Dobré ráno, dnes je pátek 17.8.2018
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Už to budou dva měsíce, co z prostoru před hlavním nádražím v Prostějově zmizela historická lokomotiva vyrobená roku 1889. Byla zde vystavena od roku 1980 a Prostějované na legendární mašinku nedali dopustit. Často se ale bohužel stávala terčem vandalů, ničili ji také bezdomovci. České dráhy se proto rozhodly unikátní kus přestěhovat do svého muzea v Lužné u Rakovníka a v úterý 14. listopadu 2017 se tak i stalo...

Večerník ještě koncem uplynulého roku zajímalo, zda parní mašinka zdárně dorazila do svého cíle. „Co se týče přepravy lokomotivy, šlo o nadměrný náklad, proto ji trvalo dopravit do muzea celé dva dny. Ovšem ve večerních hodinách, den po jejím odvozu z Prostějova, dorazila zdárně do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ potěšila všechny přívržence tohoto objektu Monika Bezuchová, tisková mluvčí Generálního ředitelství Českých drah v Praze. A aby nás potěšila ještě víc, zaslanám nám exkluzivně snímky z vykládky dnes už bývalé prostějovské lokomotivy.
A jaký nyní bude její osud? „Momentálně mašinku schováme pod střechu a budeme zkoumat rozsah poškození. Pokusíme se doplnit chybějící díly, což může být u takto starých strojů problematické. Poté by měli pracovníci depa historických vozidel lokomotivu očistit, protože je na řadě míst rozsáhlá koroze a následovat bude ochranný nátěr. To vše bychom chtěli stihnout do zahájení hlavní sezóny, aby v roce 2018 už mohla dělat radost návštěvníkům muzea. Však se můžete přijet také podívat,“ vybídla všechny Prostějovany Monika Bezuchová.
Určitě bez zajímavosti není situace, že nikdo v tuto chvíli nedokáže ani naznačit, co se v Prostějově před hlavním nádražím stane s místem, kde historická lokomotiva sedmatřicet let stála?! Zbyl zde totiž betonový podstavec s kolejemi, který nyní působí pochmurným až skličujícím dojmem. „Za České dráhy lze říci, že zatím nepočítáme s tím, že bychom mašinku do Prostějova vrátili, protože byla opravdu ve špatném stavu, takže teď budeme intenzivně pracovat na její záchraně a zachování. A co se týká toho prázdného podstavce, nemůžeme se zatím s prostějovských magistrátem, ale ani se správou majetku Českých drah dopátrat, komu vlastně patří. O jeho dalším využití jsme zatím nepřemýšleli, možná s ním má nějaké plány město Prostějov, na jehož pozemku stojí,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Večerník s podobným dotazem neuspěl ani na prostějovské radnici. „To jste mě zaskočil, o tom podstavci tady na magistrátu zatím vůbec nebyla řeč, nevím, k čemu bychom ho využili. Je to prekérní situace, pozemek je náš, ale ten betonový sokl s kolejemi patří podle mého názoru Českým drahám. Uvidíme, nějak se domluvíme..,“ nechal tuto otázku otevřenou Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments