Zajímavou podívanou sliboval nedělní zápas krajského přeboru mezi Lipovou a Kralicemi na Hané. Ač se oba týmy nacházejí ve zcela odlišném rozpoložení i v jiných částech tabulky. Derby totiž zčásti smazává rozdíly. A zdálo se aspoň zpočátku, že Lipová nemá vůbec nic jistého. Kralice totiž nehrály špatně. Sice byla Lipová více na míči a vytvořila si více šancí, ani hosté však nebyli bez možností. Utkání nakonec rozhodl gól z půlky hřiště a trochu šťastný závěr ze strany Lipové, která v nastavení odmítla vyrovnání, naopak navýšila vedení.

Stav před výkopem

Favorit víkendového dění v Přeboru Olomouckého KFS byl jasný. Lipová od začátku jara pravidelně boduje, daří se jí. Sice nadále nedává moc branek, i tak jí to ale stačí na úspěchy v zápasech. Domácí navíc poslední dobou díky přísunu bodů jdou tabulkou směrem nahoru. Tým hostů je na tom přesně opačně. Kralice se trvale potýkají s velice úzkým kádrem, což se v neděli znovu potvrdilo. Mužstvu se navíc vůbec nedaří. Nadále je na spodku tabulky. A i když je schopné odehrát kvalitně utkání, body z toho obvykle nejsou.

Vývoj zápasu

Hned sám úvod nabídl po jedné brance na každé straně. Lipová ale byla aktivnější a prvních zhruba 20 minut taky jasně lepší. Poté se situace výrazně zhoršila, k větru přibyla chumelenice. Tempo hry opadlo, vytratily se krásné akce i fotbalovost. A to z obou stran. Kralicím se nicméně podařilo srovnat hru. Byť nadále se nedostávaly tolik do zakončení, jak by potřebovaly. Hodně často během poločasu protestovali fanoušci – zejména ti domácí – proti verdiktu rozhodčího.

Ve druhém poločase se vedl místy vyrovnaný fotbal, místy byla k vidění hra, kdy více aktivní byla Lipová. Týmy nicméně měly často problém si přesněji přihrát a dostat míč na zem. Do vedení poslal Lipovou Ondřej Král povedeně kopnutou standardkou a taky poněkud šťastným gólem. Kralice poté ještě dokázaly zatlačit, postupně vrhly vše dopředu. Tím si vytvářely tlak, ale zároveň nechávaly okénka v obraně. S přibývajícím časem přibývala, a nakonec v nastavení jedno využil Nakládal.

Zásadní okamžiky

Utkání nenudilo od samého začátku. Už ve 3. minutě prošel Šup od rohového praporku podél brankové čáry a ránou po zemi na druhou tyč otevřel účet zápasu – 0:1. V 7. minutě už však bylo srovnáno. Dlouhá nahrávka na Kováře byla přímo do pohybu, Kovář si potáhl míč a zakončil rovněž po zemi na druhou tyč – 1:1. A nebyly to jediné šance. Lipová zapnula a dostávala soupeře do úzkých. Ve 13. minutě střílel Ráček na růžek, míč skončil na ruce brankáře. Peka následně musel vytáhnout zákrok i proti střele Musila. A mimo poté střílel Přikryl. Kralice se osmělily až v 16. minutě, kdy po centru z voleje střílel Baran – do brankáře.

Lipová však byla nadále aktivnější. Domácí získali míč na útočné polovině a Kovář z toho vytěžil nepřesnou střelu. Žilka následně prošel podél brankové čáry. Po nahrávce jeho kolega střílel, míč byl tečován mimo. 33. minuta přinesla do té doby ojedinělou šanci Kralic, Kopečný předběhl soupeře, vystřelil, míč ale skončil v moci brankáře. Tentýž hráč byl ještě v jednom náznaku šance, ke střele se ale neodhodlal. To Lipová střílela o sto šest, Žilka a Nakládal však nebyli přesní.

Zatímco posledních dvacet minut první půle poznamenala chumelenice, po přestávce se počasí uklidnilo. A na kvalitě fotbalu to bylo znát. Zkraje vyslal Ráček dvě střely a zejména ta první, umně zatočená, nebyla daleko k další brance. Žilka v 55. minutě měl velkou šanci, šel sám ze strany na bránu, ale minul. Domácí stříleli dál, Přikryl poslal míč pod břevno, zde byl včas Peka. Kralice odpověděly akcí Škrabala, jeho rána ale nebyla prudká, navíc minula bránu. Po hodině hry se skóre znovu měnilo. Kovář nejprve prováhal čas na střelu. V 67. minutě však vykopával Král. Míč poskočil, brankáře to překvapilo, nakonec zaplul do brány – 2:1. Krátce poté mohla Lipová rozhodnout, srážka hostů poslala do přečíslení Kováře, který nahrál Bořutovi, ten ale nezpracoval. V 75. minutě Kralice zatlačily, příležitost si ale nevypracovaly. 88. minuta pak přinesla velké drama. Vybíhal vběhl do šance. Míč získal brankář, ale utekl mu. Domácí borec tak mohl zakončovat do prázdné, byl ale předtím fouknutý roh. Bořuta se následně ocitl v ofsajdu. Kralice vrhly všechno dopředu, zapomínaly tak na obranu. Toho nakonec v nastavení využil Nakládal, který zakončoval zdánlivě překombinovanou akci.

