Dobré poledne, dnes je úterý 18.12.2018
svátek slaví Miloslav,
zítra Ester
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Za posledních deset let už vedení města nechalo revitalizovat dva největší parky, Kolářovy a Smetanovy sady. V těchto případech kácení stromů a další úpravy vyvolaly četné negativní ohlasy občanů. Ovšem následná revitalizace Spitznerových sadů, ta vyvolala doslova smršť kritiky a protestů. Dlužno ale dodat, že stejně jako ve všech předchozích případech je dnes už ticho po pěšině a nový park se všem líbí...

Revitalizace Spitznerových sadů začala v únoru roku 2014, kdy park obsadili dřevorubci. Ti pokáceli tři desítky vzrostlých stromů a oheň byl v tu ránu na střeše. Zejména obyvatelé bydlící v okolí parku protestovali, že šlo o zcela zdravé stromy. „Byly přestárlé a zhruba polovina z nich byla navíc nemocná. Jejich kácení povolil odbor životního prostředí, onu polovinu dokonce jasně doporučil k likvidaci,“ namítala už tehdy Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky statutárního města Prostějov.
Co občany popuzovalo dále, byla nově budovaná cestní síť ve Spitznerových sadech. Mnohým se zdála zbytečně široká, v parku totiž přibylo hodně asfaltu a betonu. „Jiní nám zase léta nadávali, že jsme zde nechávali blátivé cestičky, po kterých se nedalo chodit ani jezdit na kole,“ namítal první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.
Další problém nastal s firmou, která revitalizaci prováděla a veškeré práce měla dokončit v létě roku 2014. Nestalo se, investice města za více než pět milionů korun se protáhla až do léta 2015! „Museli jsme být na firmu přísnější, protože revitalizaci značně podcenila a nesehnala potřebný počet dělníků,“ vysvětlovala tento problém Hemerková.
I krátce po otevření parku lidé stále namítali, že je v něm více betonu než zeleně. „To ale není pravda! Ve Spitznerových sadech bylo vykáceno čtyřiatřicet stromů a padesát nových bylo vysazeno. Navíc jsme nechali vysadit celkem 2 027 kusů dalších dřevin. Z toho je patrné, že zeleně je v parku daleko více než v minulosti,“ odporovala v polovině roku 2015 náměstkyně primátorky.
Jak se má situace nyní? Je listopad roku 2017 a rozbouřená hladina vody se zcela uklidnila. Ostatně jako vždycky v našich prostějovských luzích a hájích.. „Přesně tak. V současnosti nám chodí děkovné dopisy, jak jsme Spitznerovy sady nechali krásně opravit. Úplně stejně tomu bylo v případě Smetanových a Kolářových sadů. Lidé holt v Prostějově nemají rádi změny, a když se něco opravuje, tak nejprve láteří, ale pak si zvyknou, danou věc nakonec pochválí,“ míní dnes Ivana Hemerková. Jak navíc Večerník zjistil, počítá se ještě s určitou dosadbou veřejné zeleně. „Půjde zhruba o pět dalších stromů, navíc jeden uhynulý musíme nahradit novým,“ prozradila aktuálně politička, která má životní prostředí na prostějovské radnici v gesci.

Total Comments

  • Repoint
  • Prohlídky
  • Muzeum
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí Vánoční trhy v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments