Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

ZahradnickovaJiž pátým dnem dnes pokračuje zatím bezvýsledné pátrání po sedmaosmdesátileté Boženě Zahradníčkové z Prostějova. Stařenka odešla z domu ve Spitznerově ulici ve čtvrtek 31. ledna odpoledne na hřbitov, od té chvíle se však po ní doslova a do písmene slehla země. V tuto chvíli po ní pátrají desítky policistů a strážníků, doposud marně. Rodina je přitom už zoufalá! Kde jen může paní Zahradníčková být...?

Maminka odešla skutečně ve čtvrtek odpoledne. Nechtěl jsem ji nikam pustit, protože v posledních dnech na tom nebyla zdravotně nejlíp. Nakonec mě ale přesvědčila, že pouze navštíví hřbitov a že bude hned zpátky. Trnul jsem, když se nevracela domů - hodinu, dvě, tři... Neměla u sebe občanku a zřejmě ani peníze, jen průkazku na autobus. V podvečer jsem byl už tak zoufalý, že jsem zavolal na policii,“ svěřil se exkluzivně Večerníku přímo v domě pohřešované její syn Jaromír Kučera. „Máme strach z nejhoršího, není to poprvé, co se ztratila. Už třikrát nebo čtyřikrát ji nedávno přivezla domů policie, protože zabloudila ve městě,“ dodala se slzami v očích dcera Zdeňka Dvorská.  

Už ve čtvrtek večer po stařence začaly pátrat hlídky státní i městské policie, o den později výzvu o pomoc při hledání vyhlásil i městský rozhlas, média do akce zapojila také policie.

„Policie ČR Prostějov se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání po pohřešované sedmaosmdesátileté seniorce z Prostějova. Jedná se o paní Boženu Zahradníčkovou, narozenou 26. prosince 1925. Naposled byla viděna ve čtvrtek 31. ledna 2013 krátce po poledni při odchodu z domu, kde bydlí. Do současné doby však o sobě nedala vědět a prozatím se ji nepodařilo vypátrat,“ potvrdila ještě v neděli odpoledne pokračování pátrací akce Irena Urbánková, tisková mluvčí Policie ČR v Prostějově.

Božena Zahradníčková je vysoká 165 centimetrů a má střední postavu. Má hnědé oči, nosí dioptrické brýle, vlasy má šedé barvy, vlnité, nakrátko ostříhané. „V době odchodu měla mít na sobě oblečené zelené kalhoty, oranžový svetr, bílou vestu a světle hnědou bundu do pasu. Pohybuje se o holi a není vyloučeno, že může být dezorientovaná,“ dodává k popisu Irena Urbánková.

Přestože policie médiím nejdříve neuvedla bydliště pohřešované, Večerník si ho posléze zjistil sám ve snaze získat co nejvíce indicií, které by mohly vést k vypátrání současného pobytu seniorky. A také jsme v neděli po poledni navštívili rodinu pohřešované v domě ve Spitznerově ulici číslo 5 v Prostějově.

„Maminka byla v poslední době často zmatená, už třikrát nebo čtyřikrát ji přivezli domů policisté. Vždycky odešla do města na kafe a skončila někde na nádraží. Na výpadky paměti měla předepsané léky, málokdy je ale brala. Přitom si pamatovala přesně, co se stalo v tento den před padesáti lety, ale nevěděla, co se přihodilo včera. Proto tady bratr, který s ní bydlí, měl vždycky strach ji pustit ven. Sám je zdravotně postižený, jinak by chodil s ní,“ prozradila Večerníku nelehkou situaci v rodoně nejstarší dcera pohřešované seniorky Zdeňka Dvorská, která už ve čtvrtek večer přijela ze Žarovic za bratrem a společně nyní trnou, zda se jejich maminka najde.

„Ve čtvrtek po obědě se začala oblékat, že půjde na hřbitov. Řekl jsem jí, že nikam sama nepůjde, měla ale svoji hlavu, a tak nakonec šla. Řekla, že jí nebudu poroučet, kam smí nebo nesmí chodit. Tak si vzala bundu, hůlku a šla. Jezdila na hřbitov autobusem, tak jsem doufal, že se brzy vrátí,“ vrátil se ještě jednou k událostem čtvrtečního odpoledne syn Jaromír Kučera.

Od té chvíle se ale po seniorce slehla země. Do pátrací akci se okamžitě pustili policisté i strážníci. „Neustále prohledáváme hřbitov a jeho široké okolí. Vyptáváme se řidičů autobusů i mnoha návštěvníků hřbitova. Bohužel starou paní nikdo neviděl a ani strážníci ji zatím nikde nenašli,“ uvedl Večerníku Jan Nagy, velitel Městské policie v Prostějově.

„Policisté z kriminálky se za námi stavovali také v sobotu večer, byli moc hodní a snaží se nám všelijak pomoci. Ale zároveň nám řekli, abychom byli připraveni na nejhorší. Jestli maminku najdou někde mrtvou, těžko a dlouho se s tím budeme smiřovat. Prosím všechny lidi, aby nám ji pomohli najít,“ rozplakala se při našem rozhovoru Zdeňka Dvorská.

Veřejnost nyní mobilizuje i policie. „Jakékoliv informace k pohybu, pobytu či výskytu pohřešované osoby sdělte prosím na nejbližší policejní služebnu, případně na bezplatnou telefonní linku 158. V pracovní době od 7.00 do 15.00 hodin můžete volat na telefonní linku 974 781 326,“ vzkazuje občanům Prostějova mluvčí Policie ČR Irena Urbánková.

Průběh pátrací akce bude pochopitelně i nadále sledovat také Prostějovský Večerník.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-