Dobré odpoledne, dnes je úterý 21.11.2017
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Za posledních deset let už vedení města nechalo revitalizovat dva největší parky, Kolářovy a Smetanovy sady. V těchto případech kácení stromů a další úpravy vyvolaly četné negativní ohlasy občanů. Ovšem následná revitalizace Spitznerových sadů, ta vyvolala doslova smršť kritiky a protestů. Dlužno ale dodat, že stejně jako ve všech předchozích případech je dnes už ticho po pěšině a nový park se všem líbí...

Revitalizace Spitznerových sadů začala v únoru roku 2014, kdy park obsadili dřevorubci. Ti pokáceli tři desítky vzrostlých stromů a oheň byl v tu ránu na střeše. Zejména obyvatelé bydlící v okolí parku protestovali, že šlo o zcela zdravé stromy. „Byly přestárlé a zhruba polovina z nich byla navíc nemocná. Jejich kácení povolil odbor životního prostředí, onu polovinu dokonce jasně doporučil k likvidaci,“ namítala už tehdy Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky statutárního města Prostějov.
Co občany popuzovalo dále, byla nově budovaná cestní síť ve Spitznerových sadech. Mnohým se zdála zbytečně široká, v parku totiž přibylo hodně asfaltu a betonu. „Jiní nám zase léta nadávali, že jsme zde nechávali blátivé cestičky, po kterých se nedalo chodit ani jezdit na kole,“ namítal první náměstek primátorky Zdeněk Fišer.
Další problém nastal s firmou, která revitalizaci prováděla a veškeré práce měla dokončit v létě roku 2014. Nestalo se, investice města za více než pět milionů korun se protáhla až do léta 2015! „Museli jsme být na firmu přísnější, protože revitalizaci značně podcenila a nesehnala potřebný počet dělníků,“ vysvětlovala tento problém Hemerková.
I krátce po otevření parku lidé stále namítali, že je v něm více betonu než zeleně. „To ale není pravda! Ve Spitznerových sadech bylo vykáceno čtyřiatřicet stromů a padesát nových bylo vysazeno. Navíc jsme nechali vysadit celkem 2 027 kusů dalších dřevin. Z toho je patrné, že zeleně je v parku daleko více než v minulosti,“ odporovala v polovině roku 2015 náměstkyně primátorky.
Jak se má situace nyní? Je listopad roku 2017 a rozbouřená hladina vody se zcela uklidnila. Ostatně jako vždycky v našich prostějovských luzích a hájích.. „Přesně tak. V současnosti nám chodí děkovné dopisy, jak jsme Spitznerovy sady nechali krásně opravit. Úplně stejně tomu bylo v případě Smetanových a Kolářových sadů. Lidé holt v Prostějově nemají rádi změny, a když se něco opravuje, tak nejprve láteří, ale pak si zvyknou, danou věc nakonec pochválí,“ míní dnes Ivana Hemerková. Jak navíc Večerník zjistil, počítá se ještě s určitou dosadbou veřejné zeleně. „Půjde zhruba o pět dalších stromů, navíc jeden uhynulý musíme nahradit novým,“ prozradila aktuálně politička, která má životní prostředí na prostějovské radnici v gesci.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+2 #5 Fantomas 1964 2017-11-16 16:21
Cituji Rašková ml.:
„Přesně tak. V současnosti nám chodí děkovné dopisy, jak jsme Spitznerovy sady nechali krásně opravit. ....danou věc nakonec pochválí,“ míní dnes Ivana Hemerková" Může soudružka Hemerková ukázat-zveřejnit jediný dopis, nebo jen a opět lže jak radnice káže?


Samozřejmě že nemůže, žádný dopis neexistuje.
Je to klasický hanácký postup. Necháme to vehnit, oni si za chvílo zvyknó přestanó prodit.
Citovat
+3 #4 Rašková ml. 2017-11-16 15:03
„Přesně tak. V současnosti nám chodí děkovné dopisy, jak jsme Spitznerovy sady nechali krásně opravit. Úplně stejně tomu bylo v případě Smetanových a Kolářových sadů. Lidé holt v Prostějově nemají rádi změny, a když se něco opravuje, tak nejprve láteří, ale pak si zvyknou, danou věc nakonec pochválí,“ míní dnes Ivana Hemerková" Může soudružka Hemerková ukázat-zveřejni t jediný dopis, nebo jen a opět lže jak radnice káže?
Citovat
+5 #3 Antonín 2017-11-15 11:48
jen kdyby se v těch parcích nescházeli feť.áci. MP by tam měla častěji chodit a pakovat je pryč.
Citovat
+6 #2 Fantomas 1964 2017-11-15 11:25
V článku je důležitá informace, že si lidi už ZVYKLI. Nic jiného už totiž nezbylo, ale neznamená to, že s tím souhlasí.
Citovat
+3 #1 Puma 2017-11-15 09:01
Zase hloupý novinářský komentář.Opravd u toto může psát jen pitomec nemyslící hlavou.
Citovat
 • Restaurant Day
 • Charita
 • fynsis
 • optika
 • agel
 • Fischer Automotive
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - Seriál restaurací

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Brněnská do nového.

Vzali to fofrem, ale co už teď! Krajský úřad Olomouckého kraje naprosto nečekaně a na poslední chvíli oznámil prostějovskému magistrátu, že rekonstrukce silnice v Brněnské ulici bude zahájena už příští týden. Město narychlo zajišťuje objízdné trasy a radní mají z uzavírky obavy. Půlka ulice se ale rychle oblékne do nového!

 

Organizace skřípala.

V úterý odpoledne se začala nakládat historická lokomotiva, která zkrášlovala prostor před hlavním nádražím v Prostějově od roku 1980. Stěhování do muzea Českých drah se ale nečekaně protáhlo, organizace nakládky totiž absolutně vázla. Musel být povolán druhý jeřáb a tahač přijel až pozdě večer...  

Osobnost týdne

ALOIS MLČOCH

Starosta SDH Určice předal uplynulou sobotu na akci Uspávání zvířátek ředitelce místní mateřinky, prostějovské Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Radost a Dětskému domovu v Plumlově finanční šeky či věcné dary. Všechny peníze hasiči vybrali na dobrovolném vstupném z celé řady akcí, které v obci pořádají. K tomu sbor přidal i finance získané za druhé místo v celostátní anketě Dobrovolní hasiči roku 2016. 

47 02 mlcoch

Číslo týdne

324

Přesně tolik dní probíhalo oficiálně pátrání po muži, který 20. prosince loňského roku přepadl tenistku Petru Kvitovou v bytě domu v Jezdecké ulici. Neúspěch ve vyšetřování prezentovali na tiskové konferenci krajští kriminalisté. Alespoň že vyvrátili fámy, podle níž si hráčka prostějovského klubu pořezala ruku sama...

Výrok týdne

„EMOCE NĚJAKÉ BYLY, ALE URČITĚ

SE NEHÁDÁME OD VEČERA DO RÁNA!

Miroslav Pišťák exkluzivně pro Večerník vysvětlil svoji

rezignaci na post šéfa Klubu zastupitelů ČSSD v Prostějově