Dobré ráno, dnes je pondělí 19.2.2018
svátek slaví Patrik,
zítra Oldřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Už to budou dva měsíce, co z prostoru před hlavním nádražím v Prostějově zmizela historická lokomotiva vyrobená roku 1889. Byla zde vystavena od roku 1980 a Prostějované na legendární mašinku nedali dopustit. Často se ale bohužel stávala terčem vandalů, ničili ji také bezdomovci. České dráhy se proto rozhodly unikátní kus přestěhovat do svého muzea v Lužné u Rakovníka a v úterý 14. listopadu 2017 se tak i stalo...

Večerník ještě koncem uplynulého roku zajímalo, zda parní mašinka zdárně dorazila do svého cíle. „Co se týče přepravy lokomotivy, šlo o nadměrný náklad, proto ji trvalo dopravit do muzea celé dva dny. Ovšem ve večerních hodinách, den po jejím odvozu z Prostějova, dorazila zdárně do muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka,“ potěšila všechny přívržence tohoto objektu Monika Bezuchová, tisková mluvčí Generálního ředitelství Českých drah v Praze. A aby nás potěšila ještě víc, zaslanám nám exkluzivně snímky z vykládky dnes už bývalé prostějovské lokomotivy.
A jaký nyní bude její osud? „Momentálně mašinku schováme pod střechu a budeme zkoumat rozsah poškození. Pokusíme se doplnit chybějící díly, což může být u takto starých strojů problematické. Poté by měli pracovníci depa historických vozidel lokomotivu očistit, protože je na řadě míst rozsáhlá koroze a následovat bude ochranný nátěr. To vše bychom chtěli stihnout do zahájení hlavní sezóny, aby v roce 2018 už mohla dělat radost návštěvníkům muzea. Však se můžete přijet také podívat,“ vybídla všechny Prostějovany Monika Bezuchová.
Určitě bez zajímavosti není situace, že nikdo v tuto chvíli nedokáže ani naznačit, co se v Prostějově před hlavním nádražím stane s místem, kde historická lokomotiva sedmatřicet let stála?! Zbyl zde totiž betonový podstavec s kolejemi, který nyní působí pochmurným až skličujícím dojmem. „Za České dráhy lze říci, že zatím nepočítáme s tím, že bychom mašinku do Prostějova vrátili, protože byla opravdu ve špatném stavu, takže teď budeme intenzivně pracovat na její záchraně a zachování. A co se týká toho prázdného podstavce, nemůžeme se zatím s prostějovských magistrátem, ale ani se správou majetku Českých drah dopátrat, komu vlastně patří. O jeho dalším využití jsme zatím nepřemýšleli, možná s ním má nějaké plány město Prostějov, na jehož pozemku stojí,“ uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Večerník s podobným dotazem neuspěl ani na prostějovské radnici. „To jste mě zaskočil, o tom podstavci tady na magistrátu zatím vůbec nebyla řeč, nevím, k čemu bychom ho využili. Je to prekérní situace, pozemek je náš, ale ten betonový sokl s kolejemi patří podle mého názoru Českým drahám. Uvidíme, nějak se domluvíme..,“ nechal tuto otázku otevřenou Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Purim
 • Hledání kraslic
 • interforst
 • finsys
 • eurooptik
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI NA PŘEMYSLOVCE

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Zlatý Ámos je doma!

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se! 

Politický handl neuspěl.

LNěkteří komunální politici už zřejmě nevědí, co roupama dělat. Prostějovští Piráti oslovili primátorku statutárního města Alenu Raškovou s tím, aby okamžitě odvolala z funkce svého náměstka Jiřího Pospíšila. Výměnou za to by prý celá Změna pro Prostějov podržela radniční koalici až do voleb... A ona to jako koalice potřebuje?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

MIROSLAV DONUTIL
Cestou necestou se minulý čtvrtek až do Prostějova vydal jeden z nejpopulárnějších českých herců, bavičů, vypravěčů a také zpěváků. Se svojí show pobavil beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. 

donutil copy

Číslo týdne

 19

Tak tohle bude zřejmě také jeden z rekordů! Policisté při běžné kontrole zadrželi za volantem osobního vozidla jednatřicetiletého muže, který má v tuto chvíli hned tři platné zákazy řízení. Celkově jich ale od absolvování autoškoly má už v kartě řidiče neuvěřitelných devatenáct! Otázkou je, proč stále jezdí autem?!

Výrok týdne

NEVÍM, ZDA BY BYLO VHODNÉ HROTIT SITUACI

Náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková si nemyslí, že bývalý vedoucí kina Metro 70Ivan Čech by měl platit škody, které zanechal ve služebním bytě