Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

16 penizeNadprůměrná sněhová nadílka a teploty pod bodem mrazu v březnu nebyly zadarmo. Jak spočítala redakce odborného magazínu www.cenyenergie.cz , od něhož Večerník získal tyto cenné informace, běžná domácnost zaplatí za vytápění ve studené zimě o 3 356 korun více než loni. Mohou za to mrazivé teploty, ale také vyšší ceny plynu a elektřiny. Účet za topnou sezónu se tak průměrné domácnosti zvýšil meziročně průměrně o devět procent.

 „Vyšší účet za vytápění podle našich výpočtů obdrží naprostá většina domácností,“ uvedl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz. „Spočítali jsme, že průměrná teplota oproti loňsku byla nižší o více než 0,8 stupně Celsia, zároveň se také zvyšovaly ceny elektřiny i plynu o tři až pět procent,“ dodal Woff. Vyššímu účtu se tak nevyhnou domácnosti vytápějící byty či rodinné domky zemním plynem ani elektřinou. 

16 graf116 grafJak ovšem odborníci zároveň jedním dechem dodávají, bez kvalitního zateplení ušetřit nešlo. „Na celkovou spotřebu má vliv počet větrných dnů nebo zisky ze slunečního záření, rozhodující je ale rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku,“ doplnil energetický poradce Karel Murtinger. Venkovní teplotu neovlivníme, vnitřní však ano. Dodavatelé energií doporučují zamyslet se nad vytápěním místností v domě. „Našim zákazníkům v rámci energetického poradenství doporučujeme vytápět obývací pokoj na dvacet až dvaadvacet stupňů Celsia, ložnici na osmnáct až dvacet stupňů, pro dětský pokoj je ideální teplota dvacet až jednadvacet1 stupňů, pro koupelnu dvaadvacet až čtyřiadvacet stupňů a na chodbách sedmnáct až devatenáct stupňů,“ uvedl Pavel Grochál z tiskového oddělení RWE.

Je možné ale vůbec na nákladech za vytápění ušetřit? „Určitě ano. Jde o to zamyslet se nad celkovým systémem vytápění, nepřetápět místnosti a případně přijmout opatření k zateplení budovy,“ dodal Vladimír Vácha ze společnosti E.ON. Mezi další faktory ovlivňující náklady na vytápění patří účinnost kotle či způsob větrání. „Kvůli zvýšeným cenám energií i šetrná domácnost zaplatila za letošní zimu víc než loni, výjimku tvoří pouze lidé, kteří investovali do zateplení či úsporných technologií. Ti mohli opravdu meziročně ušetřit,“ uzavřel Jan Morkes z portálu Ceny energie.

16 graf2S tím, že letošní tuhá zima bude pro domácnosti v konečném součtu opravdu o uvedené částky dražší, souhlasí i jednatel Domovní správy v Prostějově Vladimír Průša. Konkrétní čísla ale v tuto chvíli Večerníku ještě nedokázal uvést. „U nás je to trochu složitější pro statistické výpočty, protože my nebereme zimní období jako sezónu. Pro nás je sezóna kalendářní rok. Ale už nyní mohu potvrdit, že letos se nám v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2012 výrazně zvedly náklady na vytápění. Nicméně tuto skutečnost ještě ovlivní zbytek roku, takže skutečně si počkejme na konečná čísla až do závěru prosince,“ řekl Vladimír Průša. Zároveň ale souhlasí s tím, že to, kolik lidé zaplatí za teplo, si mohou výrazným způsobem ovlivnit oni sami. Nebo lépe řečeno každý majitel bytu, rodinného či panelového domu. „Prostějov byl vůbec jedním z prvních měst v republice, kde se domy revitalizovaly hodně rychle, včetně kvalitního zateplení. V průběhu tří let pak poklesla výroba a odběr tepla v prostějovských domácnostech z třistapadesáti tisíc na dvěstěčtyřicet tisíc gigajoulů, tedy zhruba až o jednu třetinu. A tento pokles má jednoznačně na svědomí zateplení budov i jednotlivých bytů. V tuto chvíli už drtivá většina nemovitostí v majetku naší Domovní správy provedla všechna potřebná úsporná opatření,“ dává jasný recept na úsporu tepla Vladimír Průša.

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments