Po velice dlouhé době dokázaly prostějovské volejbalistky zvítězit nad libereckými. Dá se říct, že v ideální moment, neboť Duklu zdolaly v úvodním střetnutí semifinálové série extraligy žen ČR 2023/24 a ujaly se tím zápasového vedení. Zaslouženě, většinu z napínavého čtyřsetového duelu v bouřlivé divácké atmosféře byly lepší.

První mini brejk se povedl domácím od stavu 3:3. Dobře podávali, bránili i útočili, zakončením často bodovala zejména Milica Tošič a vše dohromady vedlo k úniku na 8:4. Druhý nápor přidaly Hanačky o chvíli později (8:6 – 12:6), hodně se jim dařilo ve všech činnostech. A soupeřky měly naopak problémy se prosazovat. Tato převaha pak vydržela až do závěru naprosto jednoznačné zahajovací části – 25:14.

Prostějovskému týmu navíc vyšel i nástup do druhého dějství, rychle utekl na 3:0 a 7:2. Teprve poté se Dukla trochu zvedla, zastavila výraznou převahu důrazně servírujícího i útočícího vékáčka, jež hodně těžilo též z perfektní defenzivy. Herní nadechnutí Gálíkových svěřenkyň však trvalo jen krátce, počínaje skóre 10:6 se modře oděné družstvo vrátilo nahoru (13:6). Aby vzápětí premiérově během střetnutí častěji zachybovalo (13:9). Tím se Severočešky chytily, znatelně zlepšily svůj výkon a dál dotahovaly až na nejtěsnější rozdíl (16:13, 18:17). Čadovy ovečky potom ještě vedly 21:18, leč koncovku v důsledku velkého výpadku (21:24) nezvládly – 23:25.

Startovalo se tedy vlastně nanovo, s určitou psychickou výhodou na hostující straně. Nicméně moravská parta nezůstala v útlumu dlouho a momentální zklamání bryskně překonala novou ofenzivou. Protivnice sice vyrovnaly z 6:4 na 6:6, ovšem od cifer 9:8 zase nestíhaly čelit kvalitě zkoncentrovaných Prostějovanek. Ty tentokrát překonaly i opětovný propad (16:15), načež rozjely vlastní špičkovou jízdu při servisu Kláry Faltínové (23:16). A ustály dílčí snižování celku zpod Ještědu – 25:20.

Družina okolo tradiční tahounky Nikoly Kvapilové však kontrovala prudkým nástupem do čtvrté periody. Právě slovenská univerzálka smečařsky úřadovala a v kooperaci s parťačkami zařídila Liberci větší náskok 1:4, posléze 3:7, a dokonce 7:12. Hanácké bojovnice tažené údernou Tošič ale nesložily zbraně, místo toho nejprve zkorigovaly na 10:13. A později – během ztrátové přetahované i po ní – osvědčily jak příkladnou trpělivost, tak obrovskou touhu po vítězství. Bod za bodem ukrajovaly ze své ztráty a pak i otáčely pro ně nepříznivý vývoj, až strhujícím sprintem úspěšně protnuly výsledkový cíl – 25:22 a 3:1.

Bodový vývoj – první set: 0:1, 2:1, 3:3, 6:3, 8:4, 8:6, 12:6, 14:9, 16:9, 19:13, 24:13, 25:14. Druhý set: 3:0, 3:2, 7:2, 7:4, 9:4, 10:6, 13:6, 13:9, 16:11, 16:13, 18:14, 18:17, 20:17, 21:18, 21:24, 23:25. Třetí set: 0:1, 2:1, 4:2, 6:4, 6:6, 9:6, 9:8, 11:8, 14:8, 14:11, 15:13, 16:15, 20:15, 23:16, 24:17, 25:20. Čtvrtý set: 1:1, 1:4, 3:5, 3:7, 5:9, 7:9, 7:12, 8:13, 10:13, 13:17, 16:17, 17:19, 19:19, 21:20, 23:21, 25:22.

ŘEKLI PO UTKÁNÍ

Miroslav Čada – hlavní trenér VK Prostějov

„Když vyhrajeme první semifinálové utkání play-off, tak samozřejmě panuje spokojenost. Byli jsme výrazně lepší v útoku, dobře blokovali, naopak byli horší na přihrávce a celkově o něco volejbalovější. Náš útok výborně držela Milica Tošič, dnes nejlepší z krajních hráček. Dařilo se také Verče Trnkové i Simoně Bajusz, na liberu to skvěle ustála Pavla Meidlová. Podali jsme kvalitní týmový výkon a dokázali otočit čtvrtý set, ve kterém jsme dlouho prohrávali, což rozhodlo. Mám radost, že i v našem těžším stavu kvůli zraněním se holkám povedlo ztrátu dohnat a zápas dotáhnout do vítězného konce.“

Libor Gálík – hlavní trenér Dukly Liberec

„Určitě se nám to nehodnotí dobře, protože jsme prohráli. Hodně škoda je čtvrtého setu, kde jsme dlouho vedli o tři čtyři body, ale v koncovce nás soupeř dotáhl a otočil to. Hlavní rozdíl byl dnes v útoku a na bloku, tam nás Prostějov jasně přehrál. V tomhle byla větší kvalita na straně domácích. Získali jsme z utkání plno poznatků, zatím je to pouze 1:0 na zápasy. My určitě dokážeme hrát lépe, což budeme chtít v Liberci ukázat. Určitě půjde znovu o boj.“