Dobrý podvečer, dnes je pondělí 19.8.2019
svátek slaví Ludvík,
zítra Bernard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 studentiV sobotu si připomeneme třiadvacáté výročí zahájení „sametové revoluce“, tedy událostí v listopadu 1989, kdy se začala bortit komunistická totalita a vláda jedné strany. Na začátku oněch událostí a šiřitelem revolučních nálad byli představitelé umělecké fronty, především herci a vedle nich také vysokoškolští studenti. Prostějovský region měli tehdy na starost studenti z olomoucké Palackého Univerzity.

„Bylo to doba hektická, ale zároveň fantastická, plná emocí, nadšení, soudržnosti, ovšem na úplném začátku plná konfliktních situací, zmatků, ostrých polemik a tříbení charakterů,“ říká tehdejší student filozofické fakulty UP Olomouc Martin Mokroš z Prostějova.

„O pražských pátečních událostech jsme se dozvěděl asi jako většina z vysílání Rádia Svobodná Evropa a pak Hlasu Ameriky a potvrdili mi je telefonicky i příbuzní z Českobudějovicka, kteří ´chytali´ rakouskou televizi. Hned v pondělí se začalo na univerzitě se stávkou a ani mezi studenty nepanoval na začátku jednotný názor a stanovisko k ní. O to složitější bylo pak přesvědčování spoluobčanů a to v celém regionu. Měl jsem to štěstí, že jako ´filďák´, tedy člen nejradikálnější filozofické fakulty, jsem byl přímo v centru dění a zažil začátek okupační stávky fakulty, shromáždění na kolejích, tvorbu plakátů, zásobování stávkového výboru proviantem, vyjednávání s panem děkanem, stavění a hlídání papírové zdi před olomouckým OV KSČ, diskuze s občany na nejrůznějších místech, výjezd na generální stávku do Prahy na Václavské náměstí, distribuci tehdejšího studentského časopisu „Přetlak“ a tak dále. Vzpomínek je spousta. Také na to, jak ve dvou linkových autobusech vyjeli kolegové do Prostějova vylepovat plakáty a hned skončili na Havlíčkově ulici na tehdejší stanici SNB i na to, jak se agitovalo na středních školách. Ani ve snu mne nenapadlo, že na jedné z nich budu za pár let působit. Dnes po třiadvaceti letech si člověk říká, že to byla od všech velká odvaha se do něčeho takového pustit,“ míní Mokroš.

„Listopad 1989 by neměl upadnout v zapomnění, neměl by se ovšem také glorifikovat, nic není černé nebo bílé a ne vše je tak, jak jsme tehdy chtěli, ale každý by si měl na něj určitě vzpomenout třeba při volbách, při výjezdu do zahraničí, při nakupování v marketu, při brouzdání internetem, čtení mnoha časopisů s různými názory, sledování stovek televizních programů a podobně. Vždyť tohle všechno mimo jiné tu je dík listopadu 89. Já sám si udržuji malou připomínku na listopad každodenně a to v podobě trikolory, kterou jsem měl na klopě před třiadvaceti lety a dnes má čestné místo na mém nočním stolku,“ uvedl Martin Mokroš, v roce 1989 student bezprostředně se podílející na listopadových událostech. 

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments