Příjemnou noc, dnes je pondělí 17.12.2018
svátek slaví Daniel,
zítra Miloslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Že je prevence lepší a po všech stranách výhodnější než následná léčba či represe, platí jak pro ochranu vlastního zdraví, tak veřejného pořádku. Prostějov dbal na prevenci kriminality vždy, po revoluci ale nebyly jednotlivé akce součástí uceleného systému. Do něho se zařadily teprve v roce 2001 pod metodickým vedením Ministerstva vnitra České republiky. Jak Večerník zjistil, za uplynulých sedmnáct let se realizovalo přes sto projektů za více než dvacet miliónů korun.

Na preventivní programy prostějovský magistrát pravidelně čerpá dotace ze státního rozpočtu. „Podmínkou pro jejich poskytnutí v rámci Programu prevence kriminality na místní úrovni je zpracování víceletého Plánu prevence kriminality dle doporučené metodiky Ministerstva vnitra ČR. Ten aktuální na roky 2018 až 2020 byl schválen na únorové schůzi rady města,“ konstatoval Pavel Smetana (ČSSD), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Málokdo si uvědomuje, že je při cestě z mnoha sídlišť na západě města přes náměstí na hlavní nádraží sledován většinou ze sedmadvaceti kamer městského kamerového dohlížecího systému. Kromě tohoto takzvaného bezpečného koridoru jsou monitorována i některá další problematická místa. Před čtyřmi lety byl totiž modernizován pult centralizované ochrany, který obsluhuje Městská policie Prostějov a na který jsou napojeny objekty v majetku města. „Ve dvoučlenném složení bude i nadále pracovat skupina prevence Městské policie, která se věnuje zejména přípravě preventivních akcí a přednáškové činnosti, zabezpečuje také provoz informačního střediska prevence, které bylo zřízeno již v roce 2001. Skupina si sama vytváří didaktické a prezentační materiály, které uplatňuje při besedách zejména s dětmi a seniory,“ prozradil Jan Nagy, ředitel Městské policie Prostějov.
Mezi stabilní projekty patří letní dětské tábory pořádané ve spolupráci se Sportcentrem-DDM. Týdenní tábory jsou určeny pro děti, které jsou v péči oddělení sociálně-právní ochrany dětí nebo oddělení sociální prevence, s kapacitou 35 dětí. S úspěchem se setkaly i víkendové pobyty, během nichž se podařilo účastníky přivést k dlouhodobé zájmové činnosti. Od letošního roku dochází v rámci letního tábora k významným změnám. „Vůbec poprvé totiž rozdělujeme účastníky podle věku. Pro menší děti organizujeme třídenní příměstský tábor, pro starší šestidenní ve Vrbně pod Pradědem. Na tyto tábory navazuje podzimní jednodenní preventivní akce za účasti Městské policie, Policie ČR a kurátorek odboru sociálně-právní ochrany dětí,“ objasnila manažerka prevence kriminality prostějovského magistrátu Gabriela Petrželová.
V dopravní sféře se podařilo instalovat zpomalovací prvky především u škol, nasvítily se přechody pro chodce a některé ulice se staly jednosměrnými. „Mezi úspěšné preventivní akce, které zanechaly v bezpečnosti města významnou stopu, patřila i sebeobrana žen nebo bezpečnostní stojany pro téměř osm stovek jízdních kol. Na rozdíl od nich bude letos pokračovat úspěšný projekt forenzního značení jízdních kol a invalidních vozíků, jehož první etapa proběhla loni na podzim,“ uvedlů Pavel Smetana.

16 krim graf116 krim graf2

Total Comments

  • Repoint
  • Prohlídky
  • Muzeum
  • jaro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí Vánoční trhy v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

A jde to i bez hádek!

Ano, potěšil nás a zároveň také velice překvapil hladký průběh úterního jednání prostějovských zastupitelů. Nejdůležitější dokument města, rozpočet na rok 2019, byl schválen celkem rychle, navíc bez zbytečných průtahů v podobě slovních přestřelek s opozičními zastupiteli. Tak to má být.

Máme nejdražší vodu!.

Během posledních dvou let se cena vodného a stočného na Prostějovsku nezvyšovala a tak jsme možná mnozí nabyli dojmu, že to tak i zůstane. Moravská vodárenská ovšem pro rok 2019 sáhla k výraznému zdražení, po kterém budeme mít nejdražší vodu na Moravě.  

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR WALDA NERUŠIL
V němčickém kině OKO vystoupil uplynulou sobotu Waldemar Matuška. Ne, legendární zpěvák nevstal z mrtvých, ale parádně ho zastoupil jeho „dvojník“. Vánoční koncert v podání Vladimíra Waldy Nerušila se skutečně povedl.

49 walda13

Total Comments

Číslo týdne

5
O tolik korun budou mít PROSTĚJOVSKÝ Večerník levnější ti předplatitelé, kteří si pořídí ještě do konce roku abonenství nejčtenějšího regionálního periodika na rok 2019. Kvůli zdražení papíru totiž cena na stánku vystoupá od 1. ledna na rovnou dvacetikorunu.

Total Comments

Výrok týdne

„NA OPAKOVÁNÍ VOLEB JSEM BYLA PŘIPRAVENA...“

Nově zvolená senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková poskytla Večerníku první rozhovor ve své nové funkci.

Total Comments