Příjemnou noc, dnes je pátek 5.6.2020
svátek slaví Dobroslav,
zítra Norbert
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 hvezdarna_prudkyV minulém čísle Večerník informoval o úmyslu města prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlá postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad zamlouvá, zastupující ředitel hvězdárny je NEPŘÍČETNÝ.

„Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivým například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku, z jehož stránek se ostatně dozvěděl Jiří Prudký, který do výběru nového ředitele hvězdárny stále tuto funkci zastává. Podle jeho slov to není poprvé, kdy chce radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy, dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety město okolo hvězdárny vybudovalo asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem město donutil nechat světla sklopit a zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny stromy! Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ dodal Jiří Prudký s tím, že aktuálně by výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa...,“ uvedl dlouholetý šéf prostějovské hvězdárny.

Když se Večerník zašel přeptat na radnici, zjistil, že radní jsou si vědomi určitého nebezpečí. „Poloha prostějovské hvězdárny je nešťastná. Kromě toho, co už zmiňoval pan Prudký, je velkým zádrhelem i okolní sídliště, které ve večerních a nočních hodinách pro dalekohledy hvězdárny je rovněž problémem. Ale co se týká kavárny, tak s vedením hvězdárny bude o technických záležitostech a opatřeních jednat investor. Věřím ale, že osvětlení uvnitř i vně kavárny by nemělo ohrozit provoz hvězdárny,“ reagoval Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějov. „Teprve jsme zveřejnili záměr prodat pozemek pro výstavbu kavárny. Aby se tak stalo, musí být nejdříve požádáno o změnu územního plánu a tohoto jednání zcela jistě budou přítomni i zástupci hvězdárny, kteří zde mohou přednést všechny své protesty a požadavky,“ dodal Zdeněk Fišer s tím, že do této doby vyšlo město vždy vstříc hvězdárně při řešení všech technických problémů v souvislosti se stavebními investicemi města v jejím okolí. 

Total Comments

 • Tabory Pavlík
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Nosíte ještě roušku či jinou ochrannou pomůcku při pobytu venku?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nezapomněli na lidi.

Už nějaký čas jsou na světě první architektonické studie k tomu, jak co nejúčelněji zrekonstruovat celou jižní část centra města. Radní chtějí předmětnou záležitost prodiskutovat s občany, ale první veřejné projednávání padlo kvůli COVID-19. Konšelé se tedy sejdou za tímto účelem s Prostějovany už tuto středu v kulturáku.

Nečinnost úřadů.

Stražisko bylo v minulých dekádách známo jako jedno z nejoblíbenějších míst na Prostějovsku pro rekreaci a odpočinek. Leč centrum obce stále více hanobí kdysi oblíbená restaurace, dnes však nechvalně proslulá ubytovna, kde bydlí takzvaně nepřizpůsobiví spoluobčané. Problémy ve Stražisku, avšak kompetentní subjekty spí… Na co se čeká?

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

ALOIS MAČÁK starší

Legendární osobnost prostějovského hokeje, kopané a tenisu zemřela uplynulý pátek 29. května ve věku 80 let. Otce někdejšího náměstka ministra kultury či krajského hejtmana doprovodí rodina i veřejnost sportovního nestora na jeho poslední cestu tento pátek 5. června.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

15


Patnáct dní bude uzavřena Vrahovická ulice kvůli rekonstrukci železničního přejezdu. Aby se zvládl dopravní nápor, nechává magistrát od 8. června otevřít „myší díru“ a s tím také přerušit dokončení rekonstrukce křižovatky Tovární a Říční.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„NEPOMOHL JSEM JIM, PROTOŽE NESNÁŠÍM POHLED NA CIZÍ KREV“

Takto zvláštně zareagoval obviněný násilník Tomáš Čáp na výtku soudce Vrtěla, proč zraněným mužům nezavol sanitku…?

Total Comments