Dobré odpoledne, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 muzeumV předešlých vydáních Večerníku jsme se zabývali návštěvností kina Metro i Městského divadla v Prostějově. Dvěma institucemi, které v historických statistikách zaznamenávají poměrně značný nárůst návštěvnosti. Bylo tak prokázáno, že Prostějované se vrací ke kultuře, v poslední době jsou často vyprodána filmová představení v Metru, o těch divadelních ani nemluvě. Jiná situace je ovšem v Muzeu Prostějovska. Ne že by tady strádali absolutním nezájmem návštěvníků o historii našeho regionu, ovšem samotná návštěvnost prostějovského muzea značně kolísá...

„S výpočtem návštěvnosti je to u nás každoročně mnohem složitější než v kině či divadle. Tam prostě sečtou prodané vstupenky a hotovo. Muzeum však kromě stálé expozice pořádá spoustu doprovodných akcí v prostorách muzea i mimo něj. Když toto všechno sečteme, tak například v roce 2012 si k nám našlo cestu bezmála třiadvacet tisíc návštěvníků. Oproti předchozímu roku jde o mírný pokles. V roce 2011 jsme totiž zaznamenali velmi slušnou návštěvnost hlavně díky výstavě obrazů Alfonse Muchy a expozici hraček, především vláčků,“ prozradil Večerníku Miroslav Chytil, ředitel Muzea Prostějovska.

Kategorie návštěvnosti je podle ředitele muzea velmi těžce exaktně vysvětlitelná. „V úvahu se musí brát také atraktivita města pro turisty, celková kulturní atmosféra ve městě, přítomnost vysokého nebo alespoň středního uměleckého školství v Prostějově. Nezanedbatelná je samozřejmě ekonomická síla obyvatelstva a jeho ochota vydávat prostředky na kulturní akce, zvláště pak v době ekonomického úpadku. Na naši návštěvnost má vliv také případná správa dalších památkových objektů muzeem. Velkou část roku 2012 byla také uzavřena naše expozice archeologie. V roce 2011 jsme rovněž byli na počátku září nuceni ukončit naši činnost v zámku v Čechách pod Kosířem, který se na celkové návštěvnosti rovněž podílel. U atraktivních výstav, například Jana Preislera, historických kočárů či u expozice Járy Cimrmana, jsme zvýšili vstupné odpovídající významu těchto akcí. Zvýšili jsme rovněž komerční nájem kavárny ve Špalíčku. To vše s cílem zvýšení soběstačnosti naší instituce,“ poznamenal Miroslav Chytil.

Jenomže právě soběstačnost muzeu chybí. Zatímco divadlo či kino si na provoz dokáží z poloviny vydělat a druhou půlku nákladů doplácí město, prostějovské muzeum vydělá jen zhruba desetinu toho, co do instituce každoročně „pumpuje“ její zřizovatel, tedy Olomoucký kraj. „Naše tržby ze vstupného a pronájmu činí zhruba jeden milion korun, krajský úřad nás dotuje více než desetimilionovou částkou ročně,“ potvrzuje Miroslav Chytil. „Do budoucna však vidím další reálné možnosti zlepšení výše uvedených parametrů. Jsou budovány zcela nové expozice prehistorie a historie, bude modernizována expozice geologie. Půjde tedy o radikální přestavbu celého druhého nadzemního podlaží hlavní budovy muzea podle současných požadavků kladených na muzejní expozice, což určitě povede ke zvýšenému návštěvnickému zájmu o naši instituci,“ věří ředitel prostějovského muzea.

Návštěvnost v Muzeu Prostějovska
Rok Počet návštěvníků
2006 30 165
2007 30 728
2008 31 586
2009 33 400
2010 15 677
2011 29 940
2012 22 800

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments