Dobré odpoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

08 detiRadní prostějovského magistrátu a pracovníci odboru školství právě vyhlašují poplach! Přestože nikdo z radnice zatím nechce podléhat panice, v příštích letech se bude muset vedení statutárního města vážně zabývat otázkou, co dělat s očekávaným poklesem nových žáků a jak se to projeví na chodu základních škol.

Že se tento problém nesmí podceňovat, svědčí nedávné rozhodnutí města nepovolit zřízení nové „základky“ při Cyrilometodějském gymnáziu. Proč asi? „Brzy budeme trpět nedostatkem dětí ve školách zřízených městem, nepotřebujeme tedy v Prostějově žádná nová školská zařízení,“ tvrdí svorně náměstkyně primátora Ivana Hemerková a šéf odboru školství a kultury František Říha.

Ovšem pozor, ve školním roce 2010-2011 přivítaly prostějovské základní školy 448 prvňáčků, o rok později 486 a prvního září loňského roku dokonce 488! Tyto počty mají tak zvyšující se úroveň, takže je skutečně vůbec nějaký důvod k pesimismu?

„Údaje z posledních tří let opravdu pesimistické nejsou, navíc letos prvního září podle našeho předpokladu nastoupí do prvních tříd dokonce rekordních pětsetčtyřicet nových žáčků. Ale pozor, tím takzvaně končíme, protože nejvyšší porodnost dosáhl Prostějov v roce 2007 a právě tyto děti letos půjdou do školy. Od roku 2008 však porodnost v našem městě poměrně drasticky klesala, takže vývoj v počtu nových prvňáčků ani nechci domýšlet. To, že v následujících letech bude počet školáků i tříd základních škol klesat, to už není pesimismus, ale jistota. I z tohoto důvodu jsme nepovolili vznik nové základní školy v Prostějově,“ sdělila Večerníku Ivana Hemerková, náměstkyně primátora, která je v Prostějově zodpovědná za školství. „Musíme brát v potaz, že v roce 2008 se narodilo už jen 452 prostějovských dětí a v roce 2011 dokonce jenom 355 dětí. Za šest let tak přijde do školy o stovku prvňáčků méně, což je v průměru pět tříd. A to nehovořím o tom, že v průměru třicet až padesát dětí ročně se z Prostějova odstěhuje s rodiči do jiných měst v republice...,“ dodal František Říha, vedoucí odboru školství a kultury prostějovského magistrátu.

08 grafCo se týká vývoje počtu dětí v prostějovských školách, skutečně neexistují nijak optimistické předpovědi. Ostatně klesající trend už Prostějov zaznamenává hodně dlouho, přestože, jak již bylo řečeno, v posledních třech letech a také letos počty prvňáčků rostly. „Od roku 2002 už v Prostějově došlo ke třem reorganizacím, či lépe řečeno omezení počtu škol. Zrušeny byly základní školy na Husově náměstí a v Rejskově ulici, sloučena byla škola na Skálově náměstí se Základní školou v Palackého ulici,“ připomněl František Říha. Hrozí tedy i v blízké budoucnosti další zrušení některé ze stávajících základních škol? „Zatím si to v tuto chvíli nechceme možná přiznat, ale v horizontu šesti či sedmi let bude stávající rada města jednoznačně před tento problém postavena,“ míní zcela pragmaticky Hemerková.

Co všechno se stane, teprve uvidíme, faktem však je, že Prostějované mají ještě v živé paměti, jakou horkou krev vyvolalo zrušení Rejskovy školy a školy na Husově náměstí. Která bude na řadě za šest či sedm let? „To bych nechtěla předjímat. V současnosti má ale největší problémy s naplněním tříd Základní škola v Kollárově ulici,“ naznačila děj možných událostí Ivana Hemerková.

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-