Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.1.2018
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Posledních pět let měly statistiky spáchaných přestupků na úseku veřejného pořádku v Prostějově sestupnou tendenci. Rok 2017 byl ale jiný. Počet přestupků oproti předešlému roku vzrostl zhruba o patnáct procent! Večerníku se jako prvnímu médii podařilo získat nejčerstvější statistiku činnosti Městské policie Prostějov za uplynulý rok.

Jak konstatuje velitel prostějovských strážníků Jan Nagy, většina přestupků je z dopravy, což je trend ve všech městech republiky.
„Každoročně hodnotíme veřejný pořádek z pohledu statistiky, ale i z pohledu názorů občanů. Cílem činnosti Městské policie je vytváření bezpečného prostředí pro udržitelný rozvoj. Proto je nezbytné v moderní policii rozvíjet i preventivní prvky. Vyváženost represivních a preventivních opatření je samozřejmostí. Spokojenost občanů je základním měřítkem při hodnocení stavu veřejného pořádku, bezpečného prostředí. Druhým neméně důležitým měřítkem jsou statistické údaje, které v číslech vyjadřují stav kriminality a veřejného pořádku. Analýzy obou kategorií jsou nezbytnou součástí řízení bezpečnosti prostředí v našem městě,“ uvádí ve své závěrečné zprávě o stavu pořádku v našem městě Jan Nagy, velitel Městské policie Prostějov. „Z pohledu demografického má naše město výhodu v tom, že nepatří mezi železniční a silniční křižovatky, nedochází zde ve zvýšené míře k migraci pachatelů, lze tak velmi dobře uplatňovat osobní a místní znalosti strážníků. Na katastru města nemáme vyloučené lokality, nejsou zde zaznamenávány extremistické skupiny, jejich projevy na veřejnosti, nedochází k vážnému narušování veřejného pořádku, je nízká míra nezaměstnanosti. Charakter průmyslu, škol a dalších zařízení téměř neovlivňují stav veřejného pořádku. Řešíme tedy velmi obdobné problémy jako menší statutární města, to znamená bezdomovectví, drobnou kriminalitu, stížnosti na rušení nočního klidu a v neposlední řadě i sprejerství, ale i problematiku narušení veřejného pořádku při hokejových utkáních. V našem městě je značný počet sociálních zařízení, která řeší či se snaží vytvořit podmínky sociální sítě. Velký počet sportovišť a dalších aktivit vytváří podmínky pro využití volného času a tyto prostředky se tak podílejí na snižování kriminogenních faktorů,“ míní Jan Nagy, který výsledky práce prostějovských strážníků nyní předkládá Radě statutárního města Prostějova.
Šéf prostějovských strážníků na žádost Večerníku prozradil i základní statistická fakta v oblasti veřejného pořádku ve městě za celý loňský rok. „Za rok 2017 bylo přijato na linku 156 celkem 6 706 tísňových volání, což je 18 oznámení denně. Na pevnou linku občané oznamují také události, za rok 2017 to bylo celkem ve 4 670 případech. Celých 50 procent těchto volání tvoří oznámení dopravních přestupků, stání ve vjezdu, na vyhrazeném parkovišti a podobně. Předmětem dalších oznámení je celé spektrum událostí, například nedovolený zábor, skládka, podezřelé chování osob, oznámené „drobné“ krádeže, narušování občanského soužití, rušení nočního klidu, chování bezdomovců, ale občané oznamují i podezření na spáchání trestného činu a události, ve kterých jsou příslušné podle věcné i místní příslušnosti jiné orgány, zejména orgány policie a zdravotní služba. Díky oznámení se podařilo zadržet v mnoha případech pachatele a předat policii. Tak tomu bylo v 77 případech, kdy policii byly předány události s podezřením na spáchání trestného činu, bylo zadrženo 25 pachatelů trestných činů, zadrženo 28 hledaných osob. Občané oznamují i dopravní nehody, kterých bylo hlášeno městské policii celkem 29,“ vypočítal Jan Nagy.
Celkový počet přestupků v Prostějově v posledních pěti letech měl mírně sestupnou tendenci. Zvýšil se až během loňského roku. „Tento stav kopíroval i trendy stavu kriminality, i statistiky kriminality. Odráží stav veřejného pořádku, ovšem v činnosti a výslednosti městské policie se odráží výkonnost a zaměření strážníků do různých oblastí, na které je nutno reagovat, zejména reakce na potřeby obyvatel, obsah jejich oznámení. Hlavním úkolem městské policie je řešení místních záležitostí veřejného pořádku, nicméně občané se na nás obracejí velmi často s problematikou dopravy, kde se strážníci podílí na dohledu nad bezpečností a plynulostí. Proto je nadále podíl dopravních přestupků z celkového počtu dlouhodobě 84 procent a za poslední rok vzrostl v Prostějově o dvě procenta. Oznamovatelé v polovině případů oznamují dopravní přestupky, které je nutné řešit. Značnou část dopravních přestupků tvoří i přestupky spáchané při blokovém čištění,“ konstatuje Jan Nagy.
Z celkového počtu 8 360 přestupků spáchaných Prostějovany v roce 2017 je celých 7 407 dopravních. To je opravdu obrovské číslo a zdaleka se nejedná pouze o „nasazování botiček“.
Večerník s velitelem Městské policie Prostějov rozebíral i jednotlivé oblasti přestupků spáchaných za uplynulý rok. O této problematice ale přineseme informace až v některém z příštích vydání.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #3 Ty mě taky 2018-01-18 18:39
Ono je rozdíl jednat s měšťákama nebo s policii, když přestupkujete. Policie se chová profesionálně a dá se vše vyřešit domluvou. Ale měšťáci to je banda arogance a hulváctví.
Citovat
0 #2 Kellee 2018-01-18 05:05
I have checked your site and i've found
some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results, but
there is a tool that can help you to create 100% unique
articles, search for; Boorfe's tips unlimited content

