Dobré odpoledne, dnes je středa 20.6.2018
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Tohle asi nikdo z nás nepamatuje! Minulé pondělí 10. července večer bylo po přívalových deštích mimo řady ulic zaplaveno samotné hlavní náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. U muzea přitom voda dosahovala výšky kolem dvaceti centimetrů. Bouřka za sebou nechala i zaplavené rehabilitační oddělení v nemocnici, část Městského divadla i Národního domu a řadu ulic. Déšť a kroupy potrápily také většinu obcí v regionu, přičemž nejhorší byla zřejmě situace ve Smržicích. Hasiči zaznamenali během pouhých pěti hodin rekordní počet 117 výjezdů, k nimž v úterý přidali ještě dalších pět...

Nemalé komplikace způsobila lidem na Prostějovsku pondělní bouře s průtrží mračen. Jednotky požárníků se zapotily zejména při odčerpávání vody ze sklepů či likvidaci spadlých stromů. „V pondělí desátého července mezi půl sedmou večer a půlnocí vyjeli hasiči v Olomouckém kraji celkem k více než stovce událostí spojených s bouřkami a silným větrem, který je doprovázel. Nejvíce případů bylo na Prostějovsku,“ potvrdila Vladimíra Hacsiková, mluvčí HZS Olomouckého kraje.
Napilno však neměli jen hasiči či majitelé domů... „Voda vyplavila ambulantní část Centra léčebné rehabilitace, která se nachází v přízemí budovy. Ambulance proto v úterý nebyly schopny přijímat pacienty a několik dnů ještě trvá obnova provozu bazénu. Do prostor rehabilitace totiž vnikla odpadní voda z kanálků, která jej kontaminovala, a tak bazén musel být znovu napuštěn,“ shrnula děj ve špitálu Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel provozující Nemocnici Prostějov. Škody napáchal přívalový déšť také v Národním domě. Voda vnikla nejen pod střechu, ale také do prvního patra. „Stávající svody nestačily zachytit obrovské množství vody. Ta se dostala až do interiéru Národního domu. Zatekla například do Kyselova salonku, či do salonku v prvním patře. V tuto chvíli probíhá odstraňování škod a vysoušení,“ zmapoval první náměstek primátorky Statutárního města Prostějov Zdeněk Fišer s tím, že na finanční zmapování škod je ještě brzy. „Voda se během průtrže dostala do části divadla, konkrétně do diváckých šaten a také Kyselových salonků - přednáškového a modrého,“ přidala Jana Maršálková, ředitelka Městského divadla. Jak ale uklidňuje, škody, byť značné, nejsou nenahraditelné. „Nic fatálního se naštěstí nestalo, i když počítám, že újmy dosáhnou statisíců. Nedošlo však k žádnému nenahraditelnému poškození. Na jejich vyčíslení pracujeme, již jsme hlásili pojistnou událost,“ prozradila Maršálková. Nová sezóna podle jejích slov ohrožena určitě nebude.
Na Facebooku byly k vidění záběry zaplaveného náměstí T. G. Masaryka. Problémy byly také na náměstí E. Husserla, okolí krasického rybníka či v řadě prostějovských ulic. Zaplavena byla například Kostelecká ulice. Postiženy byly i okolní obce. Ve Smržicích se vytvořila doslova laguna. „V některých objektech, jako jsou sklepy, kotelny a níže položené místnosti, bylo deset až dvacet centimetrů vody, jinde hladina dosáhla výšky až jednoho metru. Na mnoha místech si situaci vyřešili sami majitelé, kteří si vodu ze sklepů odčerpali, jinde kanalizací plynule odtekla pryč,“ prozradila Hacsiková. Od třiadvacáté hodiny večer do úterního rána se situace na Prostějovsku postupně stabilizovala. „Ve Smržicích hasiči nechali preventivně asi sto pytlů s pískem proto, kdyby voda stoupala. Použily by se jako hráze u rodinných domů. Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice. Na místě přesto zůstaly ještě čtyři jednotky hasičů, které podle potřeby občanů prováděly čerpání sklepů a kotelen,“ popsala úspěšně zvládnuté chvilky tisková mluvčí krajských hasičů. „Nikdo nebyl naštěstí zraněn,“ dodala.
Co dodat? Snad jen, že spadlo prostě tolik vody, co se běžně za měsíc - celkem 52,4 milimetru, nejvíce pak v době od 18:00 a 21:30 hodin...


JAK ŠEL ČAS s povodněmi?


Takový nápor během pár hodin místní hasiči nepamatují. Řešit museli více jak stovku událostí, v terénu byly hned na počátku minulého týdne nasazeny dvě profesionální jednotky a osmnáct jednotek sborů dobrovolných hasičů z Prostějovska. „Takový počet bývá v Olomouckém kraji běžně za týden,“ konstatovala Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí krajských hasičů. Na vině byl přívalový déšť, který Prostějov a okolí postihl v pondělí 10. července. Večerník přináší souhrn hlavních událostí.

pondělí 10. 7., 20:00
Hasiči začali čerpat vodu z prostějovských sklepů, a to v ulicích Nerudova, Vasila Škracha, Vrlova, Na Splávku, Sportovní, Sladkovského, Knihařská, Cyrila Boudy, Dr. Uhra, Kostelní, Francouzská, Netušilova, Pod Kosířem, Fanderlíkova, Jasanová, U Hřiště, nám. Edmunda Husserla, dále pak ve Smržicích, ve Vrbátkách a v Čechovicích.V Mostkovicích kroupy rozbily střechu ve výšce asi sedm metrů, na místo vyjeli hasiči s výškovou technikou. V místním autokempu pak spadl strom mezi stany, naštěstí nikoho nezranil. Další strom v kempu hrozil pádem, proto jej hasiči pokáceli. V Domamyslicích, Slatinkách, Kostelci na Hané i Mostkovicích hasiči odstraňovali popadané stromy a větve na komunikacích.

pondělí 10. 7., 21:00
Na dvě místa na Prostějovsku se navážely pytle s pískem, ze kterých hasiči chtěli stavět provizorní hráze. Jednalo se o krasický rybník a Smržice.

pondělí 10. 7., 22:00
Dvě desítky jednotek hasičů byly stále v terénu a řešily události spojené s odklízením následků silných bouřek, které se regionem přehnaly. Na požární stanici v Prostějově byla aktivována pracovní skupina krizového štábu, která měla rozhodnout o dalším postupu. Na některých místech začala voda opadat, na jiných se stále držela na vysoké hladině. Ve sklepech, kotelnách a níže položených místnostech bylo někde deset až dvacet centimetrů vody, například ve Smržicích hladina dosáhla výšky až jednoho metru. Na mnoha místech si situaci vyřešili sami majitelé, vodu si ze sklepů odčerpali, jinde kanalizací plynule odtekla pryč.

pondělí 10. 7., 23:00
Hasiči na Prostějovsku stále odstraňovali následky řádění bouřek. V Mostkovicích, kde kroupy rozbily střechu rodinného domu, hasiči pomocí výškové techniky na dvou místech provizorně položili záplaty o rozměrech asi dvakrát jeden metr. Ve Smržicích se situace postupně stabilizovala, k uklidnění došlo i na krasickém rybníku. Na požární stanici v Prostějově zasedala pracovní skupina krizového štábu. Stále byl sledován vývoj meteorologické situace.

úterý 11.7., 7:00
Od třiadvacáté hodiny až do úterního rána se situace postupně stabilizovala. Voda ze sklepů začala opadat nebo ji hasiči odčerpali. Do půlnoci se podařilo vyřešit veškeré události, které byly v průběhu podvečera oznámeny na operační středisko HZS Olomouckého kraje. Ve Smržicích hasiči nechali preventivně asi sto pytlů s pískem proto, kdyby voda stoupala. Pytle by se použily jako hráze u rodinných domů. Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice. Na místě přesto zůstaly ještě čtyři jednotky hasičů, které podle potřeby občanů prováděly čerpání sklepů a kotelen. Také v okolí krasického rybníka se situace stabilizovala, voda začala odtékat korytem potoka a rybniční výpustí.

úterý 11.7., 14:30
V průběhu odpoledne zasahovali hasiči ještě u pěti událostí, při kterých na Prostějovsku čerpali vodu ze sklepů a zatopených objektů. Jednou z nich bylo také čerpání vody ze základů nově budované mateřské školky ve Smržicích, která bude stát v těsné blízkosti základní školy. Obava, aby nedošlo k sesunutí a zřícení budovy školy, přivedla na místo i hasiče. Hasiči ještě odpoledne pokáceli strom, který zůstával opřený o rodinný dům v Prostějově v ulici Krátká a hrozil pádem. Touto událostí byla uzavřena likvidace následků řádění pondělních bouřek na Prostějovsku.
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #8 Alton 2018-02-06 00:16
Here is my web page Obchodování - tbjindigomaker. blogaaja.fi: http://tbjindigomaker.blogaaja.fi/12-prac-herkulesa-film-recenzja-692/,
Citovat
0 #7 Monserrate 2017-11-19 19:44
I have noticed you don't monetize your site,
don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month because you've got hi quality content.
If you want to know how to make extra bucks, search for: Boorfe's tips best adsense
alternative

Here is my web page :: FirstBrianne: https://10Nereida.blogspot.se
Citovat
-1 #6 Angus 2017-09-14 09:48
Fantastic goods from you, man. I have take note your stuff previous to and you are
simply too magnificent. I really like what you've acquired right here, really like
what you're saying and the way in which by which you say it.
You are making it entertaining and you continue to care for to stay it sensible.
I cant wait to read much more from you. That is actually a wonderful web site.


my page ... restaurant en livraison: http://restaurantemporter00875.jiliblog.com/6473148/the-best-side-of-restaurant-delivery
Citovat
0 #5 Puma 2017-07-20 12:17
Inzerát znění pro VIP......Prodám suchý poldr,krásné místo na stavbu baráku,klidné prostředí u rybníka...... :lol: :lol: :lol: :lol: Značka.Lehce nabyl,lehce pozbyl
Citovat
+1 #4 Puma 2017-07-20 11:53
Můžete mínusovat jak chcete.Pravda je,že těsně kolem jakéhokoli rybníku se stavět nemá.Kolem rybníku měl být odstup a část pozemků měla sloužit jako suchý poldr na případné přelití.Takže tady se ukazuje,že zdejší VIP jsou dutohlavci,když kupují a staví své domy v těsnosti rybníku........ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: To aby si dělali patra.
Citovat
+1 #3 Puma 2017-07-19 08:31
Cituji miro:
Cituji Puma:
Katastrofy se objevují tam,kde vládnou mafie,zlo a bezpráví......dnes Prostějov zítra to bylo Srbsko ,další je Istanbul.Všechno regiony s mafiemi a zlem ve vládách.

Tak to teda Amíci museli udělat hodně zla. Jen letos záplavy na Floridě, v Utahu, Indianě, Pensylvánii a Kalifornii: http://www.newsday.com/news/nation/flooding-pictures-from-around-the-united-states-1.10910661

A vy máte informaci,kdo tam vládne?Jistě to není jediný důvod,například stavby těsně u takových řek je také možnost.Ale jak vznikají takové stavby?Většinou porušením předpisů,norem a korupcí,kterou dělají lidé podlých charakterů..... ....takže je to v normě.
Citovat
-1 #2 miro 2017-07-18 23:04
Cituji Puma:
Katastrofy se objevují tam,kde vládnou mafie,zlo a bezpráví......dnes Prostějov zítra to bylo Srbsko ,další je Istanbul.Všechno regiony s mafiemi a zlem ve vládách.

Tak to teda Amíci museli udělat hodně zla. Jen letos záplavy na Floridě, v Utahu, Indianě, Pensylvánii a Kalifornii: http://www.newsday.com/news/nation/flooding-pictures-from-around-the-united-states-1.10910661
Citovat
0 #1 Puma 2017-07-18 22:23
Katastrofy se objevují tam,kde vládnou mafie,zlo a bezpráví......d nes Prostějov zítra to bylo Srbsko ,další je Istanbul.Všechn o regiony s mafiemi a zlem ve vládách.
Citovat
  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne