Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 24.5.2018
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Už to budou dva měsíce, co z prostoru před hlavním nádražím v Prostějově zmizela historická lokomotiva vyrobená roku 1889. Byla zde vystavena od roku 1980 a Prostějované na legendární mašinku nedali dopustit. Často se ale bohužel stávala terčem vandalů, ničili ji také bezdomovci. České dráhy se proto rozhodly unikátní kus přestěhovat do svého muzea v Lužné u Rakovníka a v úterý 14. listopadu 2017 se tak i stalo...

Večerník ještě koncem uplynulého roku zajímalo, zda parní mašinka zdárně dorazila do svého cíle. „Co se týče přepravy lokomotivy, šlo o nadměrný náklad, proto ji trvalo dopravit do muzea celé dva dny. Ovšem ve večerních hodinách, den po jejím odvozu z Prostějova, dorazila zdárně do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ potěšila všechny přívržence tohoto objektu Monika Bezuchová, tisková mluvčí Generálního ředitelství Českých drah v Praze. A aby nás potěšila ještě víc, zaslanám nám exkluzivně snímky z vykládky dnes už bývalé prostějovské lokomotivy.
A jaký nyní bude její osud? „Momentálně mašinku schováme pod střechu a budeme zkoumat rozsah poškození. Pokusíme se doplnit chybějící díly, což může být u takto starých strojů problematické. Poté by měli pracovníci depa historických vozidel lokomotivu očistit, protože je na řadě míst rozsáhlá koroze a následovat bude ochranný nátěr. To vše bychom chtěli stihnout do zahájení hlavní sezóny, aby v roce 2018 už mohla dělat radost návštěvníkům muzea. Však se můžete přijet také podívat,“ vybídla všechny Prostějovany Monika Bezuchová.
Určitě bez zajímavosti není situace, že nikdo v tuto chvíli nedokáže ani naznačit, co se v Prostějově před hlavním nádražím stane s místem, kde historická lokomotiva sedmatřicet let stála?! Zbyl zde totiž betonový podstavec s kolejemi, který nyní působí pochmurným až skličujícím dojmem. „Za České dráhy lze říci, že zatím nepočítáme s tím, že bychom mašinku do Prostějova vrátili, protože byla opravdu ve špatném stavu, takže teď budeme intenzivně pracovat na její záchraně a zachování. A co se týká toho prázdného podstavce, nemůžeme se zatím s prostějovských magistrátem, ale ani se správou majetku Českých drah dopátrat, komu vlastně patří. O jeho dalším využití jsme zatím nepřemýšleli, možná s ním má nějaké plány město Prostějov, na jehož pozemku stojí,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Večerník s podobným dotazem neuspěl ani na prostějovské radnici. „To jste mě zaskočil, o tom podstavci tady na magistrátu zatím vůbec nebyla řeč, nevím, k čemu bychom ho využili. Je to prekérní situace, pozemek je náš, ale ten betonový sokl s kolejemi patří podle mého názoru Českým drahám. Uvidíme, nějak se domluvíme..,“ nechal tuto otázku otevřenou Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • amima
  • dar sluchu
  • adp sanco
  • fokus
  • residence kostlecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na to, že se mohou změnit ambice VK Prostějov?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Z Bašty bude kavárna.

Konečně se po dlouhých měsících dalšího uzavření bývalé galerie v Baště ve Školní ulici podařilo magistrátu uzavřít nájemní smlouvu s firmou, která v historických prostorách hodlá otevřít kavárnu a koktejlbar s poslechem společenské muziky! Ona společnost byla jediným zájemcem. 

Žádná pěší zóna.

V Kravařově ulici v Prostějově má už mnoho let fungovat režim pěší zóny. Radní nedávno prohlásili, že otevírat tuto ulici pro běžnou dopravu a dokonce obnovit výjezd na křižovatku na Jiráskovo náměstí v žádném případě nemíní, jenomže i tak to zde mnohdy vypadá jako na „Václaváku“!

Osobnost týdne

MARTA ISSOVÁ
Herečka Dejvického divadla byla jednou z několika hvězd inscenace Vzkříšení, se kterou minulou středu pražští divadelníci přijeli do Prostějova. Hra, v níž byli diváci svědky mnohých obratů v ději, zaujala. Zaplněný sál Městského divadla byl jasným důkazem.

issova copy

Číslo týdne

 128 490 000
Prostějovská radnice je takzvaně „ve vatě“! Radní zveřejnili sice jen několik málo strohých údajů z účetní závěrky roku 2017, ale to nejdůležitější je, že městská pokladna přetéká za loňský rok o více než 128 milionů korun. Hlavní zásluhu na obrovském přebytku má údajně perfektní výběr daní.

Výrok týdne

„BLBCI JSME PAK ZASE JENOM MYNA RADNICI!“

Náměstek primátorky statutárního městaProstějova Jiří Pospíšil se takto obořil nad přístupem firem, které často rozkopávají nové chodníky za účelem pokládky kabelů.