Příjemnou noc, dnes je středa 20.11.2019
svátek slaví Nikola,
zítra Albert
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 hvezdarna_prudkyV minulém čísle Večerník informoval o úmyslu města prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlá postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad zamlouvá, zastupující ředitel hvězdárny je NEPŘÍČETNÝ.

„Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivým například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku, z jehož stránek se ostatně dozvěděl Jiří Prudký, který do výběru nového ředitele hvězdárny stále tuto funkci zastává. Podle jeho slov to není poprvé, kdy chce radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy, dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety město okolo hvězdárny vybudovalo asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem město donutil nechat světla sklopit a zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny stromy! Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ dodal Jiří Prudký s tím, že aktuálně by výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa...,“ uvedl dlouholetý šéf prostějovské hvězdárny.

Když se Večerník zašel přeptat na radnici, zjistil, že radní jsou si vědomi určitého nebezpečí. „Poloha prostějovské hvězdárny je nešťastná. Kromě toho, co už zmiňoval pan Prudký, je velkým zádrhelem i okolní sídliště, které ve večerních a nočních hodinách pro dalekohledy hvězdárny je rovněž problémem. Ale co se týká kavárny, tak s vedením hvězdárny bude o technických záležitostech a opatřeních jednat investor. Věřím ale, že osvětlení uvnitř i vně kavárny by nemělo ohrozit provoz hvězdárny,“ reagoval Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějov. „Teprve jsme zveřejnili záměr prodat pozemek pro výstavbu kavárny. Aby se tak stalo, musí být nejdříve požádáno o změnu územního plánu a tohoto jednání zcela jistě budou přítomni i zástupci hvězdárny, kteří zde mohou přednést všechny své protesty a požadavky,“ dodal Zdeněk Fišer s tím, že do této doby vyšlo město vždy vstříc hvězdárně při řešení všech technických problémů v souvislosti se stavebními investicemi města v jejím okolí. 

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments