Dobré dopoledne, dnes je úterý 19.3.2019
svátek slaví Josef,
zítra Světlana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Že je prevence lepší a po všech stranách výhodnější než následná léčba či represe, platí jak pro ochranu vlastního zdraví, tak veřejného pořádku. Prostějov dbal na prevenci kriminality vždy, po revoluci ale nebyly jednotlivé akce součástí uceleného systému. Do něho se zařadily teprve v roce 2001 pod metodickým vedením Ministerstva vnitra České republiky. Jak Večerník zjistil, za uplynulých sedmnáct let se realizovalo přes sto projektů za více než dvacet miliónů korun.

Na preventivní programy prostějovský magistrát pravidelně čerpá dotace ze státního rozpočtu. „Podmínkou pro jejich poskytnutí v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni je zpracování víceletého Plánu prevence kriminality dle doporučené metodiky Ministerstva vnitra ČR. Ten aktuální na roky 2018 až 2020 byl schválen na únorové schůzi rady města,“ konstatoval Pavel Smetana (ČSSD), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Málokdo si uvědomuje, že je při cestě z mnoha sídlišť na západě města přes náměstí na hlavní nádraží sledován většinou ze sedmadvaceti kamer městského kamerového dohlížecího systému. Kromě tohoto takzvaného bezpečného koridoru jsou monitorována i některá další problematická místa. Před čtyřmi lety byl totiž modernizován pult centralizované ochrany, který obsluhuje Městská policie Prostějov a na který jsou napojeny objekty v majetku města. „Ve dvoučlenném složení bude i nadále pracovat skupina prevence Městské policie, která se věnuje zejména přípravě preventivních akcí a přednáškové činnosti, zabezpečuje také provoz informačního střediska prevence, které bylo zřízeno již v roce 2001. Skupina si sama vytváří didaktické a prezentační materiály, které uplatňuje při besedách zejména s dětmi a seniory,“ prozradil Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Mezi stabilní projekty patří letní dětské tábory pořádané ve spolupráci se Sportcentrem-DDM. Týdenní tábory jsou určeny pro děti, které jsou v péči oddělení sociálně-právní ochrany dětí nebo oddělení sociální prevence, s kapacitou 35 dětí. S úspěchem se setkaly i víkendové pobyty, během nichž se podařilo účastníky přivést k dlouhodobé zájmové činnosti. Od letošního roku dochází v rámci letního tábora k významným změnám. „Vůbec poprvé totiž rozdělujeme účastníky podle věku. Pro menší děti organizujeme třídenní příměstský tábor, pro starší šestidenní ve Vrbně pod Pradědem. Na tyto tábory navazuje podzimní jednodenní preventivní akce za účasti Městské policie, Policie ČR a kurátorek odboru sociálně-právní ochrany dětí,“ objasnila manažerka prevence kriminality prostějovského magistrátu Gabriela Petrželová.
V dopravní sféře se podařilo instalovat zpomalovací prvky především u škol, nasvítily se přechody pro chodce a některé ulice se staly jednosměrnými. „Mezi úspěšné preventivní akce, které zanechaly v bezpečnosti města významnou stopu, patřila i sebeobrana žen nebo bezpečnostní stojany pro téměř osm stovek jízdních kol. Na rozdíl od nich bude letos pokračovat úspěšný projekt forenzního značení jízdních kol a invalidních vozíků, jehož první etapa proběhla loni na podzim,“ uvedlů Pavel Smetana.

16 krim graf116 krim graf2

Total Comments

  • Unicef
  • Lesy města Prostějova
  • Město Prostějov
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments