začalo cvičení, které v podobném rozsahu pamatujeme v Prostějově naposledy před deseti lety! „Na místě cvičili profesionální hasiči z Prostějova a Olomouce, dobrovolní hasiči, Policie ČR, Městská policie Prostějov, celní správa, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje. Domnělý výbuch jsme nasimulovali pomocí silných dýmovnic. Celkový zásah hodnotila speciální komise,“ sdělila Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cílem akce bylo prakticky procvičit postupy složek IZS při zdolávání mimořádné události spojené se zřícením obytné budovy, při vyprošťování osob ze závalů a staticky narušených budov, zdolávání požáru výškové budovy a při záchraně většího počtu osob.  

Páteční megacvičení záchranných složek však provázely také velké emoce přímo nezúčastněných osob. Jen do redakce volalo několik lidí, kteří nám oznamovali obrovský požár v Jezdeckých kasárnách... Jedno z oznámení pak stálo opravdu za to. „Cože? To je cvičení? Tak to prádlo mi zaplatí hasiči! Ráno jsem prala a prádlo rozvěsila na balkón. Teď ho mám, jako bych ho vytáhla z udírny, je zakouřené od těch dýmovnic,“ hudrovala do telefonu žena bydlící v činžáku vedle starých kasáren.

S ještě větší stížností přišel do Večerníku známý prostějovský bezdomovec Martin Janeček. Ten společně s dalšími kamarády využívá zdevastovaná kasárna jako nouzový domov. „Okolo jedenácté hodiny jsem si chtěl v kasárnách odpočinout. Viděl jsem, že tady probíhá nějaké cvičení, přesto jsem se dostal dovnitř a v jedné místnosti jsem usnul. Hasiči mě viděli, ale nechali mě v klidu. Pak ale přišli strážníci městské policie, že prý tady nemám co dělat. Začali do mě surově kopat a pak mě vyhodili. Kdybych tam dělal nějakej bordel, tak neřeknu. Ale žádné problémy jsem nedělal, chtěl jsem jenom spát. Ale chovali se ke mně hrozně. Jsem sice bezdomovec, ale žádnej dobytek,“ ulevil si od plic v naší redakci Martin Janeček.

Samozřejmě jsme ještě v pátek požádali o vyjádření k tomuto údajnému incidentu velitele Městské policie v Prostějově. „Celé to považuji za nesmysl. Strážníci jsou profesionálové a vědí, jak v podobných situacích zakročit. Pokud museli užít donucovacích prostředků, tak rozhodně ne surových kopanců. Pochopitelně ale vaše oznámení prověřím a vyšetřím. Na druhé straně je potřeba se pana Janečka zeptat, co v kasárnách dělal, když je dovnitř zákaz vstupu...,“ uvedl pro Večerník Jan Nagy, šéf prostějovských strážníků. Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments