Dobrý večer, dnes je pátek 3.4.2020
svátek slaví Richard,
zítra Ivana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 vana_novakŽádné kladné ohlasy na amnestii udělenou prezidentem České republiky Václavem Klausem jsme mezi pracovníky justice a policie nezaznamenali. Právě naopak. Naprosto bez servítek na toto téma s Večerníkem hovořil předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa. Ten označil prezidentovu amnestii za nahrávku grázlům.

„Institut amnestie v ústavním právu kdysi v historii měl smysl v tom, že panovník udělal gesto a propustil z vězení své odpůrce. Většinou šlo tehdy o politické delikventy či protistátní živly. Amnestie se prostě v historii vztahovala výhradně na politické činy a částečně stejný podtext má i amnestie Václava Havla z roku 1990. Alespoň to Havel vždy zdůrazňoval, že měl v úmyslu propustit z kriminálů všechny, kteří mohli být odsouzeni s menším či větším politickým podtextem. Takové amnestie měly smysl. Ovšem ta současná od prezidenta Klause se týká vyloženě jen kriminálních živlů. Dnes v České republice žádné politické delikventy nemáme, snad jen s výjimkou pana Smetany z Olomouce. A ten paradoxně milost nedostal,“ řekl Večerníku na úvod našeho rozhovoru Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově. „Bohužel, amnestie pana prezidenta Klause omilostnila zloděje, kapsáře a bílé límečky. Tato všechna individua se nám teď vysmívají, celé společnosti, soudcům, státním zástupcům a policistům,“ dodal rozezleným hlasem šéf prostějovské justice.

Podle předpokladů se Klausova amnestie dotkne pozitivním způsobem zhruba třiceti tisíc lidí. Přímo z vězení pak bude propuštěno okolo sedmi tisícovek potrestaných kriminálních živlů. „Co se týká Prostějova, v současnosti bude z výkonu trestu propuštěno na svobodu sedmdesát procent osob, které jsme na tomto okresním soudě odsoudili k nepodmíněným trestům. To je prostě výsměch naší práci, stejně jako práci státních zástupců a policie. Těžko v tuto chvíli ještě odhadovat, kolik Prostějovanů se celkem vrátí z kriminálu a u kolika z nich budeme muset zastavit ještě trestní řízení. Podle mého názoru to může být mezi sedmi stovkami až tisíci osob,“ uvedl Vladimír Váňa.

Předseda prostějovského soudu teď cítí určitou marnost. „No samozřejmě! Hlavně moji trestní kolegové si řadu let dali obrovskou práci s tím, aby spravedlivě potrestali všechny kriminální živly, které sužovaly naše město a okolí. A teď mají všichni pocit, že si marně honili trika, složitě dokazovali vinu, pečlivě probírali tisíce stran spisů a podobně. Prezident Klaus svým rozhodnutím nahrál grázlům a mě tím nepřekvapil. Má na to ale právo. Zřejmě tak ale udělal s tím úmyslem, abychom na něho nezapomněli. Radost snad mohou mít kromě zločinců jen pracovníci probačních služeb, kteří nyní snad tak dva měsíce nemusejí chodit do práce. Ale tuto moji poznámku berte jako ironickou...,“ dodal Váňa.

O názor na amnestii a hlavně její důsledky jsme požádali také vedoucího Územního odboru Policie ČR v Prostějově Pavla Nováka. Přestože na něm bylo očividně poznat jeho rozladěnost, v oficiálním prohlášení Večerníku se hodně mírnil a přemáhal. „Nemohu a nechci komentovat rozhodnutí prezidenta republiky, ostatně z hlediska Ústavy má na udělení amnestie právo. A jestli se propuštění desítek a možná stovek Prostějovanů z vězení nějak promítne do kriminality v tomto městě? V tuto chvíli těžko říct, naši policisté ale budou dělat svoji práci i nadále a budeme hlídat bezpečnost slušných lidí,“ řekl Pavel Novák.

Další strážci zákona, se kterými jsme během uplynulého týdne měli možnost mluvit, si však servítky nebrali. Jejich některé výroky jsou ale nepublikovatelné...

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar