Dobré poledne, dnes je úterý 18.12.2018
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jak už jsme na stránkách Večerníku několikrát informovali, dostal se za daňové delikty pravomocně odsouzený Josef Augustin (KSČM) pod tlak své vlastní strany i primátorky statutárního města Prostějov Aleny Raškové (ČSSD), aby rezignoval na mandát zastupitele. Své rozhodnutí měl oznámit na předposledním zasedání zastupitelstva 30. října. Nestalo se tak, protože dvoudenní protažené zasedání primátorka předčasně ukončila kvůli nedostatku přítomných zastupitelů.

K tématu se ovšem vrátil František Švec (nezařazený) až při mimořádném jednání zastupitelstva minulé pondělí 6. listopadu. Dotázal se primátorky Aleny Raškové, zda Josef Augustin rezignoval na svůj mandát zastupitele. Od nejvyšší představitelky města dostal odpověď, že v pondělí 30. října obdržela písemné vyjádření v negativním smyslu. Své rozhodnutí setrvat ve funkci zastupitele vzápětí potvrdil i samotný Augustin. „Paní primátorka má pravdu,“ oznámil v obřadní síni radnice skutečně jen velmi stroze. Víc celou věc komentovat ani při mimořádném jednání zastupitelstva nechtěl.

Sdílnější nebyl ani o den později. „Mohu jen zopakovat to, co jsem potvrdil na zastupitelstvu. Paní primátorce jsem poslal písemnou zprávu s tím, že na mandát zastupitele rezignovat nehodlám. Víc k tomu z mé strany není co dodat,“ zareagoval na přímý dotaz Večerníku Josef Augustin.

Komunistický komunální politik přitom v dřívějším vyjádření uvedl, že zastupitelům nejenže oznámí své rozhodnutí z vlastních úst a přede všemi jej také vysvětlí. Jak je vidět, zřejmě žádné podstatné argumenty v rukávu neměl... Jeho rozhodnutí zklamalo jak primátorku, tak Augustinovu „rodnou“ stranu. „Mně osobně se chování pana Augustina hodnotí velmi těžce. Člověk, který je pravomocně odsouzen, nemá v zastupitelstvu města co dělat! Dávám za pravdu kolegovi z opoziční ODS Tomáši Blumensteinovi, že setrvání Josefa Augustina v řadách vrcholného orgánu vrhá černý stín na celou koalici, jejímž členem stále je. Nedokáži přenést přes srdce, že v koalici máme pravomocně odsouzeného člena. Skrze prsty se teď na nás budou dívat všichni občané... Rozhodnutí pana Augustina ponechat si i nadále mandát zastupitele vrhá špatné světlo i na dobrou práci jeho stranických kolegů v radě města Václava Šmída a Jaroslava Šlambora,“ svěřila se exkluzivně Večerníku Alena Rašková (ČSSD), primátorka statutárního města Prostějova. „ Co budeme dělat? Nic. Panu Augustinovi bychom podle zákona mohli odejmout mandát jedině v případě, že by ho soud poslal do vězení. Je to stejné jako v poslanecké sněmovně, musel by sám odstoupit,“ pokrčila bezradně rameny první žena magistrátu.

Rozezlen na nejvyšší míru z přístupu Josefa Augustina je také předseda Okresního výboru KSČM v Prostějově. „Jeho rozhodnutí nevzdat se mandátu zastupitele je z mnoha důvodů špatné. Mohu vyjmenovat řadu argumentů, proč by neměl být nadále zastupitelem, ale nenapadá mě žádný, proč by jím měl zůstat. Výkonný výbor OV KSČM opakovaně a zcela zřetelně vyzval Josefa Augustina k rezignaci, ale jednoznačný opakovaný apel jím vyslyšen nebyl. Bohužel... Jinou možnost než sdělit svůj názor, nebo chcete-li politickou vůli, nemáme. Rozhodnutí je v dané situaci výhradně na Josefu Augustinovi. Včetně negativních důsledků, které z něj mohou plynout,“ čílil se Ludvík Šulda. „Mým osobním názorem je, a KSČM ho tak prezentovala vždy, že pravomocně odsouzený člověk by měl, minimálně z morálního hlediska, na svůj mandát rezignovat,“ dodal exkluzivně pro Večerník. Budou prostějovští komunisté činit ještě nějaké kroky, aby docílili rezignace Augustina na post zastupitele? „Jak jsem již zmínil, okresní stranické orgány jej opakovaně vyzvaly k rezignaci, jiné páky v této chvíli nemáme. Budeme se však i nadále snažit, aby své rozhodnutí přehodnotil a rezignoval,“ odpoveděl odhodlaně Ludvík Šulda. A přidal na závěr hodně zajímavou informaci. „Josef Augustin již nezastává žádné stranické funkce a ke dvacátému září tohoto roku zároveň pozastavil své členství v KSČM!“

Co myslíte, bude to stačit?

Total Comments

  • Repoint
  • Prohlídky
  • Muzeum
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí Vánoční trhy v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments