Dobrý večer, dnes je úterý 24.4.2018
svátek slaví Jiří,
zítra Marek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Že je prevence lepší a po všech stranách výhodnější než následná léčba či represe, platí jak pro ochranu vlastního zdraví, tak veřejného pořádku. Prostějov dbal na prevenci kriminality vždy, po revoluci ale nebyly jednotlivé akce součástí uceleného systému. Do něho se zařadily teprve v roce 2001 pod metodickým vedením Ministerstva vnitra České republiky. Jak Večerník zjistil, za uplynulých sedmnáct let se realizovalo přes sto projektů za více než dvacet miliónů korun.

Na preventivní programy prostějovský magistrát pravidelně čerpá dotace ze státního rozpočtu. „Podmínkou pro jejich poskytnutí v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni je zpracování víceletého Plánu prevence kriminality dle doporučené metodiky Ministerstva vnitra ČR. Ten aktuální na roky 2018 až 2020 byl schválen na únorové schůzi rady města,“ konstatoval Pavel Smetana (ČSSD), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Málokdo si uvědomuje, že je při cestě z mnoha sídlišť na západě města přes náměstí na hlavní nádraží sledován většinou ze sedmadvaceti kamer městského kamerového dohlížecího systému. Kromě tohoto takzvaného bezpečného koridoru jsou monitorována i některá další problematická místa. Před čtyřmi lety byl totiž modernizován pult centralizované ochrany, který obsluhuje Městská policie Prostějov a na který jsou napojeny objekty v majetku města. „Ve dvoučlenném složení bude i nadále pracovat skupina prevence Městské policie, která se věnuje zejména přípravě preventivních akcí a přednáškové činnosti, zabezpečuje také provoz informačního střediska prevence, které bylo zřízeno již v roce 2001. Skupina si sama vytváří didaktické a prezentační materiály, které uplatňuje při besedách zejména s dětmi a seniory,“ prozradil Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Mezi stabilní projekty patří letní dětské tábory pořádané ve spolupráci se Sportcentrem-DDM. Týdenní tábory jsou určeny pro děti, které jsou v péči oddělení sociálně-právní ochrany dětí nebo oddělení sociální prevence, s kapacitou 35 dětí. S úspěchem se setkaly i víkendové pobyty, během nichž se podařilo účastníky přivést k dlouhodobé zájmové činnosti. Od letošního roku dochází v rámci letního tábora k významným změnám. „Vůbec poprvé totiž rozdělujeme účastníky podle věku. Pro menší děti organizujeme třídenní příměstský tábor, pro starší šestidenní ve Vrbně pod Pradědem. Na tyto tábory navazuje podzimní jednodenní preventivní akce za účasti Městské policie, Policie ČR a kurátorek odboru sociálně-právní ochrany dětí,“ objasnila manažerka prevence kriminality prostějovského magistrátu Gabriela Petrželová.
V dopravní sféře se podařilo instalovat zpomalovací prvky především u škol, nasvítily se přechody pro chodce a některé ulice se staly jednosměrnými. „Mezi úspěšné preventivní akce, které zanechaly v bezpečnosti města významnou stopu, patřila i sebeobrana žen nebo bezpečnostní stojany pro téměř osm stovek jízdních kol. Na rozdíl od nich bude letos pokračovat úspěšný projekt forenzního značení jízdních kol a invalidních vozíků, jehož první etapa proběhla loni na podzim,“ uvedlů Pavel Smetana.

16 krim graf116 krim graf2

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+9 #3 Standa 2018-04-17 18:24
Cituji Puma:
zase se jen chválí.Jediné opatření je šmírování kamerami kolem radnice,aby VIP šlechta nemusela mít strach

Jen ať je kamer ještě víc, služný člověk se nemá čeho obávat a volům jako jsi ty a jemu podobní to vadit bude. Ale tobě vadí úplně všechno, přemýšlím, proč na tomto světě setrváváš?
Citovat
-9 #2 Puma 2018-04-17 10:35
zase se jen chválí.Jediné opatření je šmírování kamerami kolem radnice,aby VIP šlechta nemusela mít strach
Citovat
-9 #1 alda 2018-04-15 22:12
Samej blábol. Prevence nemá žádné výsledky. Jen si projděte město a vidíte ty stovky děcek, co kouří. V každém paneláku je v průměru jeden feť.ák. Je to celé nesystémové řešení, bez možnosti změření efektivity. A ty dotazníky či zpětná vazba od děcek nemá žádnou vypovídací hodnotu.
Citovat
  • karlov
  • floria
  • fokus optik
  • Taneční čaje
  • residence kostelecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LIDOVÝ DŮM?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Policista zachránil život.

Nebýt mladého policisty z Plumlova, tak by pětapadesátiletý motorkář havarující u Podhradského rybníka v závěru března už nežil. Podpraporčík Čajkovič zahájil u muže v bezvědomí okamžitou masáž srdce, čímž ho znovu přivedl k životu. Mladého strážce zákona navrhli kolegové na medaili za statečnost.
 

Rychlý konec.

Přestože sezóna to bude z celkového pohledu úspěšná, když jako nováček se tým BK Olomoucko prodral mezi nejlepší šestku tuzemského basketbalu, vyřazení ve čtvrtfinále play off již po čtyřech zápasech a ještě s kaňkou v podobě zkratu srbského pivotmana Darka Čohadareviče bylo pro řadu lidí zklamáním.

Osobnost týdne

BARBORA HRZÁNOVÁ
17 02 hrzanova barbora
Společně s Radkem Holubem představila tato skvělá herečka v Městském divadle v Prostějově úspěšnou komedii uznávaného francouzského autora Začínáme končit. Oba na divadelních prknech přesvědčili, že manželství není žádná sranda...

Číslo týdne

 102

Aktuálně nejstarší občanka Prostějova Josefa Schlesingerová oslavila minulý týden 102. narozeniny. Vitální stařence přišli poblahopřát zástupci města v čele s náměstkem primátorky Pavlem Smetanou. 

Výrok týdne

BYL TO MARATONEC, ALE LAPILI JSME HO!“

Šéf obvodních policistů Petr Kočíř popisoval těžkou práci při dopadení sériového vykradače chat,
který
dříve býval velmi zdatným atletem