Příjemnou noc, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Už to budou dva měsíce, co z prostoru před hlavním nádražím v Prostějově zmizela historická lokomotiva vyrobená roku 1889. Byla zde vystavena od roku 1980 a Prostějované na legendární mašinku nedali dopustit. Často se ale bohužel stávala terčem vandalů, ničili ji také bezdomovci. České dráhy se proto rozhodly unikátní kus přestěhovat do svého muzea v Lužné u Rakovníka a v úterý 14. listopadu 2017 se tak i stalo...

Večerník ještě koncem uplynulého roku zajímalo, zda parní mašinka zdárně dorazila do svého cíle. „Co se týče přepravy lokomotivy, šlo o nadměrný náklad, proto ji trvalo dopravit do muzea celé dva dny. Ovšem ve večerních hodinách, den po jejím odvozu z Prostějova, dorazila zdárně do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ potěšila všechny přívržence tohoto objektu Monika Bezuchová, tisková mluvčí Generálního ředitelství Českých drah v Praze. A aby nás potěšila ještě víc, zaslanám nám exkluzivně snímky z vykládky dnes už bývalé prostějovské lokomotivy.
A jaký nyní bude její osud? „Momentálně mašinku schováme pod střechu a budeme zkoumat rozsah poškození. Pokusíme se doplnit chybějící díly, což může být u takto starých strojů problematické. Poté by měli pracovníci depa historických vozidel lokomotivu očistit, protože je na řadě míst rozsáhlá koroze a následovat bude ochranný nátěr. To vše bychom chtěli stihnout do zahájení hlavní sezóny, aby v roce 2018 už mohla dělat radost návštěvníkům muzea. Však se můžete přijet také podívat,“ vybídla všechny Prostějovany Monika Bezuchová.
Určitě bez zajímavosti není situace, že nikdo v tuto chvíli nedokáže ani naznačit, co se v Prostějově před hlavním nádražím stane s místem, kde historická lokomotiva sedmatřicet let stála?! Zbyl zde totiž betonový podstavec s kolejemi, který nyní působí pochmurným až skličujícím dojmem. „Za České dráhy lze říci, že zatím nepočítáme s tím, že bychom mašinku do Prostějova vrátili, protože byla opravdu ve špatném stavu, takže teď budeme intenzivně pracovat na její záchraně a zachování. A co se týká toho prázdného podstavce, nemůžeme se zatím s prostějovských magistrátem, ale ani se správou majetku Českých drah dopátrat, komu vlastně patří. O jeho dalším využití jsme zatím nepřemýšleli, možná s ním má nějaké plány město Prostějov, na jehož pozemku stojí,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Večerník s podobným dotazem neuspěl ani na prostějovské radnici. „To jste mě zaskočil, o tom podstavci tady na magistrátu zatím vůbec nebyla řeč, nevím, k čemu bychom ho využili. Je to prekérní situace, pozemek je náš, ale ten betonový sokl s kolejemi patří podle mého názoru Českým drahám. Uvidíme, nějak se domluvíme..,“ nechal tuto otázku otevřenou Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments