Příjemnou noc, dnes je středa 20.2.2019
svátek slaví Oldřich,
zítra Lenka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

15 peichlUplynulý týden přinesl další zasedání dopravní komise Magistrátu statutárního města Prostějova. Její členové projednávali celou řadu problémů, přičemž se také seznamovali s některými důležitými dokumenty provázejícími nové investiční akce. Mnohé z nich jsou velmi radostné a určitě přinesou i značnou úsporu finančních prostředků. O novinkách v prostějovské dopravě Večerník podrobně informoval Zdeněk Peichl, člen Rady statutárního města Prostějov a předseda dopravní komise města.

Protihluková stěna NEBUDE!

Jako vůbec první a hlavní téma probírala dopravní komise plánovaný rondel elipsovitého tvaru na Poděbradově náměstí. Městu a Olomouckému kraji coby hlavním investorům se výrazně ulevilo, protože náročná stavba protihlukové stěny okolo nemovitostí energetických závodů nemusí být realizována! „Již připravený projekt podrobně zkoumali krajští hygienici a jejich konečné resumé je velmi potěšující. Podle jejich vyjádření nemusí být na severní straně nové okružní křižovatky protihluková stěna. To je velice vstřícný krok, který hodnotíme kladně. Bohužel, k projektu jsou i výhrady, a to z Dopravního inspektorátu Policie ČR v Prostějově. Ten namítá, že za dvacet let se tento rondel zahltí vozidly, jejichž počet bude neustále stoupat. A doporučuje vybavit rondel ze všech směrů světelným signalizačním zařízením. My ale zastáváme ten názor, že pokud by na všech příjezdových komunikacích byly semafory, zahltila by se tato křižovatka už za několik málo roků. Druhá námitka je ze strany hasičského záchranného sboru. V případě dopravní havárie na rondelu a jeho zablokování by podle hasičů byl ohrožen hladký průjezd jejich vozidel k záchranným akcím. Obě tyto námitky chci v co nejkratší době projednat s dopravním policejním inženýrem panem Vafkem,“ uvedl pro Večerník Zdeněk Peichl.

Semafory ano, ale…

Začátkem minulého týdne se radní a předseda dopravní komise Zdeněk Peichl zúčastnil další ze série schůzek na Krajském úřadě Olomouckého kraje ohledně rekonstrukce křižovatky Olomoucká versus Barákova. „Co se týká této investice, na které se podílí Olomoucký kraj, město Prostějov a České dráhy, připravuje se již územní rozhodnutí. SŽDC však stále trvá na tom, aby příjezdové komunikace na tuto křižovatku byly osazeny semafory. Stane se tak, nicméně jejich provoz se bude řešit až následovně. Pokud by se ukázaly jako nezbytné, tak by křižovatka fungovala podle světelné signalizace. Podobná situace nastala v Olomouci, ale po nějakém čase byly semafory vyřazeny z provozu, jelikož se ukázaly jako nepotřebné,“ zkonstatoval Zdeněk Peichl.

Odbočovací pruh na Šárku

V rámci zlepšení plynulosti silničního provozu bude město v co nejkratší době realizovat nový odbočovací pruh z Dolní ulice na ulici Šárka. „Dolní ulice je jednou z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově a kdo z řidičů chce odbočit doprava do Šárky, musí často čekat drahnou dobu, než se kolona vozidel před ním pohne. Věřím, že právě odbočovací pruh tento problém z větší části odstraní,“ vysvětlil Peichl s tím, že v ulici Šárka už několik měsíců platí zákaz vjezdu nákladních vozidel. A tolik zdejšími občany žádané opatření se jeví jako velmi vhodné a bezproblémové.

Oprava komunikací po zimě

Dopravní komise se rovněž na svém jednání zabývala plánem oprav silnic i chodníků po velmi dlouhé a mrazivé zimě. „Opravy výtluků na silnicích i poškozené chodníky se začnou opravovat už příští týden. Dříve to nešlo, zima byla skutečně tvrdá a nelze technickým službám ani silničářům vytýkat to, že se čekalo na příznivější počasí. Dopravní komise obdržela zprávu, že do dvou měsíců by měly být dokončeny veškeré opravy komunikací v Prostějově,“ nastínil Zdeněk Peichl s tím, že veškeré tyto práce město objednává u společnosti A.S.A. Technické služby.

Nebezpečné Vrahovice, rychle cyklostezku!

Podle policejních statistik je druhou nejnebezpečnější lokalitou z hlediska počtu dopravních nehod a jejich následků hned za Plumlovskou ulicí úsek za železničním přejezdem ve Vrahovické ulici. Město hodlá tuto neutěšenou situaci co nejrychleji řešit. „Tato lokalita je z hlediska nehod velice bolavým místem. V roce 2012 zde došlo k deseti haváriím, v osmi případech za účasti cyklistů. Bohužel dva z nich byli usmrceni a dva těžce zraněni. Pro nás tím vzniká jasný úkol, a to dokončit co nejrychleji cyklostezku do Vrahovic. Přednesu tuto záležitost na radě města a budu požadovat, aby se urychlila projektová dokumentace. Podle prvních návrhů se má za železničním přejezdem rozšířit stávající chodník, kde bude cyklostezka zrealizována. Mění se tak původní projekt, který počítal pro cyklisty pouze s vyznačením jízdního pruhu v rámci silniční komunikace,“ odhalil nové plány radní a předseda dopravní komise.

S rondelem u zámku se počítá

V současné době se pracuje na projektu rekonstrukce okolí prostějovské zámku, který rovněž prochází generální opravou. „V projektu, ve kterém se tvoří různé sadové úpravy a výsadba nové veřejné zeleně, se počítá i s tím, že do této plochy částečně zasáhne i nová kruhová křižovatka na Přikrylově náměstí. Tuto záležitost jsem osobně přivítal, neboť jsem jedním z těch, kteří chtějí co nejrychleji vyřešit tíživou dopravní situaci v Kostelecké ulici. A je vidět, že projektanti už v blízké budoucnosti s rondelem na tomto místě počítají,“ prozradil na závěr Peichl.

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments