Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

51 kotelnaProsincové počasí je nevyzpytatelné, třeskuté mrazy nyní vystřídaly deště a teploty okolo nuly. Přesto kotelny v Prostějově jedou skoro naplno a vyrábějí teplo pro tisíce domácností. Které kotelny jsou pro občana levnější? Ty, které obhospodařuje Domovní správa města Prostějov, nebo ty soukromé, jejichž počet se v posledních letech rapidně rozmnožil? Zástupci obou stran na to mají rozdílné názory...

 „Domovní správa zabezpečuje vytápění Prostějova pomocí jedenácti blokových kotelen a mnoha dalších domovních zařízení, která jsou přímo součástí vytápěných objektů. Výroba tepla a jeho dodávky jsou v těchto mrazivých dnech samozřejmě složitější. Takzvaný noční útlum musíme rušit a vytápět naplno tak, aby domácnosti měly přívod tepla v plném rozsahu,“ seznámil Večerník s aktuálním stavem vytápění Vladimír Průša, jednatel Domovní správy v Prostějově.

52 graf_teploBěhem minulého týdne převládaly skutečně třeskuté mrazy, i když víkend byl už mnohem teplejší. Plynové kotelny tak vyráběly teplo ostošest. „Naštěstí se nám vyhýbají větší havárie, které by si vynutily nějaké nákladné opravy či snad nedejbože odstávky tepla či teplé vody,“ dodává jednatel Domovní správy, kterého jsme se vzápětí zeptali, kolik tuto instituci ročně stojí výroba tepla. „Cena tepla se skládá ze dvou složek. Zaprvé se jedná o proměnné náklady, které bezprostředně ovlivňuje počasí. Jsou to palivové náklady, se kterými vlastně nemůžeme nic dělat. V poslední době se nám ale daří vždy zajistit plyn za takovou cenu, která je v daném čase nejvýhodnější. Postupujeme tím způsobem, že na následující rok zarezervujeme u dodavatele cenu, kdy je nejpříznivější, většinou je to v létě. Druhou složkou jsou stálé náklady, které si vynutí pravidelná údržba kotelen, opravy poruch, revizní kontroly a mzdy zaměstnanců. Tyto položky se pak musí objevit v konečně ceně tepla pro spotřebitele. V loňském roce jsme za výrobu tepla vynaložili devětadvacet milionů korun, přičemž cena dodaného gigajoulu i s DPH činila 577 korun,“ uvedl Vladimír Průša.

Před lety se v Prostějově začaly masově zakládat kotelny nezávislé na Domovní správě. Teplo dodávané touto institucí se totiž mnohým bytovým družstvům zdálo drahé, takže se stavělo poměrně dost nových kotelen hned vedle bytových domů. „K největšímu úbytku domácností, které vytápěla Domovní správa, došlo v letech 2003 a 2004, kdy se masově zateplovaly domy, a bytová družstva se rozhodla pro vlastní vytápění. Domovní správa tak z třistapadesáti tisíc gigajoulů ročně začala dodávat jen nějakých dvěstěčtyřicet tisíc gigajoulů. Bohužel, odpojování našich odběratelů od kotelen Domovní správy stále pokračuje a dnes jsme už ´spadli´ na zhruba dvě stovky dodávaných gigajoulů,“ pokrčil rameny jednatel této městské organizace. Podle Vladimíra Průšy se ale v průběhu posledních tří let hodně změnily podmínky. „Dnes už bych nikomu nedoporučoval budovat si vlastní kotelnu. Cena plynu pro malé kotelny a pro kotelny Domovní správy se totiž naprosto vyrovnaly. Dřívější odpojování mnoha bytových domů od našich zdrojů tepla bylo vlastně politikou různých dodavatelských společností, které přemrštěně nízkými cenami za plyn chtěli nalákat co nejvíce odběratelů. Dnes je situace dokonce taková, že my máme plyn zhruba o pětadvacet procent levnější než nové malé kotelny. Navíc o hodně ekologičtější, ale to už je jiné téma,“ uzavřel náš rozhovor Vladimír Průša, šéf Domovní správy v Prostějově.

S jeho tvrzením, že Domovní správa je schopna dodávat levnější teplo, však nesouhlasí předseda Bytového družstva Hybešova v Prostějově. „S naší vlastní kaskádovou kotelnou máme ty nejlepší zkušenosti a nechceme se chlubit, ale patří k těm vůbec nejmodernějším v Prostějově,“ řekl Večerníku Zdeněk Kolomazník, předseda družstva. „Před lety jsme o možnosti odpojit se od Domovní správy diskutovali se všemi členy družstva. Nakonec jsem je přesvědčil o výhodnosti projektu vlastní kotelny a dodnes tohoto rozhodnutí nelitujeme. Naše kotelna je řízena počítačem a domácnosti si ´vezmou´ jen tolik tepla, kolik je zapotřebí. Tím všichni nájemníci ušetří, navíc se do ceny tepla nepromítají žádné mzdy pracovníků a podobně. Určitě tak máme v současnosti levnější teplo, než kdyby nás zásobovala Domovní správa,“ stojí si za svým Zdeněk Kolomazník  Obdobně hovořila i řada dalších, námi oslovených předsedů družstev.

A jaký názor máte na současné ceny tepla vy, čtenáři Večerníku? A kolik vás stojí teplo ročně? Napište nám své názory na web vecernikpv.cz, nebo e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.!


VÝROBA A NÁKLADY NA TEPLO

rok
 
vyrobeno tepla
(v tis. GJ)
stálé náklady
(v mil. korun)
2007 236 32
2008 230 31
2009 236 30
2010 216 30
2011 201 29
2012 195 26

 

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-