Dobré ráno, dnes je středa 23.10.2019
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

17 zamekProblémy s vlhkostí a nevábně páchnoucími plísněmi na zdech měl prostějovský zámek již v minulosti. Zatímco vlhko ze sklepních prostor, kde dříve fungovala vinárna, se už podařilo odstranit, nové fasády zámku stále trpí. Příčinou je fakt, že neobvykle silnými zdmi procházela dříve kanalizace. Holt, ta architektura starých Pernštejnů…

„Bohužel, v mohutném zdivu prostějovského zámku se objevily skryté a hlavně velmi staré vady v souvislosti s historickým kanalizačním potrubím, které ani zdaleka nebylo vodotěsné. Za mnoho desítek let tak vlhkost pronikla do všech vrstev velmi silného zdiva, což se neblaze projevuje do současnosti. A jakmile se v posledních dvou letech začala odkrývat stará fasáda a nahazovala se nová, veškerá vlhkost se nyní tlačí ven. A to velmi výrazně komplikuje plány rekonstrukce zámku z hlediska času,“ vysvětlil Večerníku celý problém Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějova.

Vloni se zbrusu nová omítka musela na větší části východní strany zámku opět seškrábat, neboť mokvala a tvořily se na ní plísně. „Zdivo se teď musí nechat nějakou dobu větrat, zatím se nahodilo sanační omítkou, která pomáhá dostat vodu ven. V tuto chvíli opravdu nejsem schopen určit, jak dlouho se bude muset čekat, než zdivo zcela vyschne, aby se mohlo znovu natřít fasádním nátěrem. Kanalizační síť byla dávno odstavena, ale vlhkost se v někdy až tři metry silných zdech stále drží,“ přidal Zdeněk Fišer.

V samotných počátcích rekonstrukce prostějovského zámku byl vyřešen podobný problém s vlhkostí ve sklepních prostorách. Zejména šlo o plesnivé zdi v dřívější zámecké vinárně. „Tam šlo ale o poněkud jiný problém... Tady zdivo trpělo vlhkostí z takzvaného zámeckého příkopu Ihned jsme nechali udělat drenáž a celé místo odvodnili. Jak vidno, toto opatření bylo velmi účinné. Dnes je v prostorách bývalé vinárny malý koncertní sál pro Základní uměleckou škodu Vladimíra Ambrose a žádné vlhko už stěny nenarušuje,“ doplnil na vysvětlenou Fišer.

Total Comments

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI HOTEL TENNIS CLUB?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Razantní postup policistů.

Když se po dálnici projíždí chlapík v kradeném luxusním autě, je opilý a ještě k tomu pod vlivem kokainu, nemůže to věstit nic dobrého. A právě takového šílence zadrželi s namířenými pistolemi policisté u dálničního sjezdu na Brodek u Prostějova. Policistům patří za rychlý zásah palec nahoru.


Dostal pěstí za močení.

Policie v těchto dnech šetří případ napadení čtrnáctiletého chlapce. Ten se totiž vyčůral za keř u polorozpadlé budovy za místním nádražím v Prostějově. Pěstí do obličeje jej uhodil bezdomovec za to, že chlapec vykonal svoji potřebu u studny, ze které bere bezdomovecká komunita vodu k pití.

Total Comments

Osobnost týdne

EWA FARNA
42 farna
Užívá si mateřské dovolené, ale přesto vystupuje. Populrání zpěvačka koncertovala minulé úterý v prostějovském divadle. Kromě svých tradičních hitů fanouškům zazpívala i zbrusu nové songy.

Total Comments

Číslo týdne

 120

Prostějovské gymnázium Jiřího Wolkera slavilo během uplynulého víkendu ostošest. A tato tradiční střední škola měla skutečně co slavit, vždyť od chvíle jejího vzniku uplynulo už úctyhodných sto dvacet let.


Total Comments

Výrok týdne

„Z PŮVODNĚ DESETIMINUTOVÉHO PROGRAMU Z TOHO DOKÁŽÍ UDĚLAT TŘÍHODINOVÉ DIVADLO!“

Jeden z koaličních zastupitelů takto komentoval úterní průběh mimořádného jednání prostějovského zastupitelstva

Total Comments