Dobrý večer, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

47 poutaToto už není legrace. Zatímco prostějovská policie řešila v letech 2006 až 2009 ročně v průměru okolo dvěstěpadesáti trestných činů, aby v roce 2010 nastal zásadní zlom. Přibylo krádeží, loupeží i násilných trestných činů. A nejedná se o žádný zanedbatelný nárůst. Statistiky totiž hovoří jasnou řečí o tom, že jde v průměru až o osminásobek! Čím to může být? Začali lidé hlásit policii každou prkotinu, nebo jsme se stali regionem zločinu?

Zatímco v roce 2006 policisté vyšetřovali na Prostějovsku 239 spáchaných trestných činů, o pět let později se už zabývali neuvěřitelným počtem 2 218 případů. „Ten nárůst je skutečně pro laika drastický, ale čísla jsou poněkud zkreslující. Před lety se nevyšetřovalo tolik trestných činů v dopravě, nebylo tak enormní množství prostých krádeží a to nemluvím o největším fenoménu této doby, kterým jsou trestné činy na úseku drog, jejich pěstování i distribuce. Je ale pravda, že tuto kriminalitu přináší současná těžká doba, lidé jsou bez práce, bez peněz a z toho jsou zoufalí. A odhodlávají se k zoufalým činům. Příkladem je loupež ve směnárně na náměstí z předminulého týdne. Ale na druhé straně se krádeží dopouštějí stále častěji osoby, které shánějí peníze na drogy,“ uvedl pro Večerník jeden z prostějovských policistů, jehož jméno v zájmu anonymity nezveřejňujeme.

47 graf_kriminalitaOvšem nejenom pesimistickými komentáři lze v tuto chvíli hodnotit vývoj kriminality v našem regionu. Už půldruhého roku je ve funkci šéfa prostějovské policie Pavel Novák, za jehož éry se prostějovští strážci zákona blýskli hned několika extra zásahy. „Myslím si, že se udělal velký kus práce a slavili jsme i dlouhou řadu úspěchů. Vzpomenout mohu například výrazný úspěch na úseku krádeží motorových vozidel, kdy v součinnosti s policisty z dalších regionů jsme vypátrali přes sto odcizených aut, což není běžné ani v evropském měřítku. Zadrženi byli i pachatelé březnové vraždy v Prostějově, dále pachatelé série krádeží obrazů, vzpomenout mohu i sérii odhalených pěstíren a varen. Podařilo se vypátrat řada osob, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, mnoho pachatelů loupeží i krádeží, zdařilo činnost jsme prokázali i na úseku odhalování krádeží barevných kovů. A jsme úspěšní také při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, při odhalování řidičů pod vlivem alkoholu a drog, ve snižování následků nehod a tak dále,“ nahlíží do svých záznamů vedoucí Územního odboru Policie ČR v Prostějově. 

Práce má on i jeho podřízení stále více. V letošním roce už počet spáchaných trestných činů atakuje hranici dvou tisíc případů. Přitom v orovnání se srovnatelnými okresy Vyškov či Přerov se pohybuje v Prostějově příliš nízký počet policistů... „To je pravda, ve službě nám chybí až dvacet mužů. Do různých realizací tak zapojujeme policisty z více útvarů, a to včetně dopravního inspektorátu, který se často podílel na pátracích akcích, ale také na realizaci pěstíren, zadržování pachatelů a poskytování poznatků ostatním složkám. Soustřeďujeme úsilí do dob a lokalit, kde dochází ve zvýšené míře k páchání protiprávního jednání. Co však mohu vyzdvihnout, je nadstandardní spolupráce s vedením měst a obcí. Máme společný zájem, tedy zajistit občanům bezpečnost a po této stránce i určitou kvalitu života. Kdo si však zaslouží mé zvláštní poděkování, jsou strážníci Městské policie v Prostějově. Výrazným způsobem nám pomáhají a já to velmi oceňuji. Strážníky beru za naše kolegy a myslím si, že i oni to berou stejně,“ uzavřel toto téma Pavel Novák.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments