Dobré odpoledne, dnes je pátek 10.7.2020
svátek slaví Libuše a Amálie,
zítra Olga
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

09 rozdeleni_penezJeště před několika lety plynuly z rozpočtu města do sportu, kultury a sociální oblasti desítky milionů korun v rámci veřejných finančních podpor. Na konci devadesátých let minulého století a ještě v roce 2000 nebylo nic výjimečného, když radní a zastupitelé rozdělovali částky přesahující celkovou sumu třiceti milionů.

Doslova „zlatá léta“ a natažená dlaň ze strany města nastaly pak v roce 2005 a 2006, kdy do různých organizací shodně plynuly částky v celkové hodnotě přes čtyřicet milionů korun. Z toho vždy více jak polovinu „zhltnuly“ sportovní kluby. Nejvíce pak ty prioritní, které si komunální politici vybrali jako nejprestižnější a konající městu Prostějov největší čest a propagaci. Jenže, to všechno už odvál čas...

Jaká je tedy současnost? Jedním slovem, mírně řečeno, je to bída! Sportovci, kulturní a sociální organizace se například v roce 2013 musejí spokojit s tím, že z rozpočtu města urvou s bídou šestnáct milionů. Ale zaměřme se nyní ryze na oblast sportu, neboť tady je pomoc magistrátu čím dál tím menší, což pochopitelně vyvolává rozpačité reakce funkcionářů, kteří si neví rady s rozpočtem, ale zvedá se také bouře nevole mezi sportovními fanoušky.

„Chápu, že se někdo rozčiluje nad stále se zmenšující finanční podporou, ale kde ty peníze neustále brát, to ať nám někdo poradí,“ reagoval pro Večerník Miroslav Pišťák, primátor statutárního města Prostějova. Vzápětí jsme ho požádali o vysvětlení, proč se nyní rok od roku dává i do sportu méně peněz. „Důvod je naprosto jednoduchý. Dříve jsme částky vyčleněné jako veřejné finanční podpory posilovali z našeho vlastního rozpočtu města. Pochopitelně s přihlédnutím k tomu, že daňové příjmy se často vychylovaly a nemáme už ani dostatek finančních rezerv, vycházelo se postupem let jen z výnosů hazardních her. Pro někoho se to může zdát absurdní, ale nyní podpora sportu závisí právě na tom, co nám přijde od státu jako výtěžek z provozu hazardu...,“ konstatoval první muž našeho magistrátu.

09 grafPro letošní rok se rada města se souhlasem zastupitelů rozhodla vyčlenit na veřejnou finanční podporu celkovou částku „jen“ zhruba šestnáct milionů, přičemž do sportu poplyne pouze polovina. „Rozhodli jsme, že zbytek z výtěžku hazardních her půjde například na podporu sportovní infrastruktury. Třeba konkrétně letos pomůžeme Sokolu II částkou zhruba pěti milionů korun na výstavbu nové sportovní haly,“ dodal konkrétní případ primátor Miroslav Pišťák.

Podle toho, co Večerník zjistil při rozhovorech s vedoucími představiteli sportovních klubů v Prostějově, které jsme vám přinesli v minulém vydání, někteří z nich mají pocit, že město rok od roku ztrácí zájem sport podporovat. „Jestliže mají takto zjednodušenou představu, pak ať se postaví před zastupitele a jménem desetitisíců občanů jim doporučí, aby omezili například financování výstavby nových silnic, chodníků či jejich oprav. Jiné peníze tady totiž prostě nejsou! A ty z hazardu všechny využijeme jednak na podporu jednotlivých oddílů a jednak na výstavbu sportovních zařízení. Proti tomu přece nemůže nikdo protestovat,“ nesouhlasil Pišťák s názorem, že by město Prostějov mělo přestat podporovat sport. „To se nestane,“ přislíbil.

Pokud nahlédneme do historie, ve finanční podpoře města sportovním klubům byla v posledním tuctu léta tučná i hubená. Jak vyplývá z následující tabulky, rozhodně si nemohou stěžovat provozovatelé ledního hokeje v našem městě, kteří v uvedeném období získali absolutně nejvíce finančních prostředků z rozpočtu města. Nutno však podotknout, že drtivá většina z nich zamířila na úhradu pronájmu ledové plochy. Na samotnou činnost už je to v porovnání s ostatními městy přece jen slabší. Na druhou stranu, radnice se od hokeje neodvrátila ani v dnešní době, kdy je současné občanské sdružení LHK Jestřábi pod správou insolvenčního řízení. „Jsme si toho vědomi, ale vedení hokejového klubu fakticky nyní takzvaně na ruku nedostává ani korunu. Veškerá finanční podpora hokeji jde vlastně přímo Domovní správě, která zajišťuje výrobu ledu a pronajímá klubu prostory na zimním stadionu,“ vysvětluje primátor.

Jak následně vyplývá z přiložených statistik, největších finančních částek od města se v posledních letech dočkaly takzvaně prioritní sporty, do kterých radní postupem doby zařadili hokej, basketbal, volejbal, box, tenis a fotbal. Podpora ostatních sportovních klubů a institucí se už pohybuje „pouze“ v řádech desetitisíců a statisíců.

Jak je na tom Prostějov v porovnání s ostatními srovnatelnými městy, vám Večerník přinese v jednom z nejbližších čísel.

Veřejná finanční podpora prioritních sportů (v milionech korun)

Rok        Hokej    Basketbal            Volejbal               Box        Tenis     Fotbal

2002       4,5          -              0,012     0,27        3,15        1,0

2003       3,75        -              0,014     0,62        2,8          0,59

2004       5,85        4,5          0,05        0,78        0,85        0,5

2005       11,01     7,5          0,12        1,65        1,05        -

2006       7,0          8,3          0,15        0,8          0,4          6,07

2007       6,0          6,0          0,45        1,0          0,3          0,8

2008       4,27        5,0          1,45        1,012     -              0,35

2009       4,0          5,0          1,55        1,0          -              0,28

2010       3,5          3,11        3,4          0,89        0,2          1,73

2011       3,1          2,35        2,3          0,8          1,0          1,14

2012       3,08        2,43        2,43        0,67        3,8          2,45

2013       2,83        0,88        1,4          0,61        1,6          0,6

Celkem:   58,89     45,07     13,33     10,1        15,15     15,51

Zdroj: Magistrát statutárního města Prostějova

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-