Dobré dopoledne, dnes je pondělí 27.1.2020
svátek slaví Ingrid,
zítra Otýlie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

17 zamekProblémy s vlhkostí a nevábně páchnoucími plísněmi na zdech měl prostějovský zámek již v minulosti. Zatímco vlhko ze sklepních prostor, kde dříve fungovala vinárna, se už podařilo odstranit, nové fasády zámku stále trpí. Příčinou je fakt, že neobvykle silnými zdmi procházela dříve kanalizace. Holt, ta architektura starých Pernštejnů…

„Bohužel, v mohutném zdivu prostějovského zámku se objevily skryté a hlavně velmi staré vady v souvislosti s historickým kanalizačním potrubím, které ani zdaleka nebylo vodotěsné. Za mnoho desítek let tak vlhkost pronikla do všech vrstev velmi silného zdiva, což se neblaze projevuje do současnosti. A jakmile se v posledních dvou letech začala odkrývat stará fasáda a nahazovala se nová, veškerá vlhkost se nyní tlačí ven. A to velmi výrazně komplikuje plány rekonstrukce zámku z hlediska času,“ vysvětlil Večerníku celý problém Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějova.

Vloni se zbrusu nová omítka musela na větší části východní strany zámku opět seškrábat, neboť mokvala a tvořily se na ní plísně. „Zdivo se teď musí nechat nějakou dobu větrat, zatím se nahodilo sanační omítkou, která pomáhá dostat vodu ven. V tuto chvíli opravdu nejsem schopen určit, jak dlouho se bude muset čekat, než zdivo zcela vyschne, aby se mohlo znovu natřít fasádním nátěrem. Kanalizační síť byla dávno odstavena, ale vlhkost se v někdy až tři metry silných zdech stále drží,“ přidal Zdeněk Fišer.

V samotných počátcích rekonstrukce prostějovského zámku byl vyřešen podobný problém s vlhkostí ve sklepních prostorách. Zejména šlo o plesnivé zdi v dřívější zámecké vinárně. „Tam šlo ale o poněkud jiný problém... Tady zdivo trpělo vlhkostí z takzvaného zámeckého příkopu Ihned jsme nechali udělat drenáž a celé místo odvodnili. Jak vidno, toto opatření bylo velmi účinné. Dnes je v prostorách bývalé vinárny malý koncertní sál pro Základní uměleckou škodu Vladimíra Ambrose a žádné vlhko už stěny nenarušuje,“ doplnil na vysvětlenou Fišer.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Pomáhající děti.

Hezkým činem začali rok 2020 na ZŠ E. Valenty v Prostějově, kde žákyně třídy 6. B zorganizovaly dobrovolnou sbírku na pomoc rodině z Mostkovic, které před nedávnými Vánocemi shořel dům. A vybralo se rovných dvacet tisíc korun! Tomu se rozhodně říká dobrý skutek s velkým „S“ hodný následování. Přidáte se?

Kanibalismus na Prostějovsku.

Pěstní souboje jsou vcelku běžným prostředkem k vyřizování sporů, ovšem aby se lidé navzájem pojídali, to jsme tu ještě neměli! V uplynulých dnech jsme zaznamenali dva případy, kdy jeden muž ukousl rivalovi při rvačce dolní ret, na druhého pak pořvávala tlupa spoluobčanů, že si „pochutnal“ na šestnáctileté slečně…

Total Comments

Osobnost týdne

PETR KOUKAL
04 koukal img 4104
Historicky nejlepší český badmintonista se musel porvat s diagnózou rakoviny varlat. Po konci kariéry založil Nadaci Petra Koukala, jejímž hlavním projektem je STK pro chlapy. Ten si klade za cíl, aby se o muži o své zdraví začali starat stejně jako o své auto. V Prostějově na plesu společnosti Koutný převzal šek na 250 tisíc korun, které vzešly z prodeje žiraf uháčkovaných zaměstnanci této oděvní firmy.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„V PROSTĚJOVĚ UŽ SE NETANČÍ, ALE JENOM SKÁČE“


Taneční mistr Jiří Šindler, známý z působení v Domě služeb v Olomoucké ulici, si v exkluzivním rozhovoru takto postěžoval na kvalitu a (ne)zájem nejen o kurzy.

Total Comments