Dobré odpoledne, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

12 zamekVe čtvrtek 14. března byla zveřejněna v pořadí již jednačtyřicátá výzva z Regionálního operačního programu Střední Morava, která představuje zhruba deset oblastí a podoblastí dotační podpory. V nich mohou do konce dubna své projektové záměry předkládat kraje, města a podnikatelé z Olomouckého a Zlínského kraje. Otázka nyní zní, kolik z tohoto balíku urve pro blaho svých občanů prostějovský magistrát...

Nejvíce peněz, 240 milionů korun, je vyčleněno pro města nad pět tisíc obyvatel na fyzickou revitalizaci území, což představuje úpravu náměstí, parků či jiných veřejných prostranství. Osmdesát milionů je k dispozici pro infrastrukturu a rozvoj vzdělání, šedesát milionů na rozvoj zdravotnictví ve městech, třicet milionů na modernizaci zařízení integrovaného záchranného systému a podobně. Na jak tučný měšec se může těšit Prostějov?

„My jsme v těchto dnech už významné finanční prostředky z Regionálního operačního programu Střední Moravy úspěšně získali, takže vaší mluvou řečeno, o uvedené peníze se rveme už teď,“ sdělil Večerníku Miroslav Pišťák, primátor statutárního města Prostějova. „Uvedených devětset milionů korun je hodně peněz, i když musím upřímně říct, že by těchto finančních prostředků nabízených jako dotace, mohlo být podstatně víc. Náš magistrát v posledních dnech obdržel dotaci na rozšíření botanické zahrady, rekonstrukci zahrad v mateřských školách a také na revitalizaci Spitznerových sadů naproti strojnické školy. To jsou jen takové ty pověstné první vlaštovky. Samozřejmě budeme pilně usilovat o další dotace, a to nejenom z uvedeného Regionálního operačního programu. Jde jenom o to, najít si ty možnosti získat nějaké peníze, protože těch není nikdy nazbyt,“ poznamenal prostějovský primátor.

Otázkou je, zda skutečně prostějovská radnice využívá dostatečně všech možností dotací. „Na to vezměte jed! Máme dostatečně zkušené pracovníky, kteří sledují nabídky a možnosti dotací. Na opačné straně bývá smutnou zkušeností, když například ze státního fondu životního prostředí nám některé žádosti o dotace nebyly schváleny. Nebo bych mohl uvést jiný příklad, aniž bych si chtěl stěžovat. Jedno z odmítavých stanovisek, které jsme z ministerstva životního prostředí dostali, bylo adresováno prostějovskému magistrátu, ale starostovi Janu Tesařovi! Přeji panu Tesařovi všechno nejlepší, a aby se na něho v dobrém vzpomínalo, ale snad i v Praze by mohli zaregistrovat, že před třemi roky proběhly nějaké komunální volby a došlo ke změně i na prostějovské radnici...,“ usmál se Miroslav Pišťák.

Vedení magistrátu je přesvědčeno, že v „soutěži o peníze“ z Regionálního operačního programu ale i z jiných, i státních fondů, ještě letos v mnohých případech uspěje. „První příznivou zprávou v tomto ohledu je příslib významné finanční pomoci na zateplení budovy Základní školy Dr. Horáka. A věřím, že ještě letos budeme moci takto zateplit i další zbývající školy v Prostějově. Ale pozor, vždycky musíme pečlivě zvažovat, zda tu či onu dotaci přijmout nebo ne. Na jedné straně je třeba využít každé možnosti, na straně druhé pokud nás investiční akce stojí pět milionů korun a stát či ROP nám nabídne dotaci ve výši tříset tisíc korun, pak samozřejmě zvažujete, zda se do toho vůbec pouštět,“ uvedl Miroslav Pišťák.

12 grafPodle prostějovského primátora bylo město v poslední době velice úspěšné v získávání dotací při rekonstrukci prostějovského zámku, na který „přiletěly“ dotace z různých fondů v desítkách milionů korun. Co se týká nejbližší budoucnosti, právě z Regionálního operačního programu bude chtít magistrát získat významnou pomoc při plánované rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka, jejíž náklady se odhadují na čtrnáct milionů korun. „Nesmíme také zapomenout, že desítky milionů jsme v posledních letech získali na náročnou opravu Národního domu,“ připomenul primátor Pišťák.

Prostor mají i podnikatelé, kteří v Olomouckém a Zlínském kraji podnikají v oblasti rozvoje cestovního ruchu. Na ubytovací zařízení, sportovní areály, infrastrukturu, kulturní památky a jiné zajímavosti je vyčleněno hned sto střicet milionů korun. „Tady bývá problém, že mnozí prostějovští podnikatelé o možnostech získat dotaci z ROP ani nevědí. Tady ale z hlediska osvěty odvádí velmi dobrou práci okresní hospodářská komora, která prostějovské podnikatele na šanci získat dotace na jejich projekty často upozorňuje,“ uzavírá debatu první muž prostějovského magistrátu Miroslav Pišťák.

Sportovní areál sídliště E. Beneše 32 645 100 korun
Autobusové zastávky v Janáčkově ulici 8 480 900 korun
Rekonstrukce přednádražního prostoru v ulicích Sladkovského a Martinákova 11 701 900 korun
Rekonstrukce zámku pro potřeby ZUŠ V. Ambrose  9 655 900 korun

 

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments