Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

05 socialkaPřes šest tisíc lidí bez práce, desítky a desítky milionů korun ročně vyplacených na nejrůznější sociální dávky. Takový je současný smutný obrázek života občanů Prostějovska. Až třetina z nich řeší existenční problémy, nestačí splácet dluhy a přitom marně shání zaměstnání. Další se drží jen těsně nad hladinou jakž takž klidného žití, jiní zase přežívaj od výplatě k výplatě. Skončí tato mizérie vůbec někdy?

„Situace v sociální oblasti na Prostějovsku je velice špatná. Jedním, ale nikoliv jediným důvodem je fakt, že kdysi největší zaměstnavatel Oděvní podnik postupně propustil až šest tisícovek lidí, což na životní úrovni občanů našeho města a okolí logicky musí být dodnes znát. Tisíce lidí jsou odkázány na sociální dávky, neboť například podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti jsou dnes mnohem a mnohem přísnější. I samotná podpora je omezená na nejkratší možnou dobu,“ konstatovala pro Večerník Alena Rašková, náměstkyně primátora statutárního města Prostějova zodpovědná za sociální záležitosti. 

Podle ní se na samé hranici přežití ocitají mladí lidé těsně po absolvování střední školy a pak ženy či muži, kteří přijdou o práci okolo padesátého roku života. „Mladí po škole nemají žádnou praxi a člověk, který ztratí zaměstnání tři nebo čtyři roky před důchodem, je dnes prakticky nezaměstnatelný. A za to, že mnozí Prostějované dnes živoří, může určitě i skutečnost, že ztratili práci ve chvíli, kdy mají na krku půjčky, hypotéky a jiné závazky. Rázem logicky musí žádat stát o pomoc, přičemž je z druhé strany drtí hrozba exekucí...,“ pokrčila bezradně rameny první žena prostějovského magistrátu.

05 grafTypickým příkladem, jak člověk ne zrovna vlastní vinou může spadnout do sociálního bahna, jsou manželé Marie a Antonín K. z Prostějova. „Ještě před pěti lety se nám dařilo nad poměry. Já pracovala v Oděvním podniku, manžel jako zkušený zedník zastával významné místo ve stavební firmě. Vzali jsme si hypotéku, postavili barák a ještě naše příjmy stačily na to, aby nám banka poskytla jeden dvousettisícový úvěr pro dceru, která se právě vdávala. Rok nato se všechno začalo hroutit. Mě vyhodili z OP a manžela o pár dalších měsíců později z firmy, protože neměla potřebné zakázky. Půl roku jsme každý brali podporu, manžel pak využíval každou možnost brigády. Já jsem už práci nesehnala, v pětapadesáti letech je to hrozně těžké,“ postěžovala si Večerníku paní Marie. „Neutáhli jsme splátky, dům nám kvůli hypotéce zabavila banka, druhá zase poslala exekutory, protože jsme řádně nespláceli úvěr. Přestěhovali jsme se do jednopokojového bytu a žijeme jen díky sociálním podporám,“ dodal její manžel, kterému bude letos šedesát roků.

„Ano, toto je typická ukázka současného stavu společnosti. Bohužel, podle statistik nějakou tu sociální podporu pobírá až třetina obyvatel našeho okresu. A k tomu problémy se splátkami různých závazků. Ale co jiného se dá dělat, když je v tomto městě a okolí tak zoufale málo pracovních míst? Nedávno mi jedna známá vykládala, že se přihlásila na inzerát firmy, která přijímala uklízečku. Když tam přišla, bylo jí sděleno, že je celkem osmdesát zájemkyň...,“ poukázala na holou realitu dneška Alena Rašková.

Na druhou stranu se pořád najdou tací, kteří „umí“ sociální dávky řádně zneužívat. O tom, že zejména romská komunita neponechá korunu ve státní kase navíc, si netřeba ani vykládat... Jak však s tímto nešvarem zatočit, a hlavně, jak lépe vymyslet celý systém sociálních dávek, na tom už si vylámal zuby nejeden úředník. Tím nejlepším lékem by však bylo, aby se lidem obecně žilo lépe...

„Věřím, že za dva či tři roky se situace zlepší,“ zůstává A. Rašková optimistkou. „Ekonomika půjde nahoru a s tím se zvýší i životní úroveň obyčejných lidí. Opravdu tomu věřím,“ dodává naději všem spoluobčanům náměstkyně primátora Prostějova.

Vybrané sociální dávky vyplacené občanům Prostějovska

                                  2009                       2010                       2011                       2012

Druh sociální pomoci      Počet dávek/vyplaceno (v milionech korun)

Příspěvek na bydlení      11 852/30,4         13 850/36,5         18 521/51,9         21 654/66,6

Doplatek na bydlení       2 071/4,2            2 563/5,9            3 408/9,2              6 426/19,3

Mimořádná pomoc         7 47/1,5              1 217/2,9            2 057/5,6              1 809/3,6

Příspěvek na živobytí     6 850/20,1           10 217/30,8         12 651/43,2         19 128/79,1

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-