Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 18.10.2018
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Posledních pět let měly statistiky spáchaných přestupků na úseku veřejného pořádku v Prostějově sestupnou tendenci. Rok 2017 byl ale jiný. Počet přestupků oproti předešlému roku vzrostl zhruba o patnáct procent! Večerníku se jako prvnímu médii podařilo získat nejčerstvější statistiku činnosti Městské policie Prostějov za uplynulý rok.

Jak konstatuje velitel prostějovských strážníků Jan Nagy, většina přestupků je z dopravy, což je trend ve všech městech republiky.
„Každoročně hodnotíme veřejný pořádek z pohledu statistiky, ale i z pohledu názorů občanů. Cílem činnosti Městské policie je vytváření bezpečného prostředí pro udržitelný rozvoj. Proto je nezbytné v moderní policii rozvíjet i preventivní prvky. Vyváženost represivních a preventivních opatření je samozřejmostí. Spokojenost občanů je základním měřítkem při hodnocení stavu veřejného pořádku, bezpečného prostředí. Druhým neméně důležitým měřítkem jsou statistické údaje, které v číslech vyjadřují stav kriminality a veřejného pořádku. Analýzy obou kategorií jsou nezbytnou součástí řízení bezpečnosti prostředí v našem městě,“ uvádí ve své závěrečné zprávě o stavu pořádku v našem městě Jan Nagy, velitel Městské policie Prostějov. „Z pohledu demografického má naše město výhodu v tom, že nepatří mezi železniční a silniční křižovatky, nedochází zde ve zvýšené míře k migraci pachatelů, lze tak velmi dobře uplatňovat osobní a místní znalosti strážníků. Na katastru města nemáme vyloučené lokality, nejsou zde zaznamenávány extremistické skupiny, jejich projevy na veřejnosti, nedochází k vážnému narušování veřejného pořádku, je nízká míra nezaměstnanosti. Charakter průmyslu, škol a dalších zařízení téměř neovlivňují stav veřejného pořádku. Řešíme tedy velmi obdobné problémy jako menší statutární města, to znamená bezdomovectví, drobnou kriminalitu, stížnosti na rušení nočního klidu a v neposlední řadě i sprejerství, ale i problematiku narušení veřejného pořádku při hokejových utkáních. V našem městě je značný počet sociálních zařízení, která řeší či se snaží vytvořit podmínky sociální sítě. Velký počet sportovišť a dalších aktivit vytváří podmínky pro využití volného času a tyto prostředky se tak podílejí na snižování kriminogenních faktorů,“ míní Jan Nagy, který výsledky práce prostějovských strážníků nyní předkládá Radě statutárního města Prostějova.
Šéf prostějovských strážníků na žádost Večerníku prozradil i základní statistická fakta v oblasti veřejného pořádku ve městě za celý loňský rok. „Za rok 2017 bylo přijato na linku 156 celkem 6 706 tísňových volání, což je 18 oznámení denně. Na pevnou linku občané oznamují také události, za rok 2017 to bylo celkem ve 4 670 případech. Celých 50 procent těchto volání tvoří oznámení dopravních přestupků, stání ve vjezdu, na vyhrazeném parkovišti a podobně. Předmětem dalších oznámení je celé spektrum událostí, například nedovolený zábor, skládka, podezřelé chování osob, oznámené „drobné“ krádeže, narušování občanského soužití, rušení nočního klidu, chování bezdomovců, ale občané oznamují i podezření na spáchání trestného činu a události, ve kterých jsou příslušné podle věcné i místní příslušnosti jiné orgány, zejména orgány policie a zdravotní služba. Díky oznámení se podařilo zadržet v mnoha případech pachatele a předat policii. Tak tomu bylo v 77 případech, kdy policii byly předány události s podezřením na spáchání trestného činu, bylo zadrženo 25 pachatelů trestných činů, zadrženo 28 hledaných osob. Občané oznamují i dopravní nehody, kterých bylo hlášeno městské policii celkem 29,“ vypočítal Jan Nagy.
Celkový počet přestupků v Prostějově v posledních pěti letech měl mírně sestupnou tendenci. Zvýšil se až během loňského roku. „Tento stav kopíroval i trendy stavu kriminality, i statistiky kriminality. Odráží stav veřejného pořádku, ovšem v činnosti a výslednosti městské policie se odráží výkonnost a zaměření strážníků do různých oblastí, na které je nutno reagovat, zejména reakce na potřeby obyvatel, obsah jejich oznámení. Hlavním úkolem městské policie je řešení místních záležitostí veřejného pořádku, nicméně občané se na nás obracejí velmi často s problematikou dopravy, kde se strážníci podílí na dohledu nad bezpečností a plynulostí. Proto je nadále podíl dopravních přestupků z celkového počtu dlouhodobě 84 procent a za poslední rok vzrostl v Prostějově o dvě procenta. Oznamovatelé v polovině případů oznamují dopravní přestupky, které je nutné řešit. Značnou část dopravních přestupků tvoří i přestupky spáchané při blokovém čištění,“ konstatuje Jan Nagy.
Z celkového počtu 8 360 přestupků spáchaných Prostějovany v roce 2017 je celých 7 407 dopravních. To je opravdu obrovské číslo a zdaleka se nejedná pouze o „nasazování botiček“.
Večerník s velitelem Městské policie Prostějov rozebíral i jednotlivé oblasti přestupků spáchaných za uplynulý rok. O této problematice ale přineseme informace až v některém z příštích vydání.


Total Comments

  • finsys
  • kostelec n h
  • stavebniny
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments