Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

06 nahonMěstský rybník v Drozdovicích a sousední mlýnský náhon - dvě lokality, do kterých budou letos investovány miliony korun. Zatímco rybník si už převzali stavbaři a chystají se na odtěžení bahna i nepořádku z jeho dna, v případě revitalizace mlýnského náhonu se čeká na státní dotace. Zatím v jeho okolí proběhla „očistná“ akce, kdy město v bývalé menší zahrádkářské kolonii mezi Šmeralovou ulicí a Kolářovými sady nechalo odstranit náplavové keře a také černou skládku. Pracovníci technických služeb odtud odvezli plný kontejner odpadků!

Drozdovický rybník se v těchto dnech připravuje na svoji velkou rekonstrukci. Stavbaři už zahájili přípravné práce, směrem do Šmeralovy ulice se už pomalu buduje výjezdová plocha pro nákladní automobily, které budou vyvážet vybagrované bahno a naplaveniny. „Staveniště bylo předáno, nyní je na firmě, aby provedla vysoutěženou investiční akci města. Problém je zatím v tom, že dno rybníka nezamrzlo nebo nevyschlo, jak jsme původně očekávali,“ prozradil Večerníku ve čtvrtek uplynulého týdne Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějova. „Předpovědi počasí jsou ovšem dobré, očekává se v příštích dnech větší mráz, tudíž by k odvozu bahna mohlo dojít každým okamžikem. V tuto chvíli to ale skutečně nejde, bahnem by bylo znečištěno celé město,“ doplnil náměstek s lehkým úsměvem. Je také faktem, že za současných podmínek by se navíc těžkou technikou poničily už tak křehké břehy a rozjezdilo by se celé okolí rybníka. „Firma tedy zvolila naprosto šetrný postup, nejdříve zbaví dno rybníka bahna, usazenin a dalšího nepořádku. Až poté z čistého dna dojde k úpravě břežního systému. Musí se skutečně počítat s tím, že rybník je uprostřed města a není možné ho znečistit bahnem. Navíc se bude stavět nový napouštěcí systém od mlýnského náhonu, v přípravě je už nové napojení, to staré je v naprosto dezolátním stavu,“ dodal Zdeněk Fišer.

Otázkou ovšem je, co se stane, když mrznout nebude? „Ale určitě bude! A kdyby ne, bude se muset počkat, až bahno na jaře vyschne. Popravdě řečeno, vrstva bahna na dně rybníka není zas až tak velká. Navíc určitá část tohoto ´bahénka´ musí v rybníku zůstat kvůli rybám,“ doplnila Ivana Hemerková, náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí v Prostějově.

Kousek dál od drozdovického rybníka pak proběhly v minulých dnech očistné práce v okolí mlýnského náhonu. „Tento úklid se stále provádí a má dvě fáze. Nejprve jsme nechali uklidit odpadky, které se ve zmíněné lokalitě nacházely, a věřte - bylo jich dost, odvezl se jeden plný kontejner. Druhá fáze bude spočívat v odstranění náletových dřevin a ošetření plochy speciálním čistícím stojem, který připraví vše pro založení nového trávníku. Tato část se bude realizovat v nejbližších dnech, dokončena by měla být do konce února. Na jaře pak bude založen nový trávník,“ popsala Večerníku současný stav Ivana Hemerková. Jak Večerník dále zjistil, v okolí mlýnského náhonu bylo nalezeno a posléze odklizeno velké množství odpadu. Jednalo se o staré koberce, polámané plastové židle, pletivo, plastové lahve a podobně...

Naplněný kontejner se podařilo odvést, tudíž  zelený prostor mezi Šmeralovou ulicí a Kolářovými sady by tak měl být celý uvolněn pro další plány města. „Dříve v těchto místech měli občané od města pronajaté pozemky, které sloužily k zahrádkářské činnosti. Většina však v posledních letech ležela ladem a jako zahrádka už nesloužila. Magistrát výpovědí tyto vztahy zrušil a celou lokalitu připravuje k jinému vyžití. Počítáme s ní jako s relaxační zónou pro občany Prostějova,“ nastínila plány Ivana Hemerková, které se Večerník na závěr zeptal, zda letos skutečně dojde k avizované revitalizaci celého mlýnského náhonu za miliony korun. „To je moje velké přání. Na celou lokalitu mlýnského náhonu v Kolářových sadech jsme podali projekt s žádostí o dotaci a nyní čekáme, zda ji obdržíme. Pokud ano, bude zahájena revitalizace mlýnského náhonu. Jestliže nám dotace schválena nebude, mlýnský náhon i přesto odbahníme a břehy vyčistíme,“ uzavřela toto téma Ivana Hemerková.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-