Dobré ráno, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
2012 19_osobni_bankrot
Prudce stoupá počet lidí, kteří se dostali do dluhové pasti. Jako ke své poslední záchraně často dlužníci vzhlíží k vyhlášení osobního bankrotu. Jak dokazuje případ jednačtyřicetileté R. M. z Nezamyslic, ani vyhlášení osobního bankrotu je nemusí spasit. Zákon, který měl lidi původně chránit, v tomto případě nedokáže zabránit, aby rodina s malými dětmi neskončila na ulici. A to navzdory tomu, že řádně splácí peníze, které má! Soudu se totiž nelíbí výše jejích příjmů.

Osobní bankrot je určen lidem, kteří jsou schopní věřitelům nejpozději do pěti let uhradit alespoň třicet procent svých pohledávek. Jen za poslední rok sáhlo k této poslední variantě v ČR téměř třináct tisíc lidí. A stále jich přibývá! Že to nemusí být vůbec jednoduché, ví R. M. z Nezamyslic. Té hrozí, že kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení brzy přijde o dům, kde žije se svými dvěma malými dětmi. A to navzdory tomu, že vše řádně platí! Problém je totiž v jejích příjmech.

„Před lety jsem se seznámila s podvodníkem. Měla jsem ho ráda a i on předstíral, že je zamilovaný. Připravil mě téměř o dvě stě tisíc korun. Dala jsem ho k soudu. Stálo mě to spoustu nervů. Odsouzený sice nakonec byl, ale dluh už nejspíš nikdy nevrátí. Peníze byly vypůjčené na opravu bydlení, takže jsem je začala hradit sama. Ránu do mého rozpočtu udělal i nevlastní bratr, kterého jsem u sebe nechala bydlet. Že je to flákač, jsem zjistila až po čase, v době, kdy moje dluhy díky jeho příživnictví narostly. Nakonec jsem ho musela vyhodit a on na nějakou dobu skončil i ve vězení,” vysvětluje důvody svého zadlužení jednačtyřicetiletá žena. Její dluhy nakonec dosáhly výše 800 tisíc korun.

V tu dobu do jejího života vstoupil muž, se kterým nyní má dvě malé děti. „Rozhodla jsem se kritickou situaci řešit pomocí insolvenčního řízení. Měla jsem splácet 5 300 korun měsíčně, partner mi přispíval 3 500 měsíčně. Pak mu ale v zaměstnání snížili plat a nyní přispívá pouze tisícovkou. Při rodičovské dovolené jsem si našla práci. Mladší půlroční dceru jsem dala na hlídání k cizím lidem a starší 2,5letou do školky. Nyní mám příjem díky práci a příspěvku na bydlení dost vysoký. Dosahuje téměř dvaceti tisíc korun a jsem stále schopna splácet, tak soud podle insolvenčního zákona nařídil konkurz na polovinu domu, ve kterém žijeme,” popsala žena. V čem je zakopaný pes? „Největší problém byl v tom, že mi měly klesnout příjmy pod 17 tisíc korun. Jenže to není pravda. Pouze jsem přišla o invalidní důchod. Navíc příspěvek na bydlení nesmím do příjmu počítat. Soudu vadilo i to, že jsem po partnerovi, se kterým žijeme ve společné domácnosti, odmítla vymáhat výživné,” uvádí žena dosti zvláštní důvody. Své příjmy a výdaje nyní pečlivě sleduje. Je tedy hodně zvláštní, že insolvenčního správce nezajímalo, kolik žena splácí, ale jaké jsou její příjmy. „Podle insolvenčního zákona nesmím splácet z celkového příjmu, i když takstále splácím a ráda bych splácela dál. Věřitelé by tak získali mnohem víc než prodejem poloviny nemovitosti,” vyjádřila se R. M., které se kvůli neustálým stresům, co a jak zase bude, zhoršil zdravotní stav. Dokonce jí byl opět přiznán i invalidní důchod. „Musela jsem navíc začít chodit na psychiatrii, protože to neustálé napětí jsem sama už přestala zvládat a hrozilo nejhorší,” uzavírá. Jak ukazuje i tento případ, zadlužit se je velice snadné, ale vymotat se z následných problémů je navzdory vší snaze téměř nemožné.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments