Dobrý podvečer, dnes je pondělí 19.8.2019
svátek slaví Ludvík,
zítra Bernard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 komuniste_kolazŽe se to třiadvacet let po sametové revoluci dějí ale věci... Úspěch rudých barev v nedávných krajských a senátních volbách posadil komunisty částečně zpět do sedla řízení tohoto státu a netrvalo dlouho, aby se našli tací, kteří začínají vystrkovat své ostřejší drápky! Jejich obnovené sebevědomí narostlo do takových rozměrů, že po více než dvou desetiletích spánku opět vylézají z děr a začínají „třídním“ nepřátelům vyhrožovat.

A ne ledajak. „Brzy budete viset,“ křičí na prostějovských ulicích po našich bývalých disidentech, odbojářích i současných pravicových politicích. Máme toto všechno opět zapotřebí? Nejen v sobotu bychom si tak měli vzpomenout, co se stalo 17. listopadu 1989 a hlavně jaké „zhovadilosti“ nejrůznějšího kalibru se před ním odehrávaly...

Už v minulém vydání si prezidentem republiky čerstvě vyznamenaný protikomunistický odbojář Leopold Färber z Konice v rámci exkluzivního rozhovoru jen tak posteskl, že před rokem mu přišel poštou výhružný anonym. „Měl spojitost s tím, že jsem obdržel od primátora Prostějova Miroslava Pišťáka Cenu města Prostějova. V dopise stálo, že se už blíží doba zúčtování, kdy mě pověsí! Že už pro mě stloukají šibenici. Byl jsem z toho hodně otřesený, tolik let po převratu...,“ smutnil čtyřiaosmdesátiletý muž, který celý svůj život zasvětil odboji. Nejprve protifašistickému, pak protibolševickému. 

„Já jsem se také osobně setkal se spoustou nadávek. Že jsem prý pomohl zničit socialismus a že se i kvůli mně teď všichni máme hůř, než jsme se měli za komunistů. Kamarád mi taky povídal, že se nedávno potkal s jedním komunistou, proti kterému jsem vystupoval a ten mu ve frontě u pokladny v Prioru říkal, že si mě stejně jednou najdou a pověsí mě...,“ zmínil se Večerníku jediný prostějovský signatář Charty 77 Petr Hanzlík, který byl v osmdesátých letech tehdejším režimem donucen k emigraci do Rakouska.

„A bohužel, těm rudým grázlům nahrávají i někteří současní politici. To, co nedávno provedl prostějovský poslanec Fiala, to byla ničemnost! Kdyby potopil vládu a byly nové volby, tak vám říkám, že v této chvíli by už nad Pražským hradem vlála rudá vlajka se srpem a kladivem...,“ dodal evidentně vykolejený Petr Hanzlík.

Se stále zvyšující se agresivitou příznivců krajní levice i vyznavačů starých pořádků před rokem 1989 se setkává často i Miloš Košíček, bývalý prostějovský disident a současný farář v kostele Československé církve husitské. „Mně vyhrožovali po celou dobu od sametové revoluce. Ještě před lety jsem se tomu usmíval, ale teď už mi úsměv pomalu tuhne ve tváři. Nikoliv, že bych se bál, ale říkám si, zda se v této zemi neděje něco špatně. Před pár dny jsem tady na náměstí potkal dva důchodce, které znám ještě z dob totality. Začali na mě hystericky křičet, že ať si nachystám boxerky, že začne bitka. A že mě jako Havlovýmu pohunkovi všechno spočítají! Nevěřil jsem vlastním očím a uším,“ pokrčil rameny Miloš Košíček. „Ještěže už komunisté nemají v zádech sovětskou armádu...,“oddechnul si současný farář husitské církve. 

Nejčerstvější zkušenost s vyhrůžkami rudých příznivců pak má místopředseda prostějovské ODS, politolog a bývalý poradce ministra spravedlnosti Petr Sokol. „Procházeli jsme se synem předminulý pátek odpoledne kolem jedné z restaurací v prostějovském hypermarketu Tesco. Seděl tam člověk, který vždy, když ho potkám, na mne začne vykřikovat nějaká komunistická hesla a urážky. Nevím přitom ani, odkud mě zná. Snad z mých občasných vystoupení pro Českou televizi a článků ve Večerníku,“ šokoval svými slovy politik.

A Petr Sokol ve svém vyprávění pokračoval: „V letošní předvolební kampani přišel na jeden z mítinků ODS, přičemž i tam vykřikoval různé komunistické slogany a urážel nás. Skoro nás pobavilo, když pak začal objímat reklamní stojan kandidáta KSČM. Ale v onen pátek zašel ještě dál. Začal na nás pokřikovat, že už se to blíží, že komunistická strana brzo vyhraje volby. Pak nás prý všechny pověsí. Své výroky ještě doplňoval názorným gestem, že budeme viset,“ svěřil se naší redakci s otřesným zážitkem Petr Sokol. Samozřejmě nás napadla hned otázka, zda nemá strach o sebe, svoji rodinu a občany pravicového smýšlení v této zemi. „Když vám někdo říká, že jak komunisté vyhrají volby, že vás pověsí, příjemné to není. Objektivně musím říct, že ani nevím, jestli dotyčný je členem KSČM. Doufám, že se jedná jen o ojedinělého radikála, který si svými výroky řeší nějaké své problémy. Na druhou stranu je vidět, že posilování komunistů a třeba i jejich vstup do krajské vlády dodává podobným lidem, kteří touží po násilí, odvahu. Je také vidět, že už mají vymyšleno, co by udělali, kdyby měli moc...,“ odpověděl Petr Sokol.

Během minulého týdne Večerníku jeden z Prostějovanů napsal, že mu současný stav připomíná rok 1946, kdy komunisté zvítězili v parlamentních volbách. Tenkrát tomu nikdo nepřikládal moc velkou důležitost, ale posléze přišel „vítězný“ únor 1948. „Když se na to podívám jako politolog, určité podobnosti najdeme. I dnes slyšíme, že komunisté již jsou jiní a nemusíme se jich bát. Ale proč se jejich strana stále jmenuje komunistická, když se nechtějí vracet k tomu, jak tu umírali lidé za komunistické totality? Samozřejmě dnes za nimi není všemocný Sovětský svaz. Na druhou stranu nedávno krajský lídr komunistů v televizi řekl, že znárodňovat nebudou, protože na to nemají sílu v parlamentu. Hned mne napadla otázka, co by bylo, kdyby tu sílu měli...,“ zamyslel se prostějovský pravicový politik.

Ladislav Županič se po nedávných krajských a senátních volbách vyjádřil pro Večerník v tom smyslu, že výsledky jsou zralé na emigraci. Pokládáme si stejnou otázku, může nastat v této zemi znovu doba, kdy budeme před komunisty utíkat? „Doufám, že ne. Snad se k moci nedostanou takoví radikálové jako ten, co se chystá věšet,“ myslí si Petr Sokol. „Já už jsem starej dědek, na mě si nic nevezmou. Ale mladí, ti by měli být ve střehu,“ doplnil ho Leopold Färber, protikomunistický odbojář z Konice.

A co vy, čtenáři PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku? Nemáte obavy z toho, že znovu přijde „vítězný“ únor? Nebo setkali jste se také se zvýšenou aktivitou vyznavačů srpu a kladiva? Napište nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. svoje názory!

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments