Příjemnou noc, dnes je sobota 15.6.2019
svátek slaví Vít,
zítra Zbyněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 poutaToto už není legrace. Zatímco prostějovská policie řešila v letech 2006 až 2009 ročně v průměru okolo dvěstěpadesáti trestných činů, aby v roce 2010 nastal zásadní zlom. Přibylo krádeží, loupeží i násilných trestných činů. A nejedná se o žádný zanedbatelný nárůst. Statistiky totiž hovoří jasnou řečí o tom, že jde v průměru až o osminásobek! Čím to může být? Začali lidé hlásit policii každou prkotinu, nebo jsme se stali regionem zločinu?

Zatímco v roce 2006 policisté vyšetřovali na Prostějovsku 239 spáchaných trestných činů, o pět let později se už zabývali neuvěřitelným počtem 2 218 případů. „Ten nárůst je skutečně pro laika drastický, ale čísla jsou poněkud zkreslující. Před lety se nevyšetřovalo tolik trestných činů v dopravě, nebylo tak enormní množství prostých krádeží a to nemluvím o největším fenoménu této doby, kterým jsou trestné činy na úseku drog, jejich pěstování i distribuce. Je ale pravda, že tuto kriminalitu přináší současná těžká doba, lidé jsou bez práce, bez peněz a z toho jsou zoufalí. A odhodlávají se k zoufalým činům. Příkladem je loupež ve směnárně na náměstí z předminulého týdne. Ale na druhé straně se krádeží dopouštějí stále častěji osoby, které shánějí peníze na drogy,“ uvedl pro Večerník jeden z prostějovských policistů, jehož jméno v zájmu anonymity nezveřejňujeme.

47 graf_kriminalitaOvšem nejenom pesimistickými komentáři lze v tuto chvíli hodnotit vývoj kriminality v našem regionu. Už půldruhého roku je ve funkci šéfa prostějovské policie Pavel Novák, za jehož éry se prostějovští strážci zákona blýskli hned několika extra zásahy. „Myslím si, že se udělal velký kus práce a slavili jsme i dlouhou řadu úspěchů. Vzpomenout mohu například výrazný úspěch na úseku krádeží motorových vozidel, kdy v součinnosti s policisty z dalších regionů jsme vypátrali přes sto odcizených aut, což není běžné ani v evropském měřítku. Zadrženi byli i pachatelé březnové vraždy v Prostějově, dále pachatelé série krádeží obrazů, vzpomenout mohu i sérii odhalených pěstíren a varen. Podařilo se vypátrat řada osob, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, mnoho pachatelů loupeží i krádeží, zdařilo činnost jsme prokázali i na úseku odhalování krádeží barevných kovů. A jsme úspěšní také při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, při odhalování řidičů pod vlivem alkoholu a drog, ve snižování následků nehod a tak dále,“ nahlíží do svých záznamů vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově. 

Práce má on i jeho podřízení stále více. V letošním roce už počet spáchaných trestných činů atakuje hranici dvou tisíc případů. Přitom v orovnání se srovnatelnými okresy Vyškov či Přerov se pohybuje v Prostějově příliš nízký počet policistů... „To je pravda, ve službě nám chybí až dvacet mužů. Do různých realizací tak zapojujeme policisty z více útvarů, a to včetně dopravního inspektorátu, který se často podílel na pátracích akcích, ale také na realizaci pěstíren, zadržování pachatelů a poskytování poznatků ostatním složkám. Soustřeďujeme úsilí do dob a lokalit, kde dochází ve zvýšené míře k páchání protiprávního jednání. Co však mohu vyzdvihnout, je nadstandardní spolupráce s vedením měst a obcí. Máme společný zájem, tedy zajistit občanům bezpečnost a po této stránce i určitou kvalitu života. Kdo si však zaslouží mé zvláštní poděkování, jsou strážníci Městské policie v Prostějově. Výrazným způsobem nám pomáhají a já to velmi oceňuji. Strážníky beru za naše kolegy a myslím si, že i oni to berou stejně,“ uzavřel toto téma Pavel Novák.

Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments