Dobré ráno, dnes je pátek 17.8.2018
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jako odborník přes ekonomiku by se snad ani před soud kvůli nevedení účetnictví a neplacení daní neměl dostat! Přesto bývalý bankéř Emil Macků nyní čelí obvinění z přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Minulé úterý se u Okresního soudu v Prostějově uskutečnilo již čtvrté odročené líčení, přičemž ani to nepřineslo rozsudek. Jednateli Stavebnin House + City z Kraliček přitom hrozí až pětiletý trest. Večerník jednání navštívil.

Dnes už bývalý jednatel stavebnin, které jsou aktuálně v likvidaci, nedohlížel na účetnictví firmy, nezpracovával ani roční účetní uzávěrky a v letech 2011 až 2015 neodváděl ani daně. A co víc, za uvedenou dobu dokázal nasekat firemní dluhy v řádech milionů korun. „Pokud můžeme sečíst škodu státu za neodvedené daně i množství pohledávek za obžalovaným Emilem Macků, dostaneme se k částce sedmi milionů korun,“ prozradil Večerníku Jaroslav Miklenda, okresní státní zástupce.
Soudce Petr Vrtěl si v úterý 18. července předvolal svědkyni Kateřinu Koldovou a přes videokonferenční spojení vyslechl rovněž jejího syna Vlastimila, který je v současnosti ve vazební věznici kvůli výrobě a pašování drog do Polska. Ten působil dva roky také jako jednatel uvedených stavebnin, přičemž do funkce jej dosadila právě jeho matka. Soudce Vrtěl chtěl zjistit pravou příčinu, proč se ve firmě nevedlo účetnictví. „Já jsem se svým otcem vlastnila stavební společnost a před pěti lety jsme se rozhodli, že založíme další firmu, která se bude zabývat prodejem stavebnin. Hledali jsme jednatele a nabídl se nám pan Macků. Jako pracovníka prostějovské banky jsme ho znali, přicházeli jsme s ním často do styku. Jako druhého jednatele jsem jmenovala syna Vlastimila, byl mladý a chtěla jsem, aby se něčemu přiučil,“ pustila se do objasňování Kateřina Koldová. „Aniž bych musela, panu Macků jsem často pomáhala s účetnictvím, vedla jsem seznam příjmových i výdajových dokladů. Všechno je to zaevidováno v počítači, který zabavila policie. Kdo ale vytvářel účetní uzávěrku a podával daňová přiznání, to vám musí říct tady pan Macků, já ve stavebninách neměla žádnou funkci. Jenom jsem občas pomáhala,“ přidala Kateřina Koldová. Podle obžalovaného ale tato žena firmu ve skutečnosti ovládala. „Já spoléhal na ni, že veškeré účetní doklady řádně zpracovává,“ povzdechl si Emil Macků.
Ani z Vlastimila Koldy soudce Vrtěl nedostal informace o tom, kdo se vlastně ve firmě HOUSE + CITY staral o účetnictví. „Je pravda, že do funkce mě dosadila matka. Působil jsem jako jednatel asi dva roky, ale ve skutečnosti jsem firmu nijak neřídil, pracoval jsem ve skladu. Ptal jsem se mámy, jestli je firma v pořádku a jestli mi nehrozí nějaký průšvih. Ujistila mě, že nikoliv,“ prohlásil přes videokonferenční spojení z vazební věznice dnes už šestadvacetiletý Vlastimil. „A to vám nebylo divné, že jako jednatel pracujete pouze jako dělník a nechtějí vás pustit k žádným firemním dokladům?“ zeptal se předseda senátu. „Nestaral jsem se o to! Já na papíry nikdy nebyl stavěný a byl jsem rád, že mám nějakou práci. Placen jsem byl ovšem jen jako skladník, za funkci jednatele jsem žádné odměny nepobíral,“ opáčil mladý recidivista.
Soudní přelíčení bylo i po jeho výpovědi opět odročeno, tentokrát na začátek října tohoto roku. Pokud se nezjistí, kdo měl ve firmě odpovědnost za vedení účetnictví a podávání daňových přiznání, bude zřejmě k zodpovědnosti pohnán bývalý bankéř Emil Macků.

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments