Příjemnou noc, dnes je sobota 4.7.2020
svátek slaví Prokop,
zítra Státní svátek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

07 rondelNová okružní křižovatka, která svojí velikostí a hlavně tvarem bude dopravní raritou v rámci celé republiky, se už v dohledné době začne stavět na Poděbradově náměstí. O záměru statutárního města Prostějova a Olomouckého kraje už před rokem jako první informoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník. Od té doby už projektová dokumentace doznala velkých změn, nyní se pak celý projekt chýlí k samému závěru. Jak na konci minulého týdne informovali Večerník naši radní, vyskytly se však tři problémy, které se ovšem urychleně řeší.

 V úterý 12. února se uskutečnil výrobní výbor, na kterém si radní společně se zástupci krajského úřadu coby hlavním investorem stavby a projektanty shrnuli všechno podstatné, čím v současnosti celý projekt ojedinělé elipsovité křižovatky prochází. Po úspěšné protihlukové studii se ovšem vyskytly tři problémy, které je nutné vyřešit. „Projektová dokumentace prochází náročným vývojem, který naprosto odpovídá složitosti stavby. Aktuálně registrujeme tři záležitosti, které jsou hodně problematické a bez kterých není možné stavbu zrealizovat. První problém je řešitelný okamžitě. Policie totiž přišla s návrhem, že provoz na rondelu ve tvaru elipsy má být řešen stejně jako na kruhové křižovatce na Petrském náměstí, tedy ve dvou pruzích. V praktickém provozu to bude znamenat, že pokud řidič najede na rondel z Palackého ulice a bude chtít odbočovat na Brněnskou, musí najet do pravého pruhu. Ten, kdo bude chtít pokračovat na Wolkerovu ulici, musí se ihned zařadit do levého pruhu. Jako město proti tomuto návrhu nic nemáme, zvláště pak, když se to už v konkrétním případě osvědčilo,“ uvedl o první blížící se změně v dosavadním projektu Zdeněk Peichl, radní a předseda dopravní komise statutárního města Prostějova.

Druhým zádrhelem je pak protihluková stěna, která „vyroste“ před budovami energetických závodů. Stěnu o délce zhruba padesáti metrů a výšce sedmi metrů nelze totiž na základě nečekaného objevu ukotvit.  „Bohužel až nyní se přišlo na to, že v místě, kde mají být vykopány hluboké základy pro protihlukovou stěnu, se nachází betonová skruž kanalizační jímky. Základy stěny by tak byly příliš mělké a v budoucnu by hrozilo její zřícení. Nepříjemnost ale budeme muset ve spolupráci s projektanty řešit, délka ani výška protihlukové zábrany se nedá změnit. Jako nejlepší varianta se jeví ukotvení stěny pomocí pilotů, které by byly usazeny podél zmíněné betonové skruže,“ uvedl pro Večerník Zdeněk Fišer, náměstek primátora Prostějova zodpovědný za stavební investice.

Do třetice se v projektu nového elipsovitého rondelu objevila nepříjemnost. A to v podobě zastávky městské hromadné dopravy na Poděbradově náměstí u Moděvy. Jak to tak vypadá, tato zastávka bude nejspíše zrušena. „Policejní odborníci totiž spočítali, že jakmile bude ze zastávky vyjíždět autobus, mohl by se stát nebezpečným pro vozidla vyjíždějící z rondelu. Ono se skutečně jedná o příliš malou vzdálenost na to, aby řidič mířící z rondelu směrem k Palackého ulici měl dostatečný rozhled a mohl reagovat na autobus vyjíždějící ze zastávky,“ vysvětlil Zdeněk Peichl. Co ale dělat se zmíněnou zastávkou? „Budeme řešit přeložku této zastávky. Autobusy, které jezdí směrem k lázním, budou mít zastávku až právě u lázní. Horší je to v případě linek mířících z Poděbradova náměstí směrem k nemocnici. V tomto případě uvažujeme o možnosti vybudování zastávky mezi budovami základní školy a obchodní akademie v Palackého ulici. Ale je to jen první úvaha,“ nastínil možné řešení náměstek primátora Zdeněk Fišer.

I přes výše uvedené komplikace naši radní věří, že se projekt podaří prosadit a Olomoucký kraj najde peníze na výstavbu nevšedního rondelu na Poděbradově náměstí už v příštím roce. 

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-