Dobré dopoledne, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

17 zamekProblémy s vlhkostí a nevábně páchnoucími plísněmi na zdech měl prostějovský zámek již v minulosti. Zatímco vlhko ze sklepních prostor, kde dříve fungovala vinárna, se už podařilo odstranit, nové fasády zámku stále trpí. Příčinou je fakt, že neobvykle silnými zdmi procházela dříve kanalizace. Holt, ta architektura starých Pernštejnů…

„Bohužel, v mohutném zdivu prostějovského zámku se objevily skryté a hlavně velmi staré vady v souvislosti s historickým kanalizačním potrubím, které ani zdaleka nebylo vodotěsné. Za mnoho desítek let tak vlhkost pronikla do všech vrstev velmi silného zdiva, což se neblaze projevuje do současnosti. A jakmile se v posledních dvou letech začala odkrývat stará fasáda a nahazovala se nová, veškerá vlhkost se nyní tlačí ven. A to velmi výrazně komplikuje plány rekonstrukce zámku z hlediska času,“ vysvětlil Večerníku celý problém Zdeněk Fišer, náměstek primátora statutárního města Prostějova.

Vloni se zbrusu nová omítka musela na větší části východní strany zámku opět seškrábat, neboť mokvala a tvořily se na ní plísně. „Zdivo se teď musí nechat nějakou dobu větrat, zatím se nahodilo sanační omítkou, která pomáhá dostat vodu ven. V tuto chvíli opravdu nejsem schopen určit, jak dlouho se bude muset čekat, než zdivo zcela vyschne, aby se mohlo znovu natřít fasádním nátěrem. Kanalizační síť byla dávno odstavena, ale vlhkost se v někdy až tři metry silných zdech stále drží,“ přidal Zdeněk Fišer.

V samotných počátcích rekonstrukce prostějovského zámku byl vyřešen podobný problém s vlhkostí ve sklepních prostorách. Zejména šlo o plesnivé zdi v dřívější zámecké vinárně. „Tam šlo ale o poněkud jiný problém... Tady zdivo trpělo vlhkostí z takzvaného zámeckého příkopu Ihned jsme nechali udělat drenáž a celé místo odvodnili. Jak vidno, toto opatření bylo velmi účinné. Dnes je v prostorách bývalé vinárny malý koncertní sál pro Základní uměleckou škodu Vladimíra Ambrose a žádné vlhko už stěny nenarušuje,“ doplnil na vysvětlenou Fišer.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments