Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 ledovkaUž pěkných pár dnů svírá Prostějov i okolí ledová kalamita. Ostatně není ani divu, déšť při teplotě několika stupňů pod nulou vykonal prostě své... Chodníky i silnice tak okamžitě pokryla ledovka, která potrápila většinu občanů. Bohužel, silničáře nebylo až tolik vidět! Přestože uprostřed týdne se situace trochu zklidnila, včera, tj. v neděli, už z nebe zase padalo, tentokrát to byl bílý příval sněhu. Jak to vypadalo v noci, to už naše uzávěrka zastihnout nemohla...

Pracovníci společnosti .A.S.A. Technické služby začali bojovat s ledovkou mnohem svižněji, přesto komunikace v jejich správě byly i po prvním chemickém ošetření stále velmi kluzké a nebezpečné. „Řešit tuto situaci jsme začali již minulou neděli (20. ledna -  pozn.red.) odpoledne. Situace byla zkomplikovaná dlouhotrvajícím spadem namrzajících srážek, které snižovaly účinnost posypu. Z toho důvodu jsme museli většinu tras projíždět opakovaně. Plán zimní údržby jsme však dodrželi, do osmačtyřiceti hodin jsme stihli ošetřit všechny místní komunikace a chodníky ve všech třech pořadích důležitosti,“ informoval Večerník Martin Grepl, ředitel společnosti .A.S.A. Technické služby v Prostějově.

Lidé si ale Večerníku postěžovali, že některé chodníky zůstaly pod ledem ještě v úterý i ve středu. „Tyto stížnosti bereme v potaz a velmi se omlouváme občanům města Prostějova za způsobené komplikace. Zároveň však musím dodat, že technická sůl je účinná maximálně do minus pěti stupňů Celsia. Klesne-li teplota níž, a je-li navíc podpořena nepříznivými povětrnostními podmínkami, jakými namrzající srážky bezesporu jsou, není v našich silách ani možnostech zajistit ošetřit komunikace a chodníky tak, aby ledovka zcela zmizela,“ vysvětlil Martin Grepl.

Zatímco během neděle a pondělí se na silnicích havarovalo minimálně a řidiči byli velmi opatrní, na chodnících došlo k pravému opaku. Chodci na ledovce padali jako hrušky. „Lékaři ošetřili více jak čtyři desítky zlomenin jak horních, tak dolních končetin. Jen pro srovnání, v jiné dny ošetří během dne maximálně tři zlomeniny. Počet pacientů se zlomeninami tak vzrostl víc než desetinásobně. Hospitalizováno bylo dvanáct pacientů, osm z nich čeká operace,“ sdělila Hana Szotkowská, tisková mlučí prostějovské nemocnice. „Pro tyto případy je město pojištěno a případné žádosti o odškodnění budou občanům hrazeny právě z pojistky,“ zareagoval Jiří Pospíšil, první náměstek primátora Prostějova.

Vše souvisí se vším a tak je zřejmé, že pokud jsou lidé zodpovědní, dají se škody a neštěstí minimalizovat... „Přes zimu strážníci samozřejmě kontrolují i plnění povinnosti majitelů chodníků co se týká jejich úklidu. Ovšem během neděle a dalších následujících dvou dní jsme byli benevolentní, likvidace ledovky byla opravdu obtížná, mnohdy i nezvladatelná. Nyní už je ale situace jiná, pokud odhalíme chodník, kde správce či majitel nejeví vůbec žádnou snahu o jeho úklid, hrozí mu bloková pokuta až dva tisíce korun, u správního orgánu pak až více než desetinásobek,“ řekl Večerníku k této problematice Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově.

Právě majitelé domů, kteří se mají starat o úklid chodníků před jejich nemovitostmi, láteřili minulý týden na nedostatek posypové soli v obchodech. „Město se o chodníky u našeho paneláku nestará, před lety se zbavilo odpovědnosti. Kdo z našich nájemníků má ruce a nohy, tak pomáhá. Ale musíme chodníky sypat běžnou kuchyňskou solí, která není tak účinná,“ postěžoval si nám jeden z domovních důvěrníků domu v Mozartově ulici. Naopak i v Prostějově byly ulice, které lopatu, sůl či smeták nepoznaly! A tak na některých frekventovaných místech (například Šafaříkova, Daliborka, ale i Plumlovská a Kostelecká ulice) bylo dost těžké projít jen tak bez pádu...

Technické služby mají naštěstí soli dostatek. „Během neděle a pondělí, kdy jsme ošetřili veškeré komunikace a chodníky všech pořadí důležitosti ve městě, jsme vysypali přibližně osmdesát tun soli a patnáct tun písku. Od začátku listopadu jsme do minulého týdne použili přes stošestnáct tun soli, dostáváme se tedy za letošek téměř k dvěma stům tunám soli, kterými byly ošetřeny chodníky a komunikace ve městě Prostějově. Jen pro zajímavost, minulý rok jsme za celé zimní období, trvající od začátku listopadu do konce března, vysypali pouhých stodevatenáct tun soli,“ uvedl Martin Grepl, ředitel společnosti .A.S.A. Technické služby v Prostějově.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-