Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

51 bezdomovciJe to věčné téma. Máme se bezdomovců štítit, bát se jich a vyhánět je odevšad, kde se tito zubožení a často páchnoucí lidé vyskytnou? Nebo se jim máme snažit pomoci, ať vypadají nebo se chovají všelijak? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Záleží spíše vždy na jednotlivých případech. Pravdou ale je, že bezdomovci se v Prostějově stávají skutečně nepohodlnými. Večerníku si přišla postěžovat parta okolo Martina Janečka. Ten poukázal na konkrétní případ, kdy jej strážníci  i s jeho kamarádkami vyhnali z vytopené haly městských lázní...

Známá postavička prostějovských ulic a nevyhlášený „kápo“ bezdomovců Martin Janeček navštívil redakci Večerníku v neděli 9. prosince. Přišel si postěžovat. Strážníci jeho a dvě kamarádky údajně surovým způsobem vyhnali z městských lázní, kde se v hale byli ohřát. „Absolutně jsme žádné problémy nedělali. Toulali jsme se dopoledne po ulicích a po poledni jsme se šli podívat do lázní. Prostě jsme se jen na chvíli chtěli v hale u recepce ohřát. Neuběhlo ale ani deset minut, co za námi přišli dva strážníci. Začali na nás řvát, ať vypadneme a už se tu nikdy neukazujeme. Když jsme začali protestovat, tady kamarádku jeden z nich chytil za rukáv bundy a roztrhl ho. Nevěděli jsme, jak jim vysvětlit, že

žádné nepřístojnosti neděláme, že je nám jen zima a za chvíli bychom odešli sami,“ řekl Večerníku zkroušeným hlasem Martin Janeček. Podle jeho dalšího vyjádření se strážníci měli i nadále chovat hrubě. „Nadávali nám do špinavých prasat a že prý nás rozvezou po celém Prostějově a někde v ústraní nás zmlátí. Nakonec jsme z lázní odešli v úplné pohodě, nechtěli jsme vyvolávat žádný konflikt. Podotýkám, že jsme absolutně nebyli pod vlivem alkoholu a ani v samotných lázních jsme žádné krabicové víno nepili. Byla to další ukázka toho, jak se k nám policie chová. Odkudkoliv, kam se jen na chvíli ukryjeme před zimou, nás vyhánějí. Ocitáme se tak každý den v roli honěné zvěře,“ dodává rozzlobeně Martin Janeček.

Jeho vyjádření bylo hodně emotivní, takže ho bylo nutné brát s rezervou. Samozřejmě jsme o tom informovali velitele Městské policie v Prostějově a požádali ho o vyjádření. „Tím způsobem, jakým ho popisuje pan Janeček, nedělní zákrok rozhodně neprobíhal. Zcela vylučuji, že strážníci postupovali proti zmíněným osobám brutálně, nebo že jim dokonce měli nějakým způsobem vyhrožovat. Pouze provedli úkon, který jim předpisy v takových případech určují, a to vykázání osob z určitého prostoru. V tomto konkrétním případě nebylo použito žádných donucovacích prostředků. Je pravda, že trojice osob byla z prostor lázní hlídkou strážníků vyvedena a že zásah se neobešel bez peprných proslovů ze strany bezdomovců. Tvrdým zásahem bych ale tuto událost rozhodně neoznačoval ani náhodou,“ sdělil nám Jan Nagy a Večerníku odpověděl i na otázku, proč vlastně strážníci tři bezdomovce nenechali v teple haly městských lázní. „Pracovnice lázní nám oznámila, že tři osoby se tu pohybují mezi příchozími návštěvníky, obtěžují je a svým zjevem i zápachem narušují veřejný pořádek. Okamžitě byla na místo vyslána hlídka a zbytek už víte...,“ dodal velitel prostějovské městské policie. Jan Nagy tak absolutně vyvrací popis události, jak nám je podal Martin Janeček...

Ostatně s bezdomovci je vždy problém, i když ne všechny můžeme házet do jednoho pytle. Jejich osudy bývají často i smutné, mnoho těchto lidí si zaslouží pomoc a cit při zacházení s nimi. „Problém bezdomovectví se zatím ještě nikomu na světě nepodařilo vyřešit. Nejhorší na tom je, že žít na ulici je vlastní rozhodnutí těchto lidí. A jestliže si někdo takový způsob života zvolí, musí si také sám zabezpečit svoji existenci. Málokterého bezdomovce přesvědčíte, aby přijal pomoc různých sociálních či charitativních organizací, města či zařízení přímo určených pro řešení svízelných životních situací,“ poznamenal Jan Nagy. „Městská policie se s problémem bezdomovců potýká samozřejmě velmi často. Zejména v okamžicích, kdy lidé bez trvalého přístřeší nám navštěvují různé prostory ve veřejných budovách, veřejná prostranství či dokonce školní budovy. Tady mnohdy svých chováním, zjevem a bohužel někdy i zápachem narušují veřejný pořádek a občané nám tyto skutečnosti často ohlašují. Volají, ať s tím prostě něco uděláme. A to jsou z hlediska zákona jen takové maličkosti. Bezdomovci se ale také dopouštějí trestné činnosti, zejména krádeží v obchodech, barevných kovů a podobně. Nedávno jsme řešili případ, kdy žena u supermarketu si na chvíli odložila na zem tašky s nákupem, jeden z bezdomovců je popadl a utíkal s nimi pryč. To jsou prostě věci, které veřejnost vnímá s pohoršením a po nás se žádá, abychom proti nim zakročili. A občané mají na to plné právo a my povinnost,“ uvedl Jan Nagy, šéf prostějovských strážníků. Vzápětí Večerníku popsal, jak často osoby nevábného vzhledu odváží strážníci do protialkoholních stanic, vyvádějí je z prostranství, kde žebrají, sápou se po lidech nebo druhé v uzavřených místnostech obtěžují svým zápachem kvůli své nedostatečné hygieně. „Je to pro nás nevděčná role. Na jedné straně vyhovíme oznamovateli, kterému bezdomovci vadí nebo ho obtěžují. Na straně druhé musíme člověka vyhnat z místnosti ven na mráz. V jednotlivých případech tak strážníci musí postupovat velmi citlivě,“ uzavřel toto téma Jan Nagy.

A jaké zkušenosti máte s bezdomovci vy, vážení čtenáři? Napište nám na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo diskutujte zde na www.vecernikpv.cz!

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-