Příjemnou noc, dnes je úterý 2.6.2020
svátek slaví Jarmil,
zítra Tamara
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

41 otecLetos v září nastoupil čtrnáctiletý René Horvát do deváté třídy na Základní škole v Komenského ulici v Prostějově. Přitom už je přibližně půl roku tatínkem! René je na Prostějovsku zřejmě jediné „dítě školou povinné“, které už má svého vlastního potomka. Zároveň je nejmladším tatínkem v regionu. Jeho partnerka Ilona je rovněž nezletilá. Někdejší chovanka Dětského domova v Prostějově oslavila patnáctiny teprve v lednu tohoto roku, v dubnu se jí pak narodila dcerka, se kterou nyní žije ve Výchovném ústavu v Černovicích u Pelhřimova...

O tom, že je možné mít dítě už v hodně mladém věku, svědčí i případ čtrnáctiletého Reného Horváta ze Stražiska. Ten společně se svojí mámou a dalšími příbuznými obývá rozpadající se ruinu bývalého mlýna v centru obce. Právě sem si už ve svých třinácti letech vodil svoji „kamarádku“ Ilonu. Ta nakonec ve čtrnácti letech otěhotněla... 

Skutečnost, že se čtrnáctiletý René stal tatínkem, se ve Stražisku všeobecně ví. „Přišla za mnou jeho maminka Dana s tím, že bude babičkou. Nadšená z toho právě nebyla, je to její jediný syn a tak brzy vnouče nečekala. Renkovi tehdy bylo teprve třináct let. Prý se s tím ale už nedalo nic dělat. Miminu teď bude už tak půl roku,“ prozradila nám jedna z obyvatelek Stražiska a víceméně tak potvrdila zvěsti, které padly pár dnů předtím u jednoho z přelíčení prostějovského soudu.

Podobné případy, kdy je jednomu z rodičů méně než patnáct let, jsou v regionu v poslední době velmi vzácné.  „Průměrně registrujeme jeden ročně. Velmi mladí rodiče se přitom rekrutují především ze všech sociálních vrstev. Čtrnáctiletý otec je ovšem skutečná rarita! Oproti dívkám jsou totiž chlapci v tomto věku podstatně méně vyspělí,“ uvedla Marcela Trunečková z odboru sociálních služeb prostějovského magistrátu.

Trochu jinak vidí celou záležitost sami Romové. „Co chcete? Vždyť je to přece normální...,“ reagoval bezprostředně při naší návštěvě v domě ve Stražisku Martin Žiga s tím, že nikdo nic říkat nebude. Nakonec jsme se ním i s velmi slušnou maminkou Reného Danou Horvátovou domluvili. „Rozhodně to nebylo tak, že by Renek Ilonu znásilnil, nebo něco podobného. Ona byla o rok starší, Renek byl panic a na něco podobného ještě nebyl absolutně připravený. Ilona za ním pořád chodila a on se do ní zamiloval. Co se sexu týče, tak v tom ovšem ve svých čtrnácti letech měla nesporně víc zkušeností než Renek...,“ vyjádřila se za svého syna Dana Horvátová.

Zkontaktovat jsme se pokoušeli i Reného partnerku a tedy matku půlročního miminka. Bohužel, úspěšní jsme nebyli..

Čtrnáctiletý otec má chodit na Základní školu v Komenského ulici. „Tři týdny tady už nebyl,“ sdělil Večerníku čtvrtý týden od zahájení školního roku ředitel Radim Janáček.

„Byl nemocný, ale teď už bude do školy určitě chodit,“ reagovala na tuto skutečnost Dana Horvátová. Doufejme tedy, že školní lavice určená nejmladšímu otci regionu nebude zůstávat pravidelně prázdná. Právě nedostatečné vzdělání, stejně jako špatné sociální a rodinné podmínky společně s vlivem nezdárných vrstevníků totiž podle odborníků stojí za kriminalitou některých, často i velmi mladých Romů... 

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Nosíte ještě roušku či jinou ochrannou pomůcku při pobytu venku?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nezapomněli na lidi.

Už nějaký čas jsou na světě první architektonické studie k tomu, jak co nejúčelněji zrekonstruovat celou jižní část centra města. Radní chtějí předmětnou záležitost prodiskutovat s občany, ale první veřejné projednávání padlo kvůli COVID-19. Konšelé se tedy sejdou za tímto účelem s Prostějovany už tuto středu v kulturáku.

Nečinnost úřadů.

Stražisko bylo v minulých dekádách známo jako jedno z nejoblíbenějších míst na Prostějovsku pro rekreaci a odpočinek. Leč centrum obce stále více hanobí kdysi oblíbená restaurace, dnes však nechvalně proslulá ubytovna, kde bydlí takzvaně nepřizpůsobiví spoluobčané. Problémy ve Stražisku, avšak kompetentní subjekty spí… Na co se čeká?

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

ALOIS MAČÁK starší

Legendární osobnost prostějovského hokeje, kopané a tenisu zemřela uplynulý pátek 29. května ve věku 80 let. Otce někdejšího náměstka ministra kultury či krajského hejtmana doprovodí rodina i veřejnost sportovního nestora na jeho poslední cestu tento pátek 5. června.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

15


Patnáct dní bude uzavřena Vrahovická ulice kvůli rekonstrukci železničního přejezdu. Aby se zvládl dopravní nápor, nechává magistrát od 8. června otevřít „myší díru“ a s tím také přerušit dokončení rekonstrukce křižovatky Tovární a Říční.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„NEPOMOHL JSEM JIM, PROTOŽE NESNÁŠÍM POHLED NA CIZÍ KREV“

Takto zvláštně zareagoval obviněný násilník Tomáš Čáp na výtku soudce Vrtěla, proč zraněným mužům nezavol sanitku…?

Total Comments