Osobnost utkání

Jan Hlačík. Sedmadvacetiletý stoper byl na hřišti nepřehlédnutelný svým herním projevem. Ukázal spoustu kvalitních rozehrávek a nahrávek, také velký přehled ve hře. Určoval hru Kralic.

Zajímavost duelu

Největší bylo příšerné počasí, kdy teplota spadla na nulu a nad stadionem se nejprve přehnaly krupky a následně regulérní chumelenice. Lidé na počasí tropili žerty, přestávku však uvítali útokem na bufet.

Atmosféra střetnutí

Bouřlivá. Fanoušků nebylo na stadionu mnoho. Byli však velice aktivní. Spílali rozhodčímu, také některým soupeřům. Do fandění se zapojila velká část přihlížejících. Na to, kolik diváků přišlo, nebyla atmosféra vůbec zlá.

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Pavel RŮŽIČKA - trenér SK Lipová:

„Spokojený jsem s výsledkem. Zápas se pro nás nevyvíjel úplně dobře, takže nakonec je tam spokojenost s tím, že jsme utkání otočili. A nakonec jsme zaslouženě vyhráli. Kralice bohužel musí každý zápas. Bylo vidět, že když vedly, tak tam tlak na ně byl.“

Karel TRNEČKA - FC Kralice na Hané:

„Začátek nám vyšel, vedli jsme 1:0. Pak jsme dostali brzy po hloupé chybě v obraně na 1:1. Potom to bylo vyrovnané utkání. Soupeř měl šance, my taky. Ale pak bohužel dostaneme gól z půlky. To byla velká chyba brankáře, i když nás v půlce dvakrát zachránil. Prohrávali jsme tedy 1:2. Třetí gól, to už bylo hop nebo trop jak doma s Ústím. Nakopli jsme balón, všichni šli dopředu a v nastavení na 1:3. To už bych ani jako chybu nebral. Leží na nás deka. U hráčů je to psychicky špatné. Zbývá nám jedenáct kol do konce, čekají nás čtyři důležité zápasy. Ale pokud nebudeme bodovat, můžeme si to vykládat pořád dokola.“

Statistiky

SK Lipová – FC Kralice na Hané 3:1 (1:1)

Žluté karty: 43. Vykopal, 87. Kovář

Střídání: 23. Nakládal za Hrabálka, 63. Bořuta za Žilku, 79. M. Vybíhal za Přikryla

Krajský přebor muži:

18. kolo: Mohelnice – Želatovice 0:1 (0:1). Branka: 20. Zezulka. Žluté karty: 23. Vokoun, 58. Pauliny, 70. Hajtmar – 68. Calábek, 74. Krejčíř, 90. Dlouhý. Červená karta: 83. Ryba (M). * Litovel – Zábřeh 0:5 (0:2). Branky: 9. a 13. Janák, 58. Sitta, 66. Schwab, 80. Maistryzsin. Žluté karty: 71. Bednář – 54. Šincl. * Ústí – Bohuňovice 3:2 (1:0). Branky: 44. a 73. Sencovici, 87. Frydrych – 65. Král, 66. Poláček. * Rapotín – Jeseník 2:3pk (2:0). Branky: 5. Klemsa, 31. Boško – 75. a 81. Kutal. Žluté karty: 77. Kocourek, 80. Ševčík, 90. Charvát, 90. Klemsa – 90. Sytař. Červená karta: 90. Scheuter (R). * Lipová – Kralice n./H. 3:1 (1:1). Branky: 8. Kovář, 67. Král, 90. Nakládal – 4. Šup. Žluté karty: 43. Vykopal, 87. Kovář (oba L). * Dolany – Brodek u Přerova 1:2pk (1:0). Branky: 9. Foukal – 86. Baďura. Žluté karty: 27. Foukal, 47. Kaluža, 62. Seibert – 47. Schmidt, 70. Bundil. * Velké Losiny – Šternberk 0:3 (0:0). Branky: 53.  Lošťák, 74. Tögel, 84. Drmola. Žluté karty: 37. Indra, 56. Zatloukal, 69. Navrátil, 76. Hilbert – 56. Hustý. * Lutín – Medlov 1:0 (1:0). Branky: 18. Prucek. Žluté karty: 30. Vymazal, 39. Skoumal, 59. Kubáč, 77. Konečný, 76.Riabschenko – 44. Kasal, 54. Vrba.

1.           Šternberk            19          15          0             4             52:12     47          0

2.           Ústí        19          15          0             4             57:27     44          1

3.           Želatovice           19          13          0             6             44:25     41          1

4.           Medlov 19          12          0             7             41:23     36          3

5.           Lipová   19          12          0             7             28:33     33          4

6.           Mohelnice          19          11          0             8             41:34     32          2

7.           Jeseník  19          10          0             9             37:29     31          2

8.           Zábřeh  19          9             0             10          43:36     30          0

9.           Velké Losiny       19          9             0             10          36:34     28          1

10.         Lutín      19          9             0             10          30:33     26          4

11.         Litovel   19          8             0             11          20:48     23          1

12.         Rapotín 19          7             0             12          30:40     20          4

13.         Brodek u Př.       19          7             0             12          30:48     20          3

14.         Bohuňovice        19          7             0             12          27:43     19          2

15.         Dolany  19          4             0             15          21:47     15          0

16.         Kralice n./H.       19          4             0             15          23:48     11          3