Dobrý večer, dnes je středa 18.7.2018
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Posledních pět let měly statistiky spáchaných přestupků na úseku veřejného pořádku v Prostějově sestupnou tendenci. Rok 2017 byl ale jiný. Počet přestupků oproti předešlému roku vzrostl zhruba o patnáct procent! Večerníku se jako prvnímu médii podařilo získat nejčerstvější statistiku činnosti Městské policie Prostějov za uplynulý rok.

Jak konstatuje velitel prostějovských strážníků Jan Nagy, většina přestupků je z dopravy, což je trend ve všech městech republiky.
„Každoročně hodnotíme veřejný pořádek z pohledu statistiky, ale i z pohledu názorů občanů. Cílem činnosti Městské policie je vytváření bezpečného prostředí pro udržitelný rozvoj. Proto je nezbytné v moderní policii rozvíjet i preventivní prvky. Vyváženost represivních a preventivních opatření je samozřejmostí. Spokojenost občanů je základním měřítkem při hodnocení stavu veřejného pořádku, bezpečného prostředí. Druhým neméně důležitým měřítkem jsou statistické údaje, které v číslech vyjadřují stav kriminality a veřejného pořádku. Analýzy obou kategorií jsou nezbytnou součástí řízení bezpečnosti prostředí v našem městě,“ uvádí ve své závěrečné zprávě o stavu pořádku v našem městě Jan Nagy, velitel Městské policie Prostějov. „Z pohledu demografického má naše město výhodu v tom, že nepatří mezi železniční a silniční křižovatky, nedochází zde ve zvýšené míře k migraci pachatelů, lze tak velmi dobře uplatňovat osobní a místní znalosti strážníků. Na katastru města nemáme vyloučené lokality, nejsou zde zaznamenávány extremistické skupiny, jejich projevy na veřejnosti, nedochází k vážnému narušování veřejného pořádku, je nízká míra nezaměstnanosti. Charakter průmyslu, škol a dalších zařízení téměř neovlivňují stav veřejného pořádku. Řešíme tedy velmi obdobné problémy jako menší statutární města, to znamená bezdomovectví, drobnou kriminalitu, stížnosti na rušení nočního klidu a v neposlední řadě i sprejerství, ale i problematiku narušení veřejného pořádku při hokejových utkáních. V našem městě je značný počet sociálních zařízení, která řeší či se snaží vytvořit podmínky sociální sítě. Velký počet sportovišť a dalších aktivit vytváří podmínky pro využití volného času a tyto prostředky se tak podílejí na snižování kriminogenních faktorů,“ míní Jan Nagy, který výsledky práce prostějovských strážníků nyní předkládá Radě statutárního města Prostějova.
Šéf prostějovských strážníků na žádost Večerníku prozradil i základní statistická fakta v oblasti veřejného pořádku ve městě za celý loňský rok. „Za rok 2017 bylo přijato na linku 156 celkem 6 706 tísňových volání, což je 18 oznámení denně. Na pevnou linku občané oznamují také události, za rok 2017 to bylo celkem ve 4 670 případech. Celých 50 procent těchto volání tvoří oznámení dopravních přestupků, stání ve vjezdu, na vyhrazeném parkovišti a podobně. Předmětem dalších oznámení je celé spektrum událostí, například nedovolený zábor, skládka, podezřelé chování osob, oznámené „drobné“ krádeže, narušování občanského soužití, rušení nočního klidu, chování bezdomovců, ale občané oznamují i podezření na spáchání trestného činu a události, ve kterých jsou příslušné podle věcné i místní příslušnosti jiné orgány, zejména orgány policie a zdravotní služba. Díky oznámení se podařilo zadržet v mnoha případech pachatele a předat policii. Tak tomu bylo v 77 případech, kdy policii byly předány události s podezřením na spáchání trestného činu, bylo zadrženo 25 pachatelů trestných činů, zadrženo 28 hledaných osob. Občané oznamují i dopravní nehody, kterých bylo hlášeno městské policii celkem 29,“ vypočítal Jan Nagy.
Celkový počet přestupků v Prostějově v posledních pěti letech měl mírně sestupnou tendenci. Zvýšil se až během loňského roku. „Tento stav kopíroval i trendy stavu kriminality, i statistiky kriminality. Odráží stav veřejného pořádku, ovšem v činnosti a výslednosti městské policie se odráží výkonnost a zaměření strážníků do různých oblastí, na které je nutno reagovat, zejména reakce na potřeby obyvatel, obsah jejich oznámení. Hlavním úkolem městské policie je řešení místních záležitostí veřejného pořádku, nicméně občané se na nás obracejí velmi často s problematikou dopravy, kde se strážníci podílí na dohledu nad bezpečností a plynulostí. Proto je nadále podíl dopravních přestupků z celkového počtu dlouhodobě 84 procent a za poslední rok vzrostl v Prostějově o dvě procenta. Oznamovatelé v polovině případů oznamují dopravní přestupky, které je nutné řešit. Značnou část dopravních přestupků tvoří i přestupky spáchané při blokovém čištění,“ konstatuje Jan Nagy.
Z celkového počtu 8 360 přestupků spáchaných Prostějovany v roce 2017 je celých 7 407 dopravních. To je opravdu obrovské číslo a zdaleka se nejedná pouze o „nasazování botiček“.
Večerník s velitelem Městské policie Prostějov rozebíral i jednotlivé oblasti přestupků spáchaných za uplynulý rok. O této problematice ale přineseme informace až v některém z příštích vydání.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #3 Ty mě taky 2018-01-18 18:39
Ono je rozdíl jednat s měšťákama nebo s policii, když přestupkujete. Policie se chová profesionálně a dá se vše vyřešit domluvou. Ale měšťáci to je banda arogance a hulváctví.
Citovat
0 #2 Kellee 2018-01-18 05:05
I have checked your site and i've found
some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but
there is a tool that can help you to create 100% unique
articles, search for; Boorfe's tips unlimited content

Feel free to surf to my webpage IsabellSmall: https://Kris055.blogspot.com
Citovat
+2 #1 Policejní Julin 2018-01-13 15:25
To se nedivím,když vidí,že i město Prostějov páchá přestupky a nic se neděje,tak proč by si nezapřestupkova li i normální lidi.
Citovat
  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...