Dobrý podvečer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

14 alimentyProstějovanka Hana Š. se svojí šestnáctiletou dcerou procházejí už deset let nelehkou životní situací. Paní Hana se v roce 2003 rozešla se svým partnerem a začal boj o alimenty pro tehdy šestiletou školačku. Co je však horší, třenice pokračují i dnes. Pan Karel totiž soudně nařízené výživné platil jen sporadicky. Kvůli dlužným alimentům má na krku už čtyři exekuce! Celá nešťastná záležitost dospěla až tak daleko, že bezradná matka podala na otce své dcery vloni před Vánoci trestní oznámení. Ovšem se zlou se potázala…

„Nikdy jsme nebyli manželé, ale máme spolu dceru. V roce 2003 jsme zrušili svoje společné soužití. A jelikož jsme se nemohli dohodnout na výživném, soud Karlovi určil platit na dceru dva tisíce korun měsíčně. Od té doby jsem musela neustále dokazovat, že mi neplatí tak jak má. Neposílal peníze vůbec, nebo jen sporadicky, aby nemohl být trestně stíhán. Vloni si požádal o snížení výživného, protože za výtržnictví byl odsouzen k trestu vězením. Za těch deset let dluží mé dceři třiasedmdesát tisíc korun,“ shrnula část veškerých problémů Hana Š.

Před Vánoci loňského roku podala žena na svého bývalého přítele trestní oznámení pro přečin zanedbání povinné výživy, jelikož výživné nebylo zaplaceno po dobu 16 měsíců a poslední částka činila 11 korun! Policie oznámení přijala a po necelých dvou měsících vyšetřování poslala paní Š. vyrozumění, že trestní věc odkládá. Jak se píše v usnesení, pan K. byl v červenci loňského roku zaregistrován na Úřadu práce v Prostějově a pobírá pouze dávky hmotné nouze a příspěvek na živobytí. Od prosince 2012 k tomu ještě doplatek na bydlení. „Při posuzování zavinění se musí vycházet z reálné možnosti podezřelého plnit vyživovací povinnost. Příjmy podezřelého se od jeho propuštění z výkonu trestu pohybují na hranici životního minima a z této částky současná právní úprava neumožňuje stanovit částku určenou na výživné. Muž tak není schopen plnit svoji vyživovací povinnost, aniž by tento stav zavinil vlastní vinou či z vlastní nedbalosti,“ uvádí se v policejním odůvodnění zjištění, že nebyl spáchán žádný přečin. „Toto oznámení bylo pro mě šokem. Když jsem se byla podívat na úřad práce, jen dole na nástěnce jsem vybrala šest zaměstnání s platem do patnácti tisíc korun, které by pan K. mohl vykonávat. Takže by mě zajímal postup Úřadu práce v Prostějově, který není mému bývalému příteli schopen nikoliv najít, ale přidělit zaměstnání. Jemu se pracovat nechce, protože sociálních dávek má tolik, že sám z nich v pohodě vyžije. Bývalý partner se stíhání vyhýbá velice šikovně. Naučil se zákon dobře obcházet,“ konstatuje Hana Š.

Jak ještě dodala, před měsícem se obrátila na policii znovu, tentokrát na vedení, se svojí stížnosti proti postupu při vyšetřování. „Jsem toho názoru, že policie neprověřila dostatečně trestní oznámení a že vyvodila nesprávné závěry. Navíc odůvodnění odložení případu je podle mě naprosto netransparentní,“ uvedla Hana Š. Stížnost byla postoupena státnímu zastupitelství a to také dospělo k závěru, že je vše v pořádku a zákon není porušen. A přitom….

Jeden z výroků prostějovské soudkyně, která vloni rozhodovala o výživném pro dceru, přitom zní v tom smyslu, že pan K. se do své tíživé situace dostal naprosto vlastní vinou a svým nezodpovědným chováním. Přestal mít sám zájem o práci, přičemž při svém vzdělání by si i teď, v době krize, mohl v pohodě najít zaměstnání s platem zhruba patnáct tisíc korun. „Jen mě mrzí přístup policie, která však bohužel nemá oporu v děravých zákonech,“ uzavírá své vyprávění Hana Š. z Prostějova.

Svůj příběh Večerníku svěřila s tím, že chce upozornit na naprosto děravé zákony, které jsou mnohdy proti neplatičům výživného totálně bezmocné a dítě spíše neochraňují. Slušný člověk, který chce jen spravedlnost, si pak mnohdy připadá jako pachatel.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments