Dobrý večer, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

04 zeman1Skutečnost, že Prostějov i celý náš region je opravdu levicově zaměřený, dokázaly výsledky voleb i v jednotlivých obcích bývalého prostějovského okresu. Pokud bychom měli mapu zabarvit podle toho, ve které obci ten či onen prezidentský kandidát zvítězil, vypadal by obrázek takřka jednolitě. Až na jeden jediný maličký ostrůvek naděje ve fialové barvě Karla Schwarzenberga. I oně by se ale musel kníže dělit se Zemanem…

Jedinou obcí, kde Schwarzenberg neprohrál, ovšem ani nezvítězil, jsou totiž Hačky. Tady souboj s Milošem Zemanem skončil „plichtou“, když oba získali od zdejších voličů po rovných padesáti procentech hlasů. Se ctí ještě pan kníže vyvázl v Ochozi s 46,21 procenta hlasů, ve Vincencově, kde získal 44,44 procenta voličských hlasů a také ve Vranovicích-Kelčicích, kde pro něho hlasovalo 41,91 procenta občanů.

Naopak vítěze prezidentských voleb Miloše Zemana má Prostějovsko viditelně v oblibě. Ve velké většině obcí drtivě zvítězil, nejvíce pak v Rakůvce, kde mu lístek s jeho jménem vhodilo do urny 86,56 procenta voličů. Tato obec tak zaznamenala nejdrtivější porážku Karla Schwarzenberga, celkem o 71,13 procenta hlasů. Z triumfu rozdílem třídy se mohl Zeman těšit také po sečtení výsledků v Šubířově (získal 82,26%), Nivě (81,77%), Kelčicích-Vranovicích (80,6%) a Bukové (80,12%).

Co se týká volební účasti, v ní drží po sečtení všech hlasů po uplynulém víkendu primát obec Hačky, která už jednou byla zmíněna nejvyšší podporou poraženého Schwarzenberga. Tady přišlo k volbám neuvěřitelných 80,64 procenta oprávněných voličů. Velmi svědomitě si splnili volební povinnosti také v Rakůvce (76,14 %) či v Klopotovicích (73,59%). Naopak prezidentské volby příliš nezaujaly v Dobromilicích, kde přišlo dát hlas Miloši Zemanovi nebo Karlu Schwarzenbergovi pouze 48,94 procenta z těch, kteří volit mohli. Druhou nejnižší účast zaznamenali komisaři v Hrušce (51,79%) a v Klenovicích na Hané (53,16%). Zajímavé na tom je, že v uvedených třech obcích žije rozvětvená romská komunita, která zřejmě nemá zájem o to, kdo bude příštích pět let trůnit na Pražském hradě...

Prostějovský Večerník ještě v sobotu večer zkontaktoval některé osobnosti z celého regionu, aby se podělily s ještě žhavými dojmy z výsledků voleb. Některé jejich reakce byly hodně zajímavé. „Na výsledcích nemohu nic změnit, takže je příliš neřeším. Jeden z obou kandidátů prostě musel vyhrát. Přiznám se, že ani jeden z nich nebyl zrovna mým favoritem,“ svěřil se Večerníku místostarosta Konice Petr Vařeka. „Jsem spokojený, protože zvítězil člověk, který prohlásil, že se bude zastávat obyčejných lidí. Teď je důležité, aby plnil své sliby a choval se tak, jak se má prezident chovat,“ míní zase Jiří Vrba, principál divadelního spolku Větřák z Pivína.

Co přinese volba Miloše Zemana, to teprve očekává první muž Plumlova. „Výsledky se daly očekávat. Jisté je, že na chod Plumlova žádný vliv mít nebudou. Jinak bych se nechal překvapit, čeho se od Miloše Zemana v prezidentské funkci dočkáme,“ uvedl mnohoznačně Adolf Sušeň, plumlovský starosta. Spokojenost s volbou prezidenta naprosto sdílí vedení konického městského úřadu. „Jsem spokojený. Myslím, že Miloš Zeman je erudovaný člověk, který ví, co mluví a na Hradě má své místo. Navíc se během jeho působení ve funkci premiéra u nás postavila dálnice, která přispěla k rozvoji regionu,“ prohlásil zase starosta Mořic Jaroslav Knap.

Starosta Malého Hradiska prohlásil, že volil poraženého kandidáta. „Osobně jsem Miloše Zemana nevolil, nicméně výsledky voleb respektuji. Jsem přesvědčen, že tento ostřílený politik svoji novou funkci zvládne,“ myslí si přesto Marian Fiedler. Poměrně rozezlen byl také podnikatel z Haček, kde volební boj skončil naprostou remízou. „Spokojený nejsem, volil jsme Karla Schwarzenberga. Koho si však národ zvolil, toho na Hradě bude mít, s tím už nikdo z nás nic nenadělá,“ láteřil Petr Vychodil. Velmi suše zareagoval na náš redakční telefonát starosta Kladek. Když jsme ho požádali o hodnocení uplynulých prezidentských voleb, odpověď Josefa Hoffmana byla velmi strohá. „No comment...“

Prezidentem České republiky je Miloš Zeman (odkaz na článek)

KOHO JSTE POSLALI NA HRAD VY? (odkaz na článek)

Komentář politologa. Prezident Miloš I. (odkaz na článek)

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-