Dobrý večer, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

10 agelky_krevHodně časný budíček měla v pondělí 4. března ráno devítka členů volejbalového oddílu VK AGEL Prostějov. Hned v sedm hodin se totiž vyslanci našeho klubu sešli na transfúzním oddělení Nemocnice Prostějov, aby dobrovolně a bezplatně darovali nejcennější tekutinu – svou krev.

„Když nás Nemocnice Prostějov k darování krve pozvala, ani chvíli jsme neváhali. Rozhodně jsme rádi podpořili podobnou věc. Všichni víme, co pro lidský život krev znamená, a pokud bychom touto cestou pomohli někoho zachránit, tak naše snaha nebyla zbytečná. Většina z nás dnes darovala poprvé, věřím však, že ne naposledy,“ řekl sportovní ředitel VK Peter Goga.

Spolu s ním na transfúzní stanici dorazili hlavní trenér Miroslav Čada, asistent kouče Ľubomír Petráš, lékař Pavel Navrátil, statistik Martin Hájek a kvarteto hráček Kateřina Kočiová, Pavla Vincourová, Šárka Melichárková a Andrea Kossányiová. Posledně dvě jmenované ale nakonec krev nemohly dát, neboť neprošly přísnými zdravotními podmínkami kvůli operačním zákrokům do svého těla v uplynulém půlroce. „Moc nás to mrzí, příště už to však určitě půjde,“ ujistily Andrea s Šárkou.

Zbylá sedmička úspěšně absolvovala celou proceduru a na místě zanechala mezi 300 a 500 mililitry drahocenné tekutiny. „Sami nikdy nevíme, kdy se dostaneme do takové situace, kdy nám darovaná krev může zachránit život. Proto byl můj pocit příjemný,“ sdělila Kateřina Kočiová, jedna z prvodárců. Těch byla mezi volejbalovou výpravou většina, naopak pro některé nešlo o nic nového. Luboš Petráš daroval podruhé v životě, Martin Hájek načal druhou desítku (je držitelem Bronzové plakety) a Pavel Navrátil podstoupil dokonce již 88. odběr coby vlastník Zlatého kříže 3. třídy. „Krev jsem začal dávat v roce 1996 a dokud to půjde, chci pokračovat,“ prohodil doktor Agelek.

Podstatné bylo, že všech sedm našich dárců zvládlo nezištnou návštěvu nemocnice bez jakýchkoliv zdravotních dopadů, bledost tváře v některých případech rychle vystřídaly úlevné úsměvy. „Rád bych hráčkám i členům realizačního týmu VK Prostějov poděkoval. Je vidět, že nejsou zapálení jen pro svou hru, ale chtějí pomoci i druhým a uvědomují si, že by někdy krev mohli také oni sami potřebovat,“ zdůraznil primář transfúzního oddělení Nemocnice Prostějov Jiří Šlézar.

Dobrovolní zájemci o darování krve z řad veřejnosti jsou stále vítáni. Odběry se provádějí každé pondělí, úterý a čtvrtek v době od 6.00 do 8.00 hodin ve druhém poschodí polikliniky v Mathonově ulici. Bližší podrobnosti a podmínky dárcovství lze najít na internetových stránkách www.nempv.cz. Případné informace lze získat rovněž na telefonním čísle 582 315 210.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-