Feel free to surf to my webpage IsabellSmall: https://Kris055.blogspot.com
Citovat
+2 #1 Policejní Julin 2018-01-13 15:25
To se nedivím,když vidí,že i město Prostějov páchá přestupky a nic se neděje,tak proč by si nezapřestupkova li i normální lidi.
Citovat
  • Finsys
  • TK Plus
  • JH Reality
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Koho budete volit v prezidentské volbě?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

A už to sviští!

Od uplynulého pátku 19. ledna je v jediném regionálním lyžařském areálu v Kladkách už konečně v provozu sjezdovka s pomou v délce 450 metrů. Navzdory teplému průběhu zimy se tak zde o víkendu lyžovalo ve velkém. A funguje i lyžařská škola a půjčovna vybavení. Takže, vzhůru na svah.

 

Je krásná, ale krade

Jako Bonnie bez Clyda! Když si krásná brunetka s postavou modelky chtěla přilepšit k večeři, tak si prostě vždycky došla do některého ze supermarketů. Bohužel už však zapomněla platit. Nestrádala se ani okrást kamarádku či kamaráda, dokonce se pustit do úvěrového podvodu. Holt, být pěkná jenom nestačí...

Osobnost týdne

ONDŘEJ VITÁSEK
Prostějov bude mít své želízko na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu, které vypuknou již za devatenáct dnů. Do hokejové nominace ČR se totiž vešel místní rodák, momentálně obránce hrající KHL za Chanty-Mansijsk. Přiveze medaili?

vitasek

Číslo týdne

 32

Přesně dvě minuty po půlhodině skončil zásah hasičů, kteří bojovali s ohněm, jež vzplanul v kotelně na prostějovském Tetíně. Budovou dvou neziskových organizací byla přitom postižena živelnou katastrofou již podruhé v krátkém čase...

Výrok týdne

„POKUD JSTE
VE STRESU, VLEZTE DO STUDENÉ VODYA BUDE VÁM LÍP“

Na sobotní akci otužilců do Stínavy dorazil i Bob Pácl, který letos v srpnu oslaví už 78. narozeniny a byl tak suverénně nejstarším účastníkem.