Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

42 radniceNeuvěřitelný přístup a odpor památkářů z Národního památkového ústavu v Olomouci k malbám židovských domů na hradbách ve Školní ulici byl zřejmě poslední kapkou k tomu, aby se vedení města odhodlalo ke kritice práce těchto lidí. „Není možné, aby jakýkoliv památkář městům a obcím více škodil než pracoval pro jejich blaho a rozkvět,“ nebral si například servítek primátor statutárního města Prostějova Miroslav Pišťák. A nezůstalo jen u jeho slov...

„O realizaci maleb židovských domů jsme bojovali celé čtyři roky. Tvrdě jsme naráželi na odpor a zákazy krajských památkářů v Olomouci. Ti považovali celý záměr za znevažování kulturní památky. Hradby a památka? Ze strany Smetanových sadů určitě, ale všichni vidíme, jak tato nedílná součást prostějovské historie vypadá od Školní ulice. Copak toto se dá nazvat památkou? Vždyť tady jsou na hradbách už čtyřicet let jen zbytky omítek po zbouraných židovských domech a některé díry jsou zalepeny dokonce betonem. Hodlali jsme vše opravit a tuto stranu vybavit malbami celou. Bohužel, narazili jsme...,“ pronesla Milada Sokolová, radní a předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.

Postoj památkářů k hradbám je skutečně neuvěřitelný. Problém této historické stavby je v tom, že do ní zatéká. Město chtělo před časem investovat miliony korun do zastřešení hradeb. Bohužel, památkáři požadují zastřešit hradby pouze jakousi břidlicovou pokrývkou místo pořádného a bitelného střešního systému. Takto se nám šest set let staré hradby brzy rozpadnou. To je ale jen dílek toho, proč jsme často s památkáři ve sporech. Chápu jejich práci, ale nesmějí být za každou cenu překážkou tomu, když chceme vytvořit něco potřebného,“ durdí se primátor Miroslav Pišťák. „Necitelnými a mnohdy naprosto nelogickými zásahy památkářů se výrazně prodražují městské investice. A nejenom ty městské... Například se mi vybavuje událost majitelky jedné kavárny na náměstí. Na dvoře domu, kam kromě ní snad nikdy nikdo nevkročil, nechala uklidit celý prostor a na jeden z přístavků domu nechala zabudovat plastové okno. Vlétli na ni památkáři, co si to prý dovolila udělat s památkově chráněnou budovou. A majitelce kavárny nyní hrozí milionová pokuta! Copak je toto normální? Chraňme naše památky v historické části, ale některé kroky lidí, kteří se o to mají hlavně starat, se mi zdají přímo úchylné,“ rozčiluje se také náměstkyně primátora Alena Rašková.

Na druhé straně nejsou všichni památkáři zas až takoví pedanti. Jen díky vedoucímu oddělení památkové péče prostějovského magistrátu Danielu Zádrapovi se podařilo prosadit alespoň pár maleb židovských domů na městských hradbách ve Školní ulici. „Vydal nám povolení, přestože z toho mohl a určitě má nepříjemnosti u nadřízených orgánů památkářů,“ vyzdvihla jeden z kladných příkladů radní Milada Sokolová.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-