Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 18.7.2019
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

03 chripkaUž nikdy v budoucnu nebudeme moci tvrdit, že se nás prasečí chřipka netýká nebo že nás obchází širokým obloukem! Celosvětový strašák v podobě nevyzpytatelného smrtícího viru H1N1 zasáhl plnou silou i Prostějov. V naší nemocnici zemřel v pátek večer na tuto nákazu údržbář z domova důchodců a zároveň dobrovolný hasič z Jesence. V sobotu pak ve špitále přijali jednatřicetiletou ženu v devátém měsíci těhotenství. Diagnóza? Smrtící virus prasečí chřipky! Mladá maminka musela podstoupit císařský řez, dítě je v pořádku, ale žena bojuje o holý život.

„V současné době je hospitalizována na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a její stav je vážný,“ prozradila Večerníku včera kolem poledne Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, provozující prostějovskou nemocnici.

Informace Večerníku o tragédii se potvrdily

O případu úmrtí muže z Jesence se Večerník dozvěděl už v sobotu v dopoledních hodinách. Na náš první dotaz reagovala mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská odmítavě. „Máte zřejmě špatný zdroj informací, údajnou smrt pacienta nemocného prasečí chřipkou mohu v této chvíli dementovat,“ překvapila nás mluvčí společnosti provozující naši nemocnici. Náš zdroj byl ovšem velmi hodnověrný a na základě našeho druhého telefonátu Hana Szotkowská přislíbila, že celou záležitost lépe prověří. Za necelou půlhodinu Večerníku potvrdila veškeré informace, které jsme získali s předstihem.

„Osmapadesátiletého pacienta jsme přijali v průběhu týdne s virovým zápalem plic. Nejprve byl hospitalizován na plicním oddělení. Ukázalo se, že trpí i virem H1N1. Následně byl převezen na ARO. Muž byl napojen na umělou plicní ventilaci a byla mu podána antivirotika. Přes veškerou péči lékařů však pacient v pátek ve 20.00 hodin zemřel. Prasečí chřipka na jeho úmrtí měla nesporně významný vliv,“ uvedla Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, provozující prostějovskou nemocnici.

Starosta Jesence je v šoku: „Byl to můj kamarád!“

Zprávou o tom, že osmapadesátiletý Miloslav F. zemřel v prostějovské nemocnici na prasečí chřipku, jsme šokovali jesenského starostu Jana Kvapila. „To nemyslíte vážně, to je strašné! Slávka odvezli ve středu s tím, že má zápal plic. Vůbec jsme netušili, že se nakazil tím virem prasečí chřipky. Jenom nechápu, kde se nakazil,“ sdělil Večerníku Jan Kvapil. „Že zemřel, to víme, taky jsme v sobotu ráno na naší hasičárně vyvěsili černý prapor. Byl to dlouholetý dobrovolný hasič a pracoval v našem domově důchodců jako údržbář. Byl to skvělý člověk a kamarád. Fakt netušíme, co se teď bude v Jesenci dít, když umřel na tu prasečí chřipku. To abychom každou hodinou očekávali hygieniky a nějaká tvrdá karanténní opatření. Nejvíc to odnese asi náš sociální ústav. Ale že by se nakazil tam? To snad ne,“ zamyslel se starosta Jesence Jan Kvapil.

V neděli ohlásila nemocnice druhý případ

V prostějovské nemocnici leží od neděle jednatřicetiletá žena, rovněž s prasečí chřipkou. V současné chvíli je hospitalizována na anesteziologicko-resuscitačním oddělení a její stav je vážný. „Ženu prostějovská nemocnice přijala ve čtyřiatřicátém  týdnu těhotenství. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu jí lékaři ještě dnes museli provést císařský řez. Dítě je v pořádku, lékaři u něj virus prasečí chřipky nezjistili. Žena trpí virovým zápalem plic, který je nejzávažnějším typem chřipky a na rozdíl od bakteriálního se velmi špatně léčí, protože na něj nezabírají antibiotika. Pacientka je napojena na dýchací přístroj, má veškerou potřebnou péči a je pod intenzivní kontrolou,“ informovala Večerník v neděli dopoledne Hana Szotkowská, tisková mluvčí společnosti Agel. 

Večerník bude situaci o závažném stavu onemocnění prasečí chřipkou v Prostějově i nadále sledovat.


Co je to prasečí chřipka?

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezonní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Vstupní branou infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.

Prasečí chřipka (nebo také mexická chřipka, nová chřipka či chřipka A/H1N1) napadající lidi se objevila v Mexiku v březnu roku 2009. Jedná se o respirační onemocnění způsobené chřipkovým virem kmene A/H1N1. Virus obsahuje geny lidské, ptačí a prasečí chřipky. První případy nemoci byly hlášeny 18. března 2009. Onemocnělo několik stovek lidí ve třech oblastech Mexika a sedm občanů Spojených států amerických. Původně prasečí chřipkové onemocnění je přenosné na člověka a v dalších případech byl prokázán i přenos mezi lidmi.

NEJOHROŽENĚJŠÍ OSOBY

* těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství

* děti do věku 24 měsíců

* dospělí ve věku 65 let a starší

* lidé s některým chronickým onemocněním (například plic, srdce, ledvin, s cukrovkou, s nádorovým onemocněním)

* lidé s výraznou obezitou.

Patříte-li do výše uvedené rizikové skupiny osob a máte-li na základě příznaků podezření na chřipkové onemocnění, bezprostředně kontaktujte svého lékaře. Ve vašem případě by zbytečný odklad léčby mohl mít závažné následky.

 

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments