Příjemnou noc, dnes je úterý 2.6.2020
svátek slaví Jarmil,
zítra Tamara
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO+FOTOGALERIE Stará Jezdecká kasárna, která jsou určena k demolici, byla vybrána jako místo nebývalého cvičení celého Integrovaného záchranného systému. V pátek ráno zde došlo k simulovanému výbuchu plynu, přičemž v budově bylo v zakouřených prostorách uvězněno šest desítek osob. Ty výborně sehráli studenti prostějovských středních škol. Cvičení však provázely emoce ze strany okolobydlících občanů i bezdomovců, kteří v kasárnách přespávají…

„V bytovém domě na Jezdecké ulici v Prostějově došlo k úniku plynu do sklepních prostor. Nahromaděný plyn explodoval a výbuch způsobil zřícení části budovy a její statické narušení. Následkem výbuchu došlo k požáru, který v budově uvěznil asi šedesát jejích obyvatel,“ vyhlásil přesně v devět ráno dispečer všem složkám IZS. Rázem se tak začalo cvičení, které v podobném rozsahu pamatujeme v Prostějově naposledy před deseti lety! „Na místě cvičili profesionální hasiči z Prostějova a Olomouce, dobrovolní hasiči, Policie ČR, Městská policie Prostějov, celní správa, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje. Domnělý výbuch jsme nasimulovali pomocí silných dýmovnic. Celkový zásah hodnotila speciální komise,“ sdělila Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cílem akce bylo prakticky procvičit postupy složek IZS při zdolávání mimořádné události spojené se zřícením obytné budovy, při vyprošťování osob ze závalů a staticky narušených budov, zdolávání požáru výškové budovy a při záchraně většího počtu osob.  

Páteční megacvičení záchranných složek však provázely také velké emoce přímo nezúčastněných osob. Jen do redakce volalo několik lidí, kteří nám oznamovali obrovský požár v Jezdeckých kasárnách... Jedno z oznámení pak stálo opravdu za to. „Cože? To je cvičení? Tak to prádlo mi zaplatí hasiči! Ráno jsem prala a prádlo rozvěsila na balkón. Teď ho mám, jako bych ho vytáhla z udírny, je zakouřené od těch dýmovnic,“ hudrovala do telefonu žena bydlící v činžáku vedle starých kasáren.

S ještě větší stížností přišel do Večerníku známý prostějovský bezdomovec Martin Janeček. Ten společně s dalšími kamarády využívá zdevastovaná kasárna jako nouzový domov. „Okolo jedenácté hodiny jsem si chtěl v kasárnách odpočinout. Viděl jsem, že tady probíhá nějaké cvičení, přesto jsem se dostal dovnitř a v jedné místnosti jsem usnul. Hasiči mě viděli, ale nechali mě v klidu. Pak ale přišli strážníci městské policie, že prý tady nemám co dělat. Začali do mě surově kopat a pak mě vyhodili. Kdybych tam dělal nějakej bordel, tak neřeknu. Ale žádné problémy jsem nedělal, chtěl jsem jenom spát. Ale chovali se ke mně hrozně. Jsem sice bezdomovec, ale žádnej dobytek,“ ulevil si od plic v naší redakci Martin Janeček.

Samozřejmě jsme ještě v pátek požádali o vyjádření k tomuto údajnému incidentu velitele Městské policie v Prostějově. „Celé to považuji za nesmysl. Strážníci jsou profesionálové a vědí, jak v podobných situacích zakročit. Pokud museli užít donucovacích prostředků, tak rozhodně ne surových kopanců. Pochopitelně ale vaše oznámení prověřím a vyšetřím. Na druhé straně je potřeba se pana Janečka zeptat, co v kasárnách dělal, když je dovnitř zákaz vstupu...,“ uvedl pro Večerník Jan Nagy, šéf prostějovských strážníků. Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Nosíte ještě roušku či jinou ochrannou pomůcku při pobytu venku?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nezapomněli na lidi.

Už nějaký čas jsou na světě první architektonické studie k tomu, jak co nejúčelněji zrekonstruovat celou jižní část centra města. Radní chtějí předmětnou záležitost prodiskutovat s občany, ale první veřejné projednávání padlo kvůli COVID-19. Konšelé se tedy sejdou za tímto účelem s Prostějovany už tuto středu v kulturáku.

Nečinnost úřadů.

Stražisko bylo v minulých dekádách známo jako jedno z nejoblíbenějších míst na Prostějovsku pro rekreaci a odpočinek. Leč centrum obce stále více hanobí kdysi oblíbená restaurace, dnes však nechvalně proslulá ubytovna, kde bydlí takzvaně nepřizpůsobiví spoluobčané. Problémy ve Stražisku, avšak kompetentní subjekty spí… Na co se čeká?

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

ALOIS MAČÁK starší

Legendární osobnost prostějovského hokeje, kopané a tenisu zemřela uplynulý pátek 29. května ve věku 80 let. Otce někdejšího náměstka ministra kultury či krajského hejtmana doprovodí rodina i veřejnost sportovního nestora na jeho poslední cestu tento pátek 5. června.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

15


Patnáct dní bude uzavřena Vrahovická ulice kvůli rekonstrukci železničního přejezdu. Aby se zvládl dopravní nápor, nechává magistrát od 8. června otevřít „myší díru“ a s tím také přerušit dokončení rekonstrukce křižovatky Tovární a Říční.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„NEPOMOHL JSEM JIM, PROTOŽE NESNÁŠÍM POHLED NA CIZÍ KREV“

Takto zvláštně zareagoval obviněný násilník Tomáš Čáp na výtku soudce Vrtěla, proč zraněným mužům nezavol sanitku…?

Total Comments