Dobrý podvečer, dnes je sobota 4.4.2020
svátek slaví Ivana,
zítra Miroslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

02 volba_prezidentaO novém nástupci Václava Klause na Pražském hradě se rozhodne až za dva týdny. V prvním kole voleb prezidenta republiky o uplynulém víkendu totiž nikdo nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Vítězem úvodního dějství historicky první přímé volby hlavy státu se stal Miloš Zeman, kandidát SPOZ. Ten po sečtení všech 14 904 volebních okrsků získal 1 245 000 hlasů, což mu vyneslo 24,21 procenta hlasů. Jeho vyzyvatelem se s překvapivě nižším odstupem, než se čekalo, stane kandidát TOP09 Karel Schwarzenberg.

„Spící kníže“ a místopředseda současné vlády tak vyhrál interní souboj o druhé místo s 23,4 procenta hlasů a za sebou tak nechal jak favorizovaného Jana Fischera (nezávislý, 16,35%), tak i čtvrtého v pořadí Jiřího Dienstbiera (ČSSD, 16,12%).

Už s mnohem větším odstupem skončila zbývající pětice kandidátů. Poli poražených vévodí na páté příčce profesor Vladimír Franz (nezávislý, 6,84%), šestá skončila doktorka Zuzana Roithová (KDU-ČSL, 4,95%) a sedmá Taťána Fischerová (KH, 3,23%). Největším zklamáním je předposlední příčka kandidáta ODS Přemysla Sobotky, který obdržel jen necelých 127 tisíc hlasů (2,46%). Na samém dnu skončila Jana Bobošíková (Suverenita, 2,39%).

A koho by na Hradě viděli rádi sami Prostějované? Tak tady je to naprosto jasné! Miloš Zeman u nich totiž získal 30,21 procenta hlasů, což činilo přesně 13 420 přívrženců! Druhou největší podporu Hanáků obdržel Jiří Dienstbier (17,36%), třetí skončil Jan Fischer (17,17%), v celém součtu druhý finalista Karel Schwarzenberg skončil na Prostějovsku až čtvrtý s 15,73 procenta hlasů. Také Hanáci posadili na páté místo Vladimíra Franze (nezávislý, 6,65), šestá u nich skončila Zuzana Roithová (5,10%), sedmá Jana Bobošíková (2,95%), osmá Taťána Fischerová (2,81%) a pouze až směšných 878 občanů hlasovalo pro Přemysla Sobotku z ODS (1,97%)... Do volebních místností si našlo cestu 60,69 oprávněných voličů.

V regionu byly kromě Prostějově ještě dvě přebírací místa. V Němčicích nad Hanou se vítězný Miloš Zeman těšil taktéž největší přízni, když při volební účasti 57,71 procenta občanů získal konečný výsledek 32,9 procenta hlasů. Další pořadí takřka kopírovalo výsledky z okresního Prostějova, když jedinou změnou bylo posunutí Přemysla Sobotky na osmou příčku před T. Fischerovou.

I na Konicku zvítězil Miloš Zeman s 31,23 procenty hlasů, když tamní voliči měli navlas úplně shodný názor jako Prostějované. Zajímavým číslem pak bezesporu je pouze 67 vhozených lístků pro posledního v pořadí, kandidáta vládní ODS Přemysla Sobotku… Volební účast zde byla taktéž nadprůměrná, a to 63,96 procenta oprávněných voličů.

V celém Olomouckém kraji tedy podle očekávání uspěl Miloš Zeman, jemuž vyslovilo podporu 27,23 procenta voličů. Alespoň v našem kraji skončil druhý Jan Fischer (17,7%), třetí Jiří Dienstbier (17,42%), čtvrtý Karel Schwarzenberg (16,98%). I v tomto sumáři se ostatní kandidáti nacházejí na stejných, výše zmíněných pozicích.

Přestože na Prostějovsku i v celém Olomouckém kraji by si občané přáli mít na Hradě Miloše Zemana, tento bývalý premiér země to nebude mít ve druhém kole prezidentských voleb vůbec jednoduché. Čeká ho totiž souboj o přízeň voličů s Karlem Schwarzenbergem, který ho už v prvním kole mocně dotahoval.

Kdo tedy bude příštím prezidentem České republiky? Přestože občané Prostějovska si přejí Miloše Zemana, nemusí se jim to splnit. Ostatně vzpomínáte si na předpověď Večerníku, kterou jsme prezentovali minulý týden? Náš tip stále platí, vyhraje Karel Schwarzenberg! A na tom trváme...

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční příští týden, v pátek 25. a v sobotu 26 ledna. A jaký je váš tip? Napište nám!

Ohlasy regionálních osobností se pak můžete dočíst v tištěném vydání Prostějovského Večerníku.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar