Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.7.2018
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

VIDEO+FOTOGALERIE Stará Jezdecká kasárna, která jsou určena k demolici, byla vybrána jako místo nebývalého cvičení celého Integrovaného záchranného systému. V pátek ráno zde došlo k simulovanému výbuchu plynu, přičemž v budově bylo v zakouřených prostorách uvězněno šest desítek osob. Ty výborně sehráli studenti prostějovských středních škol. Cvičení však provázely emoce ze strany okolobydlících občanů i bezdomovců, kteří v kasárnách přespávají…

„V bytovém domě na Jezdecké ulici v Prostějově došlo k úniku plynu do sklepních prostor. Nahromaděný plyn explodoval a výbuch způsobil zřícení části budovy a její statické narušení. Následkem výbuchu došlo k požáru, který v budově uvěznil asi šedesát jejích obyvatel,“ vyhlásil přesně v devět ráno dispečer všem složkám IZS. Rázem se tak začalo cvičení, které v podobném rozsahu pamatujeme v Prostějově naposledy před deseti lety! „Na místě cvičili profesionální hasiči z Prostějova a Olomouce, dobrovolní hasiči, Policie ČR, Městská policie Prostějov, celní správa, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje. Domnělý výbuch jsme nasimulovali pomocí silných dýmovnic. Celkový zásah hodnotila speciální komise,“ sdělila Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Cílem akce bylo prakticky procvičit postupy složek IZS při zdolávání mimořádné události spojené se zřícením obytné budovy, při vyprošťování osob ze závalů a staticky narušených budov, zdolávání požáru výškové budovy a při záchraně většího počtu osob.  

Páteční megacvičení záchranných složek však provázely také velké emoce přímo nezúčastněných osob. Jen do redakce volalo několik lidí, kteří nám oznamovali obrovský požár v Jezdeckých kasárnách... Jedno z oznámení pak stálo opravdu za to. „Cože? To je cvičení? Tak to prádlo mi zaplatí hasiči! Ráno jsem prala a prádlo rozvěsila na balkón. Teď ho mám, jako bych ho vytáhla z udírny, je zakouřené od těch dýmovnic,“ hudrovala do telefonu žena bydlící v činžáku vedle starých kasáren.

S ještě větší stížností přišel do Večerníku známý prostějovský bezdomovec Martin Janeček. Ten společně s dalšími kamarády využívá zdevastovaná kasárna jako nouzový domov. „Okolo jedenácté hodiny jsem si chtěl v kasárnách odpočinout. Viděl jsem, že tady probíhá nějaké cvičení, přesto jsem se dostal dovnitř a v jedné místnosti jsem usnul. Hasiči mě viděli, ale nechali mě v klidu. Pak ale přišli strážníci městské policie, že prý tady nemám co dělat. Začali do mě surově kopat a pak mě vyhodili. Kdybych tam dělal nějakej bordel, tak neřeknu. Ale žádné problémy jsem nedělal, chtěl jsem jenom spát. Ale chovali se ke mně hrozně. Jsem sice bezdomovec, ale žádnej dobytek,“ ulevil si od plic v naší redakci Martin Janeček.

Samozřejmě jsme ještě v pátek požádali o vyjádření k tomuto údajnému incidentu velitele Městské policie v Prostějově. „Celé to považuji za nesmysl. Strážníci jsou profesionálové a vědí, jak v podobných situacích zakročit. Pokud museli užít donucovacích prostředků, tak rozhodně ne surových kopanců. Pochopitelně ale vaše oznámení prověřím a vyšetřím. Na druhé straně je potřeba se pana Janečka zeptat, co v kasárnách dělal, když je dovnitř zákaz vstupu...,“ uvedl pro Večerník Jan Nagy, šéf prostějovských strážníků. Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...