Dobré odpoledne, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 hvezdarna_prudkyV minulém čísle Večerník informoval o úmyslu města prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlá postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad zamlouvá, zastupující ředitel hvězdárny je NEPŘÍČETNÝ.

„Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivým například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku, z jehož stránek se ostatně dozvěděl Jiří Prudký, který do výběru nového ředitele hvězdárny stále tuto funkci zastává. Podle jeho slov to není poprvé, kdy chce radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy, dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety město okolo hvězdárny vybudovalo asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem město donutil nechat světla sklopit a zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny stromy! Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ dodal Jiří Prudký s tím, že aktuálně by výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa...,“ uvedl dlouholetý šéf prostějovské hvězdárny.

Když se Večerník zašel přeptat na radnici, zjistil, že radní jsou si vědomi určitého nebezpečí. „Poloha prostějovské hvězdárny je nešťastná. Kromě toho, co už zmiňoval pan Prudký, je velkým zádrhelem i okolní sídliště, které ve večerních a nočních hodinách pro dalekohledy hvězdárny je rovněž problémem. Ale co se týká kavárny, tak s vedením hvězdárny bude o technických záležitostech a opatřeních jednat investor. Věřím ale, že osvětlení uvnitř i vně kavárny by nemělo ohrozit provoz hvězdárny,“ reagoval Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějov. „Teprve jsme zveřejnili záměr prodat pozemek pro výstavbu kavárny. Aby se tak stalo, musí být nejdříve požádáno o změnu územního plánu a tohoto jednání zcela jistě budou přítomni i zástupci hvězdárny, kteří zde mohou přednést všechny své protesty a požadavky,“ dodal Zdeněk Fišer s tím, že do této doby vyšlo město vždy vstříc hvězdárně při řešení všech technických problémů v souvislosti se stavebními investicemi města v jejím okolí. 

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments