Příjemnou noc, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

01 vana_novakŽádné kladné ohlasy na amnestii udělenou prezidentem České republiky Václavem Klausem jsme mezi pracovníky justice a policie nezaznamenali. Právě naopak. Naprosto bez servítek na toto téma s Večerníkem hovořil předseda Okresního soudu v Prostějově Vladimír Váňa. Ten označil prezidentovu amnestii za nahrávku grázlům.

„Institut amnestie v ústavním právu kdysi v historii měl smysl v tom, že panovník udělal gesto a propustil z vězení své odpůrce. Většinou šlo tehdy o politické delikventy či protistátní živly. Amnestie se prostě v historii vztahovala výhradně na politické činy a částečně stejný podtext má i amnestie Václava Havla z roku 1990. Alespoň to Havel vždy zdůrazňoval, že měl v úmyslu propustit z kriminálů všechny, kteří mohli být odsouzeni s menším či větším politickým podtextem. Takové amnestie měly smysl. Ovšem ta současná od prezidenta Klause se týká vyloženě jen kriminálních živlů. Dnes v České republice žádné politické delikventy nemáme, snad jen s výjimkou pana Smetany z Olomouce. A ten paradoxně milost nedostal,“ řekl Večerníku na úvod našeho rozhovoru Vladimír Váňa, předseda Okresního soudu v Prostějově. „Bohužel, amnestie pana prezidenta Klause omilostnila zloděje, kapsáře a bílé límečky. Tato všechna individua se nám teď vysmívají, celé společnosti, soudcům, státním zástupcům a policistům,“ dodal rozezleným hlasem šéf prostějovské justice.

Podle předpokladů se Klausova amnestie dotkne pozitivním způsobem zhruba třiceti tisíc lidí. Přímo z vězení pak bude propuštěno okolo sedmi tisícovek potrestaných kriminálních živlů. „Co se týká Prostějova, v současnosti bude z výkonu trestu propuštěno na svobodu sedmdesát procent osob, které jsme na tomto okresním soudě odsoudili k nepodmíněným trestům. To je prostě výsměch naší práci, stejně jako práci státních zástupců a policie. Těžko v tuto chvíli ještě odhadovat, kolik Prostějovanů se celkem vrátí z kriminálu a u kolika z nich budeme muset zastavit ještě trestní řízení. Podle mého názoru to může být mezi sedmi stovkami až tisíci osob,“ uvedl Vladimír Váňa.

Předseda prostějovského soudu teď cítí určitou marnost. „No samozřejmě! Hlavně moji trestní kolegové si řadu let dali obrovskou práci s tím, aby spravedlivě potrestali všechny kriminální živly, které sužovaly naše město a okolí. A teď mají všichni pocit, že si marně honili trika, složitě dokazovali vinu, pečlivě probírali tisíce stran spisů a podobně. Prezident Klaus svým rozhodnutím nahrál grázlům a mě tím nepřekvapil. Má na to ale právo. Zřejmě tak ale udělal s tím úmyslem, abychom na něho nezapomněli. Radost snad mohou mít kromě zločinců jen pracovníci probačních služeb, kteří nyní snad tak dva měsíce nemusejí chodit do práce. Ale tuto moji poznámku berte jako ironickou...,“ dodal Váňa.

O názor na amnestii a hlavně její důsledky jsme požádali také vedoucího Územního odboru Policie ČR v Prostějově Pavla Nováka. Přestože na něm bylo očividně poznat jeho rozladěnost, v oficiálním prohlášení Večerníku se hodně mírnil a přemáhal. „Nemohu a nechci komentovat rozhodnutí prezidenta republiky, ostatně z hlediska Ústavy má na udělení amnestie právo. A jestli se propuštění desítek a možná stovek Prostějovanů z vězení nějak promítne do kriminality v tomto městě? V tuto chvíli těžko říct, naši policisté ale budou dělat svoji práci i nadále a budeme hlídat bezpečnost slušných lidí,“ řekl Pavel Novák.

Další strážci zákona, se kterými jsme během uplynulého týdne měli možnost mluvit, si však servítky nebrali. Jejich některé výroky jsou ale nepublikovatelné...

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-