Dobrý večer, dnes je středa 18.7.2018
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Že je prevence lepší a po všech stranách výhodnější než následná léčba či represe, platí jak pro ochranu vlastního zdraví, tak veřejného pořádku. Prostějov dbal na prevenci kriminality vždy, po revoluci ale nebyly jednotlivé akce součástí uceleného systému. Do něho se zařadily teprve v roce 2001 pod metodickým vedením Ministerstva vnitra České republiky. Jak Večerník zjistil, za uplynulých sedmnáct let se realizovalo přes sto projektů za více než dvacet miliónů korun.

Na preventivní programy prostějovský magistrát pravidelně čerpá dotace ze státního rozpočtu. „Podmínkou pro jejich poskytnutí v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni je zpracování víceletého Plánu prevence kriminality dle doporučené metodiky Ministerstva vnitra ČR. Ten aktuální na roky 2018 až 2020 byl schválen na únorové schůzi rady města,“ konstatoval Pavel Smetana (ČSSD), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Málokdo si uvědomuje, že je při cestě z mnoha sídlišť na západě města přes náměstí na hlavní nádraží sledován většinou ze sedmadvaceti kamer městského kamerového dohlížecího systému. Kromě tohoto takzvaného bezpečného koridoru jsou monitorována i některá další problematická místa. Před čtyřmi lety byl totiž modernizován pult centralizované ochrany, který obsluhuje Městská policie Prostějov a na který jsou napojeny objekty v majetku města. „Ve dvoučlenném složení bude i nadále pracovat skupina prevence Městské policie, která se věnuje zejména přípravě preventivních akcí a přednáškové činnosti, zabezpečuje také provoz informačního střediska prevence, které bylo zřízeno již v roce 2001. Skupina si sama vytváří didaktické a prezentační materiály, které uplatňuje při besedách zejména s dětmi a seniory,“ prozradil Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Mezi stabilní projekty patří letní dětské tábory pořádané ve spolupráci se Sportcentrem-DDM. Týdenní tábory jsou určeny pro děti, které jsou v péči oddělení sociálně-právní ochrany dětí nebo oddělení sociální prevence, s kapacitou 35 dětí. S úspěchem se setkaly i víkendové pobyty, během nichž se podařilo účastníky přivést k dlouhodobé zájmové činnosti. Od letošního roku dochází v rámci letního tábora k významným změnám. „Vůbec poprvé totiž rozdělujeme účastníky podle věku. Pro menší děti organizujeme třídenní příměstský tábor, pro starší šestidenní ve Vrbně pod Pradědem. Na tyto tábory navazuje podzimní jednodenní preventivní akce za účasti Městské policie, Policie ČR a kurátorek odboru sociálně-právní ochrany dětí,“ objasnila manažerka prevence kriminality prostějovského magistrátu Gabriela Petrželová.
V dopravní sféře se podařilo instalovat zpomalovací prvky především u škol, nasvítily se přechody pro chodce a některé ulice se staly jednosměrnými. „Mezi úspěšné preventivní akce, které zanechaly v bezpečnosti města významnou stopu, patřila i sebeobrana žen nebo bezpečnostní stojany pro téměř osm stovek jízdních kol. Na rozdíl od nich bude letos pokračovat úspěšný projekt forenzního značení jízdních kol a invalidních vozíků, jehož první etapa proběhla loni na podzim,“ uvedlů Pavel Smetana.

16 krim graf116 krim graf2

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+10 #3 Standa 2018-04-17 18:24
Cituji Puma:
zase se jen chválí.Jediné opatření je šmírování kamerami kolem radnice,aby VIP šlechta nemusela mít strach

Jen ať je kamer ještě víc, služný člověk se nemá čeho obávat a volům jako jsi ty a jemu podobní to vadit bude. Ale tobě vadí úplně všechno, přemýšlím, proč na tomto světě setrváváš?
Citovat
-9 #2 Puma 2018-04-17 10:35
zase se jen chválí.Jediné opatření je šmírování kamerami kolem radnice,aby VIP šlechta nemusela mít strach
Citovat
-9 #1 alda 2018-04-15 22:12
Samej blábol. Prevence nemá žádné výsledky. Jen si projděte město a vidíte ty stovky děcek, co kouří. V každém paneláku je v průměru jeden feť.ák. Je to celé nesystémové řešení, bez možnosti změření efektivity. A ty dotazníky či zpětná vazba od děcek nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Citovat
  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...