Dobré poledne, dnes je neděle 15.12.2019
svátek slaví Radana a Radan,
zítra Albína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

46 studentiV sobotu si připomeneme třiadvacáté výročí zahájení „sametové revoluce“, tedy událostí v listopadu 1989, kdy se začala bortit komunistická totalita a vláda jedné strany. Na začátku oněch událostí a šiřitelem revolučních nálad byli představitelé umělecké fronty, především herci a vedle nich také vysokoškolští studenti. Prostějovský region měli tehdy na starost studenti z olomoucké Palackého Univerzity.

„Bylo to doba hektická, ale zároveň fantastická, plná emocí, nadšení, soudržnosti, ovšem na úplném začátku plná konfliktních situací, zmatků, ostrých polemik a tříbení charakterů,“ říká tehdejší student filozofické fakulty UP Olomouc Martin Mokroš z Prostějova.

„O pražských pátečních událostech jsme se dozvěděl asi jako většina z vysílání Rádia Svobodná Evropa a pak Hlasu Ameriky a potvrdili mi je telefonicky i příbuzní z Českobudějovicka, kteří ´chytali´ rakouskou televizi. Hned v pondělí se začalo na univerzitě se stávkou a ani mezi studenty nepanoval na začátku jednotný názor a stanovisko k ní. O to složitější bylo pak přesvědčování spoluobčanů a to v celém regionu. Měl jsem to štěstí, že jako ´filďák´, tedy člen nejradikálnější filozofické fakulty, jsem byl přímo v centru dění a zažil začátek okupační stávky fakulty, shromáždění na kolejích, tvorbu plakátů, zásobování stávkového výboru proviantem, vyjednávání s panem děkanem, stavění a hlídání papírové zdi před olomouckým OV KSČ, diskuze s občany na nejrůznějších místech, výjezd na generální stávku do Prahy na Václavské náměstí, distribuci tehdejšího studentského časopisu „Přetlak“ a tak dále. Vzpomínek je spousta. Také na to, jak ve dvou linkových autobusech vyjeli kolegové do Prostějova vylepovat plakáty a hned skončili na Havlíčkově ulici na tehdejší stanici SNB i na to, jak se agitovalo na středních školách. Ani ve snu mne nenapadlo, že na jedné z nich budu za pár let působit. Dnes po třiadvaceti letech si člověk říká, že to byla od všech velká odvaha se do něčeho takového pustit,“ míní Mokroš.

„Listopad 1989 by neměl upadnout v zapomnění, neměl by se ovšem také glorifikovat, nic není černé nebo bílé a ne vše je tak, jak jsme tehdy chtěli, ale každý by si měl na něj určitě vzpomenout třeba při volbách, při výjezdu do zahraničí, při nakupování v marketu, při brouzdání internetem, čtení mnoha časopisů s různými názory, sledování stovek televizních programů a podobně. Vždyť tohle všechno mimo jiné tu je dík listopadu 89. Já sám si udržuji malou připomínku na listopad každodenně a to v podobě trikolory, kterou jsem měl na klopě před třiadvaceti lety a dnes má čestné místo na mém nočním stolku,“ uvedl Martin Mokroš, v roce 1989 student bezprostředně se podílející na listopadových událostech. 

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments