Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

07 prodej_domuProstějovská radnice se v posledních letech raketovým způsobem zbavovala svého majetku. Popravdě řečeno, masový prodej bytových domů začal už na začátku devadesátých let, kdy do vlastnictví soukromých majitelů či družstev se rozprodaly hlavně panelové domy na sídlištích. Před pěti lety ale město začalo rozprodávat i nemovitosti ve starší městské zástavbě. Důvod? Nebyly a ani nejsou peníze na jejich údržbu, natož na rozsáhlé rekonstrukce...

Jaká je vůbec historie prodeje těchto domů v Prostějově? Nejvyšší činitelé magistrátu se k rozprodeji rozhodovali už po sametové revoluci. „Již v polovině devadesátých let minulého století město přistoupilo k prodeji prvních bytových domů a tento proces postupně pokračuje až do dnešní doby. Největší boom nastal skutečně už před dvaceti lety, to se bytů prodávalo nejvíce. Určitě si čtenáři budou pamatovat prodeje panelových domů. To byla vlastně první vlna privatizace bytového fondu a musím říci, že byla určitě úspěšná,“ sdělil Večerníku Jiří Pospíšil, první náměstek primátora statutárního města Prostějova.

Jsou ale skutečně naši radní přesvědčení o tom, že o domy, pokud jsou v soukromých rukách, bude dostatečně postaráno z hlediska údržby či případných oprav? Dozvěděli jsme se, že toto přesvědčení je jednoznačné. „Jen se podívejte, jak máme krásná a pestrá sídliště, jak se o ně společenství vlastníků a bytová družstva starají. Vždyť Prostějov byl jedním z prvních měst v republice, který privatizaci bytů spustil. Následně se to ihned projevilo na vzhledu domů,“ argumentuje Jiří Pospíšil. Jak dodal, město v průběhu posledních let nabízelo zájemcům také domy s nebytovými prostorami, o ty už ale zas až tak velký zájem mezi podnikateli nebyl. „Je pravda, že drtivá většina těchto nemovitostí s nebytovými prostorami vhodnými pro kanceláře, sklady a podobné účely je stále ve vlastnictví města, v nejlepším případě je radnice pronajímá,“ potvrdil první náměstek.

07 grafZa prodej bytových domů však radnice za poslední roky inkasovala velmi významnou částku. Jak se Večerník dozvěděl, jedná se o téměř čtvrt miliardy! „Za posledních pět let bylo prodáno celkem sedmašedesát domů se 642 byty, a to za celkovou kupní cenu ve výši zhruba 230 milionů korun. Tyto finanční prostředky z prodejů byly a jsou plánovanými příjmy rozpočtu města. To znamená, že jejich využití je smysluplné a standardní. Finance jsou využívány například na doplnění fondů rezerv a rozvoje, dále na investiční akce, opravy, výkupy pozemků, třeba pro výstavbu budoucích cyklostezek, a mohli bychom jmenovat spoustu dalších položek rozpočtu,“ prozradil Pospíšil.

Otázkou nyní je, kolik bytových a nebytových domů vůbec ještě město vlastní a zda se i v jejich případě chystá taktéž k prodeji. „Město má v tuto chvíli ve svém vlastnictví celkem 1 182 bytových jednotek. Další prodeje jsou otázkou jednání rady města a následně zastupitelstva. V současné době se ovšem žádná velká transakce nepřipravuje. Pouze nabízíme samostatné bytové jednotky, které se neprodaly v předcházejících vlnách. Co určitě prodávat nebudeme, jsou byty sociální,“ uvedl na závěr první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Již před časem vysvětlil masivní prodej městského majetku i primátor Prostějova. „Pokud bychom v bytových domech měli zajišťovat běžnou údržbu a ve většině případů i rozsáhlé rekonstrukce, mohlo by jít o desítky milionů ročně. Každoročně bychom tak stáli před otázkou, kde na to vzít. Současnost ukazuje, že naše kroky byly správné,“ řekl Miroslav Pišťák.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-