Dobré odpoledne, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

12 pohrebTak to se podržte! V době krize, kdy mnozí lidé nemají našetřeno na svůj vlastní funus ani korunu, se olašští Romové z Prostějova pořádně plácli přes kapsu. Jak se totiž Večerníku podařilo zjistit, pohřeb jejich krále byl nadstandardní a tomu odpovídala i cena! „Byl drahý,“ prozradil Ladislav Lakatoš.

Večerník otiskl v minulém čísle nejobsáhlejší zpravodajství z posledního rozloučení s Janem Horvátkem, králem Olachů nejen na Moravě. Zajímalo nás, na kolik celá událost rodinu a příbuzné přišla. „Třídenní smuteční tryzna spojená s hostinou a následné poslední rozloučení stálo čtyři sta tisíc korun. Jenom rakev pro našeho krále nás přišla na padesát tisíc,“ prozradil exkluzivně pro Večerník Ladislav Lakatoš, nevlastní bratr Jana Horvátka. „Peníze nejsou všechno. Když jde o takovou událost a rozloučení s váženou osobou naší komunity, finance se mezi námi seženou,“ reagoval na náš údiv a dotaz, kde na to pozůstalí vzali, Ladislav Lakatoš.

Podle jeho slov byl ale Jan Horvátko sám o sobě nesmírně skromným člověkem

Jak informujeme výše, pohřeb cikánského krále vyvolal emoce a různé názory napříč lidským spektrem. Obdobně bude zřejmě veřejnost hodnotit i částku, kterou pozůstalí za celou událost zaplatili či zaplatí. Na druhou stranu jsou však věci mezi nebem a zemí. Ačkoliv byl Jan Horvátko král a vládl olašským Romům z celé republiky, jeho majetkové poměry nebyly bůhvíjaké...

„Být králem není o penězích a bohatství. Bobko, jak jsme mu říkali, byl váženým člověkem se smyslem pro slušnost a spravedlnost. Takové vlastnosti se nedají penězi nahradit. My ostatně svého krále nevolíme podle toho, kolik vlastní domů, kolik má peněz na kontě nebo v kolika autech se vozí. Tady rozhoduje respekt a autorita,“ vysvětlil Večerníku Ladislav Lakatoš, nevlastní bratr zemřelého krále.

Jan Horvátko žil skutečně skromným životem. „Bydlel společně s manželkou v městském bytě jedna plus jedna v Jezdecké ulici. Nebyl s ním nikdy žádný problém ohledně placení nájmu a podobně. Naopak, s panem Horvátkem jsem úzce spolupracovala a řešili jsme společně hned několik problémů s romským etnikem. Vím, že byl králem Olachů, ale nechoval se nijak povýšeně,“ prozradila Marie Hájková, zástupkyně ředitele Domovní správy v Prostějově, která se s Janem Horvátkem přišla osobně rozloučit a k rakvi mu položila kytici rudých růží. „Vycházeli jsme s manželi Horvátkovými celkem dobře. Jen tu a tam nám vadily časté návštěvy v jejich bytě. Cikáni za ním pořád chodili, a to často i v noci. Ale nikdy nedošlo k žádnému problému, který by vybočil z běžné praxe v jiných domech. Všude je něco,“ svěřila se Večerníku jedna z obyvatelek domu v Jezdecké ulici číslo 6b.

Žil skromně, ale žádný chudák to zřejmě nebyl. „Třiadvacet let žil a podnikal v Americe, takže si po revoluci nějaké peníze přivezl. Ale pochopte, že být cikánským králem neznamená být boháčem, jak si vy, bílí lidé, myslíte. Bobka charakterizovala skromnost. Neměl zapotřebí se fotit nebo natáčet do televize jako ten samozvanec Jan Lipa s královskou korunou a žezlem. To neměl Bobko vůbec zapotřebí,“ dodal na závěr Ladislav Lakatoš.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments