Dobrý večer, dnes je neděle 31.5.2020
svátek slaví Kamila,
zítra Laura
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

16 penizeNadprůměrná sněhová nadílka a teploty pod bodem mrazu v březnu nebyly zadarmo. Jak spočítala redakce odborného magazínu www.cenyenergie.cz , od něhož Večerník získal tyto cenné informace, běžná domácnost zaplatí za vytápění ve studené zimě o 3 356 korun více než loni. Mohou za to mrazivé teploty, ale také vyšší ceny plynu a elektřiny. Účet za topnou sezónu se tak průměrné domácnosti zvýšil meziročně průměrně o devět procent.

 „Vyšší účet za vytápění podle našich výpočtů obdrží naprostá většina domácností,“ uvedl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz. „Spočítali jsme, že průměrná teplota oproti loňsku byla nižší o více než 0,8 stupně Celsia, zároveň se také zvyšovaly ceny elektřiny i plynu o tři až pět procent,“ dodal Woff. Vyššímu účtu se tak nevyhnou domácnosti vytápějící byty či rodinné domky zemním plynem ani elektřinou. 

16 graf116 grafJak ovšem odborníci zároveň jedním dechem dodávají, bez kvalitního zateplení ušetřit nešlo. „Na celkovou spotřebu má vliv počet větrných dnů nebo zisky ze slunečního záření, rozhodující je ale rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku,“ doplnil energetický poradce Karel Murtinger. Venkovní teplotu neovlivníme, vnitřní však ano. Dodavatelé energií doporučují zamyslet se nad vytápěním místností v domě. „Našim zákazníkům v rámci energetického poradenství doporučujeme vytápět obývací pokoj na dvacet až dvaadvacet stupňů Celsia, ložnici na osmnáct až dvacet stupňů, pro dětský pokoj je ideální teplota dvacet až jednadvacet1 stupňů, pro koupelnu dvaadvacet až čtyřiadvacet stupňů a na chodbách sedmnáct až devatenáct stupňů,“ uvedl Pavel Grochál z tiskového oddělení RWE.

Je možné ale vůbec na nákladech za vytápění ušetřit? „Určitě ano. Jde o to zamyslet se nad celkovým systémem vytápění, nepřetápět místnosti a případně přijmout opatření k zateplení budovy,“ dodal Vladimír Vácha ze společnosti E.ON. Mezi další faktory ovlivňující náklady na vytápění patří účinnost kotle či způsob větrání. „Kvůli zvýšeným cenám energií i šetrná domácnost zaplatila za letošní zimu víc než loni, výjimku tvoří pouze lidé, kteří investovali do zateplení či úsporných technologií. Ti mohli opravdu meziročně ušetřit,“ uzavřel Jan Morkes z portálu Ceny energie.

16 graf2S tím, že letošní tuhá zima bude pro domácnosti v konečném součtu opravdu o uvedené částky dražší, souhlasí i jednatel Domovní správy v Prostějově Vladimír Průša. Konkrétní čísla ale v tuto chvíli Večerníku ještě nedokázal uvést. „U nás je to trochu složitější pro statistické výpočty, protože my nebereme zimní období jako sezónu. Pro nás je sezóna kalendářní rok. Ale už nyní mohu potvrdit, že letos se nám v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2012 výrazně zvedly náklady na vytápění. Nicméně tuto skutečnost ještě ovlivní zbytek roku, takže skutečně si počkejme na konečná čísla až do závěru prosince,“ řekl Vladimír Průša. Zároveň ale souhlasí s tím, že to, kolik lidé zaplatí za teplo, si mohou výrazným způsobem ovlivnit oni sami. Nebo lépe řečeno každý majitel bytu, rodinného či panelového domu. „Prostějov byl vůbec jedním z prvních měst v republice, kde se domy revitalizovaly hodně rychle, včetně kvalitního zateplení. V průběhu tří let pak poklesla výroba a odběr tepla v prostějovských domácnostech z třistapadesáti tisíc na dvěstěčtyřicet tisíc gigajoulů, tedy zhruba až o jednu třetinu. A tento pokles má jednoznačně na svědomí zateplení budov i jednotlivých bytů. V tuto chvíli už drtivá většina nemovitostí v majetku naší Domovní správy provedla všechna potřebná úsporná opatření,“ dává jasný recept na úsporu tepla Vladimír Průša.

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments