Dobrý večer, dnes je neděle 22.4.2018
svátek slaví Evľénie,
zítra Vojtěch
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Zatímco okolo dotací do sportu se na Zastupitelstvu města Prostějova vedly v pondělí 20. února obšírné diskuse, a ještě k tomu nebyly všechny schváleny, finanční podpora do sociální oblasti byla odhlasována drtivou většinou zastupitelů napříč politickým spektrem během několika málo okamžiků. Možná i proto, že se jednalo o mnohem menší objem peněz, než kterým magistrát podporuje sportovní kluby. I tato skutečnost se stále více stává terčem kritiky...

Společně s tradičním půlmilionovým příspěvkem na provoz Azylového centra (Večerník již informoval - pozn.red) schválilo zastupitelstvo na sociální dotace celkově necelých 1,4 milionu korun. Nejenom Večerníku se to zdá žalostně málo!

„Máte pravdu, že se může částka, kterou schválilo zastupitelstvo, jevit jako nedostatečná. Faktem však je, že není konečná, neboť Komise sociální a zdravotní Rady města Prostějova doporučila schválit i další dotace padesáti tisíc korun, které budou teprve schvalovány. Jedná se o devětadvacet žádostí od spolků a neziskových organizací v celkové navržené výši 376 tisíc korun,“ prozradil Večerníku Pavel Smetana, náměstek primátorky Statutárního města Prostějova, který je zodpovědný za sociální oblast.

Ovšem i veřejnost zajímá, proč jsou sociální organizace a spolky v Prostějově podporovány v daleko menší míře než například sportovní kluby. „Je pravdou, že je tato částka podstatně nižší než dotace do sportu. Na druhé straně byly tyto žádosti v drtivé většině případů doporučeny ve stejné, v některých případech i větší výši než v předchozím roce. Jako příklad mohu uvést navýšení dotace u SOS dětských vesniček z šedesáti tisíc korun v loňském roce na letošních devadesát. Dotace do Lipky pak z loňských dvou set tisíc byly zvýšeny na 275 tisíc korun,“ argumentuje náměstek Smetana. Jenomže Večerník si v předkládaných materiálech o dotacích všiml, že v ostatních případech, a je jich drtivá většina, komise požadavky sociálních organizací na dotaci pro rok 2017 krátila! „Tuto skutečnost bych rád vysvětlil. Požadavky různých spolků, organizací i jednotlivců bývají často vyšší než reálné možnosti rozpočtu města. Proto jsou též stanoveny limity jak pro jednotlivé komise rady města, tak i limit na takzvané nerozdělené dotace. Celková výše prostředků na všechny dotace vyčleněná v rozpočtu města na rok 2017 činí pětadvacet milionů korun. Co se týká sociálních dotací, na magistrát došlo osmačtyřicet žádostí v přibližné výši 3 828 000 korun. Z toho bylo v zastupitelstvu projednáno a následně schváleno celkem dvanáct největších výši 1 387 000 korun. Zbylými žádostmi se bude rada zabývat na svém jednání jedenadvacátého března,“ vysvětlil Pavel Smetana.

Zajímalo nás také, zda letos budou uspokojeni všichni žadatelé o sociální dotaci, nebo komise či rada města někoho odmítly. „Každý z žadatelů, který splnil podmínky pro poskytnutí dotace, obdržel přiměřenou částku ve výši odpovídající jeho požadavku a možnostem města Prostějova. Někteří předkládají vícero žádostí, a to i v různých termínech, také proto tedy není rozdělování uzavřeno. V letošním roce zatím komise doporučila ke schválení všechny žádosti, které projednala,“ odpověděl náměstek primátorky.

Na posledním zastupitelstvu padla z řad opozice otázka, zda by vedení magistrátu nemohlo vzhledem k dlouholetému dobrému hospodaření města zvýšit celkový objem dotací. „Tímto se opakovaně zabýváme na všech úrovních vedení. V minulosti byly výdaje na dotace do sociální oblasti postupně navyšovány. Určitě by pomohlo, kdyby tomu tak bylo i nadále, ale je třeba si uvědomit, že tyto služby nejsou podporovány pouze z prostředků města, ale na jejich financování se podílí také stát, kraje, soukromí podporovatelé a uživatelé, zdravotní pojišťovny i jiné subjekty,“ podotkl Smetana.

A kde v současnosti Prostějov nejvíce tlačí bota v sociální oblasti? „Spektrum sociálních služeb na území města je vyvážené a napomáhá pokrýt veškeré sociální potřeby občanů. Je velkou zásluhou různých neziskových organizací a spolků, že ve spolupráci s Odborem sociálních věcí Magistrátu města Prostějova pomáhají řešit potřeby občanů, a to prakticky od útlého dětství až po seniorský věk. Máme zde služby jako je Mateřské centrum Cipísek, začal se více rozvíjet projekt SOS dětských vesniček - SOS Kompas, kde zkušené pracovnice navazují na projekt Fondu ohrožených dětí, byť v jiné podobě. Dále jsou tu organizace pomáhající lidem s různými zdravotními potížemi, školky a školy zaměřené na děti s kombinovanými vadami a tedy se speciálními vzdělávacími potřebami, denní stacionáře, chráněné bydlení, organizace vozíčkářů, nevidomých, kluby seniorů, domy s pečovatelskou službou či domovy pro seniory. Mezi sociální služby patří například i Senior taxi, pečovatelské služby, služby osobní asistence, dluhová a adiktologická poradna a další. S výjimkou hospice, na který však do Olomouce rovněž přispíváme, lze říci, že každý občan s jakoukoliv potřebou pomoci najde pomocnou ruku jak na sociálním odboru, tak i ve službách neziskového sektoru,“ míní Pavel Smetana. „Z pohledu orgánu sociálně-právní ochrany dětí bychom uvítali rozšíření kapacity Azylového domu pro osamělé rodiče s dětmi. V současnosti také začíná vyvstávat problém nízké kapacity pobytových zařízení pro seniory a osoby se zdravotním postižením, z tohoto vyplývají delší čekací lhůty pro přijetí. Jde zejména o sociálně slabší klienty z nízkopříjmových skupin. Potřebnost těchto služeb je sledována a vyhodnocována mimo jiné prostřednictvím Komunitního plánování sociálních služeb ve městě Prostějově, v rámci kterého je zpracováván střednědobý plán rozvoje sociálních služeb,“ doplnil náměstek primátorky Prostějova.


Schválené dotace do sociální oblasti na rok 2017

subjekt/ částka (v Kč)
Pomocné ruce Prostějov 80 000
Mateřské centrum Prostějov 150 000
SOS dětské vesničky Praha 90 000
Středisko rané péče Olomouc 12 000
Podané ruce Brno 250 000
Azylové centrum Prostějov 500 000
Podané ruce Frýdek – Místek 20 000
Člověk v tísni Praha 10 000
Spolek Lipka Prostějov 275 000

Zdroj: Magistrát města Prostějova

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #4 Kathlene 2017-05-15 23:50
These are really fantastic ideas in about blogging.
You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.


My web-site ... painful toe (paige9dillon65 .sosblogs.com: http://paige9dillon65.sosblogs.com/)
Citovat
0 #3 Puma 2017-03-20 10:31
DOTACE......... Jak fungují?Napříkl ad pan Babiš.Má monopol na plno akcí v zemědělství,dos tane dotace a tak si hrábne.Založí bezcennou firmu,kterou pak prodá původní firmě-co dostala na monopol dotace za pořádnou pálku.Prachy jsou vyprány a převedeny na soukromé konto.......... Sociální dotace.....nabe re se množství nějakých sociálních hejhulů a pak už jen žádáte a žijete si jako prase v žitě...... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: No nekup to,když je to tak levné.Váš daňový poplatník
Citovat
0 #2 HN 2017-03-19 22:50
Milionové dotace do sportovního průmyslu jsou cesta do pekel. :-x Kdyby se stejné peníze věnovaly v Prostějově i jinde do strojírenských oborů, do výzkumu a podpory naší výroby, to by bylo časem jiné kafe...
Citovat
+3 #1 Puma 2017-03-19 21:37
A kdo bude vydělávat,když se budou všichni dotovat?Soudruz i jedete do černé díry.Jednou nebude co prodat,co zašmelit a žádná firma nevydělá,ale bude dotována....... místo,aby se přemýšlelo,jak do republiky přitáhnout bohaté lidi a aby tady nechali peníze,tak se přemýšlí,jak co dotovat.jednou prachy na dotace dojdou a bude vydojeno,hlupác i.Myslet si,že můžeme konkurovat velkým státům výrobou je naivní.A zatím jsme jen velkých kolonie,tehdy Sovětskému svazu,dnes Německu.Svobodu si musíme zaplatit,ale s holým zadkem budeme zase muset do nějakého velkého zadku vlézt.To Švýcaři,Malta,L ucemburk,jako malí nemusí.Lákají totiž do své země bohaté lidi,my je spíš vyháníme a přerozdělujeme chudobu. :lol: :lol: :lol:
Citovat
  • karlov
  • floria
  • fokus optik
  • Taneční čaje
  • residence kostelecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Na podzim nás čekají senátní volby. Máte jasno, z kterého subjektu bude váš kandidát?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Příjezd hvězd.

Že je Prostějov epicentrem setkání tuzemských hvězd všeho druhu, není žádná novinka. Potvrdil to i uplynulý týden, kdy jej navštívilo hned několik slavných osobností v čele s Markem Ebenem, Jiřím Lábusem, Josefem Vojtkem, Michalem Suchánkem, Richardem Genzerem či skupinou Chinaski. To se ale máme...

Naprosto nepolepšitelní.

Blokové čištění města je noční můrou pro mnoho řidičů. Asi ale s výjimkou těch, kteří absolutně nerespektují skutečnost, že úklid ulic i parkovacích míst je prostě potřebný. Nechat svůj vůz na jeden den jinde, je snad ani nenapadne. Za první dva týdny úklidu tak už strážníci registrují skoro padesát přestupků! 

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

TOMÁŠ OVÁD
Nedávno devatenáctiletý student prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera si před maturitou z češtiny, francouzštiny, fyziky, chemie a matematiky odskočil na asijský kontinent, kde uspěl na prestižním vědeckém klání v čínském Pekingu, odkud si dovezl stříbro. Roste z něj nadějný vědec, zní stále více hlasů.  

ovad

Číslo týdne

2,8
Tohle Prostějovsko od dob komunistické totality nepamatuje! Úřad práce České republiky vydal aktuální statistiku nezaměstnanosti, ze které vyplývá další rekord pro celý region. Míra lidí bez práce se už dostala výrazně pod tři procenta, tudíž firmy mají kritickou nouzi o nové pracovníky. Co s tím?

Výrok týdne

„„K ŽÁDNÉMU VÝTOKU NEDOŠLO!“

Takto svérázně okomentovala náměstkyně prostějovské primátorky Ivana HEMERKOVÁ počin mladíků směrem k básníkovi Jiřímu Wolkerovi, který odpočívá na lavičce před radnicí.