Dobré dopoledne, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Večerník už mnohokrát v nedávné historii poukazoval na skutečnost, že Prostějov pomalu ale jistě vymírá. Ne, to není přehnaná poplašná zpráva, to je prostě holý fakt! Už více než deset let totiž zde umírá více lidí, než se jich stačí narodit. Jistě netýká se to kdysi úrodné Hané, je to prostě celoevropský trend. A tak místo toho, abychom v Prostějově stavěli nové mateřské a základní školy, plánujeme masivní výstavbu domů pro seniory a rozšiřujeme hřbitovy. Jaká je vůbec aktuální řeč čísel, která se týká věkového složení obyvatel našeho města? Večerník je zjistil úplně přesně!

52 tabulka vekK 24. listopadu tohoto roku měl Prostějov celkem 44 232 obyvatel. Věkový průměr populace činil 43,25 let, což je o 0,27 roku více než vloni ke stejnému datu. „Tento nepříliš optimistický trend sledujeme už několik let. Osobně nedovedu přesně analyzovat, proč rok od roku stárneme, v prvé řadě je to ale tím, že se v Prostějově rodí čím dál tím méně dětí. Potom je tu ovšem druhý aspekt, že místní studenti po absolvování vysokých škol najdou pracovní uplatnění a také bydliště v jiných městech republiky. A samozřejmě si i převádí trvalé bydliště. Na opačném pólu věkové kategorie pak naši senioři i nadále stárnou. Věkový průměr prostějovského obyvatelstva je dnes něco přes třiačtyřicet let. Nebojím se však tvrdit, že za takových dvacet třicet let bude tento průměr atakovat padesátku. Každoročně se totiž zvyšuje počet lidí ve věku nad šedesát a sedmdesát let,“ pustila se do analýzy Ivana Neměrková (PVéčko), náměstkyně primátorky statutárního města Prostějova.

Je možné, aby se tento trend stárnutí obyvatelstva zastavil, nebo dokonce snad i obrátil? „Těžko! Musíme si uvědomit, že stárnoucí populace není jenom otázka Prostějova. Je to trend v celé Evropě, celý tento kontinent vymírá. Nebýt přistěhovalců, nevím, jak by to dopadlo... Vezměte si, že průměr počtu porodů na jednu ženu je i v České republice jedna celá čtyři. A tento průměr nemůže ani náhodou nahradit běžnou reprodukci. Dávno pryč jsou doby, kdy rodina měla běžně tři nebo čtyři děti, mnohdy i víc. Čím dál častěji dnes partneři upřednostňují pouze jediné dítě. Nejen pro otce, ale i pro matku je v současnosti přednější pracovní kariéra,“ hledá důvody úbytku a stárnutí obyvatelstva Hemerková.

52 graf vekV posledních letech se tak prostějovský magistrát snažil zavést některé výjimečné výhody pro matky s malými dětmi, aby tím i nepřímo podpořil větší porodnost a chuť zakládat rodiny. „Prodloužili jsme dobu, po kterou mohou být děti v jeslích, školkách i školních družinách. Jsme jedno z mála měst v republice, která činí taková opatření. Pak se jistě můžeme bavit také o výstavbě bytů pro mladé rodiny, i když tento trend se ne všude osvědčil. Bohužel v Prostějově máme v posledních letech opačný problém. Rapidně přibývá seniorů, obzvláště těch, kteří potřebují pečovatelskou službu. I proto jsme zahájili rozsáhlé projekty výstavby komunitních domů. A těch bude v Prostějově přibývat geometrickou řadou. Stárnoucí obyvatelstvo je v budoucích desetiletích obrovský problém,“ míní náměstkyně prostějovské primátorky.

V Prostějově žije v současnosti 314 lidí starších devadesáti let. Město se může pyšnit i čtyřmi ženami, které již dosáhly stovky. Nejstarší občankou Prostějova je Stanislava Páleníková, která žije v domově důchodců v Nerudově ulici. „Občany starší devadesáti let každoročně navštěvují pracovníci magistrátu u příležitosti jejich narozenin, což se pochopitelně týká i ´stovkařů´. Například paní Páleníková, která v lednu oslaví svoje 104. narozeniny, je stále plná elánu, který jí můžeme všichni závidět. Zajímavé je, že když se potkávám s těmito staršími lidmi, dozvídám se, že pocházejí z pěti až osmi dětí a že oni sami vychovali například dalších pět dětí. Toto je dnes bohužel naprostá utopie, proto i obyvatelstvo Prostějově stárne,“ konstatuje Ivana Hemerková.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-