Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.8.2019
svátek slaví Luděk,
zítra Otakar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 hvezdarna_prudkyV minulém čísle Večerník informoval o úmyslu města prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlá postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad zamlouvá, zastupující ředitel hvězdárny je NEPŘÍČETNÝ.

„Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivým například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku, z jehož stránek se ostatně dozvěděl Jiří Prudký, který do výběru nového ředitele hvězdárny stále tuto funkci zastává. Podle jeho slov to není poprvé, kdy chce radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy, dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety město okolo hvězdárny vybudovalo asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem město donutil nechat světla sklopit a zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny stromy! Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ dodal Jiří Prudký s tím, že aktuálně by výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa...,“ uvedl dlouholetý šéf prostějovské hvězdárny.

Když se Večerník zašel přeptat na radnici, zjistil, že radní jsou si vědomi určitého nebezpečí. „Poloha prostějovské hvězdárny je nešťastná. Kromě toho, co už zmiňoval pan Prudký, je velkým zádrhelem i okolní sídliště, které ve večerních a nočních hodinách pro dalekohledy hvězdárny je rovněž problémem. Ale co se týká kavárny, tak s vedením hvězdárny bude o technických záležitostech a opatřeních jednat investor. Věřím ale, že osvětlení uvnitř i vně kavárny by nemělo ohrozit provoz hvězdárny,“ reagoval Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějov. „Teprve jsme zveřejnili záměr prodat pozemek pro výstavbu kavárny. Aby se tak stalo, musí být nejdříve požádáno o změnu územního plánu a tohoto jednání zcela jistě budou přítomni i zástupci hvězdárny, kteří zde mohou přednést všechny své protesty a požadavky,“ dodal Zdeněk Fišer s tím, že do této doby vyšlo město vždy vstříc hvězdárně při řešení všech technických problémů v souvislosti se stavebními investicemi města v jejím okolí. 

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Koho si vybavíte, když se řekne prostějovský fotbal?

První volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Poslední volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments