Dobré poledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Boj o křeslo senátora či senátorky ve volebním obvodě číslo 62 - Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko se může rozhořet naplno. Jak Večerník informoval již v minulém vydání, po uzávěrce přihlášek kandidátů je jasné, že o místo v horní komoře Parlamentu České republiky bude usilovat celá jedenáctka kandidátů. Že jde o rekordní počet, netřeba zdůrazňovat. Ještě nikdy v historii nechtělo z tohoto regionu zasednout do senátorského křesla tolik mužů a žen, jako je tomu letos!

Konkurence kandidátů je tedy obrovská, politické strany a hnutí tak znovu podle některých kritiků zbytečně tříští síly. Je ale jasné, že vítězem bude pouze jeden z jedenácti kandidátů. Na jeho jméno si ale budeme muset počkat, a to zřejmě až do poloviny října, kdy se uskuteční druhé kolo senátních voleb. První kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 5. října a v sobotu 6. října tohoto roku společně s volbami komunálními. A těžko předpokládat, že některý z uchazečů o post senátora získá nadpoloviční většinu hlasů voličů... Nebo snad ano? Nechejme se překvapit.

PROSTĚJOVSKÝ Večerník vám v rámci dnešního dílu přináší stručné představení posledního trojlístku kandidátů a zabádali jsme i trochu v historii senátních voleb.


JEDENÁCT KANDIDÁTŮ ZAHÁJILO BOJ O JEDINÉ KŘESLO SENÁTORA
Ze seznamu vypadl Brázda, naopak přibyli Michek, Obrtel a pohřebák Makový

Karty jsou rozdány. V pátek 5. října a v sobotu 6. října budou voliči z Prostějovska, Kojetínska a Tovačovska vybírat svého nového senátora či senátorku. Co se týká kandidátů, v posledních týdnech před oficiální uzávěrkou listiny se toho ještě hodně změnilo. Zatímco před letními prázdninami jsme registrovali devět kandidátů do Senátu ČR za volební obvod číslo 62 Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko, nyní v polovině srpna je už situace značně pozměněná a do boje o horní komoru Parlamentu České republiky vstoupí rekordních jedenáct kandidátů. Pojďme pěkně popořádku...

Starosta Troubek odstoupil
Nejdříve mnohé překvapilo odstoupení od kandidatury Radka Brázdy, starosty Troubek, který byl kandidátem za Starosty a nezávislé. „Rozhodli jsme se nakonec nepostavit Radka Brázdu jako svého kandidáta do Senátu České republiky. Místo toho uvažujeme a jednáme o možné podpoře jiného kandidáta z dalších politických subjektů,“ objevilo se jako stručné vysvětlení na webových stránkách STAN. Koho nakonec Starostové a nezávislí v boji o Senát ČR podpoří, není v tuto chvíli ještě jisté.

„Nechci sedět doma a nadávat, jaký je tady bordel,“
zdůvodňuje kandidaturu Petr Michek (Moravané)
Novým kandidátem do Senátu ČR ve volebním obvodu Prostějovska, Kojetínska a Tovačovska je podnikatel Petr Michek, který dlouho usiloval o nominační lístek s razítkem sociální demokracie, aby se po jejich odmítnutí stal kandidátem hnutí Moravané. Otec tří dospívajících děti, který se živí dvacet let jako právník, se před pěti lety přestěhoval z Brna na Prostějovsko. „Spolu s kamarádem, hercem Jiřím Krampolem jsme se rozhodli založit bezplatnou Občanskou poradnu, protože nás štve, co se děje v naší zemi počínaje životními podmínkami seniorů. Sám pečuji o svoji ovdovělou šestaosmdesátiletou maminku. V Senátu ČR bych chtěl bojovat s veškerým zlem, které ničí naše spoluobčany. Přes bující obchod s lidským neštěstím, to jsou ty hrozné exekuce našich občanů a lichva, konče životními podmínkami mladých lidi, možnosti založit rodinu a zejména získat dostupné bydlení,“ řekl Večerníku Petr Michek.
Samozřejmě jsme se ho nemohli nezeptat, jaké pohnutky ho vedly k přijetí kandidatury. „Jsem přesvědčen, že pokud je člověk zvolen senátorem, a tuto důvěru lidí nezklame povalováním se v levné poslanecké jídelně nebo na služebních cestách po zahraničí, tak může zpracovat a vznést celou řadu užitečných návrhů zákonů, aby se nám v této zemi žilo lépe, například zestátnit exekutory, tento krvelačný obchod s lidským neštěstím! Nebo uzákonit minimální důchod pro seniory, kteří celý život tvrdě pracovali a nyní si nemohou dovolit ani slušně dožít, pomoci mladým rodinám získat levné startovací bydlení,“ nastínil i své budoucí plány v případě úspěchu v senátních volbách Petr Michek.
A proč kandiduje právě za Moravany? „Moravané mě oslovili s nabídkou kandidovat, protože si váží práce naší Občanské poradny, která bezplatně pomáhá lidem na Prostějovsku. A také proto, že sám jsem Moravák, který je přesvědčen, že Morava a Slezsko nejsou žádné Česko,“ vysvětluje s úsměvem Michek. Své šance ve volbách vidí pragmaticky. „Rozhodnutí kandidovat je mým osobním životním postojem, buď můžete sedět doma či v hospodě a nadávat, jaký máme v zemi bordel, nebo s tím něco zkusit udělat. A proto jsme s Jirkou Krampolem založili Občanskou poradnu, proto se k nám přidali Radim Uzel či Uršula Kluková. Pokud dostanu důvěru lidí, tak budu makat, aby byli zestátnění exekutoři a neokrádali a neničili lidi, aby měli staří lidé garantovaný minimální důchod, aby důstojně dožili, aby mladí lidé mohli založit rodiny a mohli dosáhnout na vlastní levné bydlení. Normální je totiž pomáhat, a to chci dělat,“ řekl exkluzivně Večerníku Petr Michek.

ČSNS posílá do boje o Senát lékaře Marka Obrtela
Lékař a záchranář Marek Obrtel usiluje v říjnových volbách o senátorské křeslo. Jak sám tvrdí, nabízí především zkušenosti získané z velitelských a řídicích pozic ve vojenských či civilních institucích, které vybudoval nejen v České republice, ale i během zahraničních vojenských misí. Svoji kandidaturu opírá o tři hlavní témata, jimiž jsou obnovení obranyschopnosti naší země, zachování tradiční rodiny a obnovení efektivního a fungujícího systému zdravotnictví. Kandiduje za Českou stranu národně sociální.
Podplukovník Marek Obrtel letos poprvé kandiduje na senátorský post, skrze nějž chce prosazovat české národní zájmy. „V minulosti jsme byli svědky levo-pravého rozdělení světa, dnes však ‚frontová linie' vede jinde. Proti národům a národním státům stojí zájmy korporátního a nadnárodního sektoru, který nevybíravými a nedemokratickými způsoby národní státy ničí. To omezuje naše svobody zcela novým způsobem, což nedokážu přehlížet. Vždy budu bojovat za národní zájmy naší vlasti, za její suverenitu, nezávislost a bezpečnost,“ vysvětluje Obrtel důvod své kandidatury.
O hlasy voličů se bude ucházet na kandidátce České strany národně sociální. „Těší mě, že se právě Marek Obrtel rozhodl kandidovat za ČSNS, která již 121 let šíří myšlenky národního státu. Při vzniku Československa, na kterém se naše strana před sto lety podílela, prohlásil jeho první prezident T. G. Masaryk: „Státy se udržují týmiž ideály, z nichž se zrodily.“ Od ideálů zakladatelů Československa jsme se odklonili, avšak Marek Obrtel je člověk, který v sobě tyto hodnoty nosí a bude je prosazovat,“ říká Michal Klusáček, předseda ČSNS.

Pavel Makový: „Zemské vlastenectví považuji za důležité!“
Pro mnohé to může být překvapením, ale majitel prostějovské pohřební služby Pavel Makový není v politice žádným nováčkem. Už třikrát v posledních dvanácti letech kandidoval do prostějovského zastupitelstva, ovšem za málo známou Korunu Českou, monarchistickou stranu Čech, Moravy a Slezska. Nyní se známý prostějovský „pohřebák“ rozhodl kandidovat do Senátu České republiky, ovšem za Moravské zemské hnutí! „Byl jsem osloven svými přáteli z Moravského zemského hnutí, které znám ze společenských akcí, na kterých se podílel také náš drozdovický Spolek pro obnovu starých zvyků. Mnoho let vypravuji zemřelé spoluobčany z Prostějovska na jejich poslední cestu, vím, co je trápilo, o co usilovali a co se jim nepodařilo. Přeji každému dlouhý a spokojený
život, proto bych rád sloužil také těm, kteří mi jej svěřují,“ zareagoval na dotaz Večerníku Pavel Makový.
Na otázku, proč do Senátu ČR nekandiduje za „svoji“ Korunu Českou, odpověděl pragmaticky. „Jako bezpartijní a jsem moravským patriotem. Koruna Česká vlastního kandidáta nenominovala, ale podporuje kandidátku Moravského zemského hnutí do Zastupitelstva města Prostějova. Programové cíle obou stran jsou si blízké, například obě usilují o návrat k zemskému uspořádání. A princip ‚zemského vlastenectví' já považuji za důležitý. Vedle hrdosti jsou tam také pokora, úcta, tradice i řád,“ uvedl pro Večerník Pavel Makový.
V případě úspěchu v senátních volbách se chce majitel pohřební služby zabývat také problematikou svého oboru. „Především bych chtěl dále zlepšovat poměry v oblasti pohřebnictví a v oblastech, které s ním úzce souvisí, tedy zdravotní, sociální, kulturní a církevní. Ale hlavně chci lidem pomáhat, aby se mohli radovat ze života a ne strachovat ze smrti,“ sdělil. Jak vidí své senátní šance? „Jak říká známý citát: ‚Lepší je zapálit alespoň malou svíčku než proklínat tmu!' A kolik lidí se za tím mým světlem nakonec vydá, to uvidíme,“ uzavřel Pavel Makový.

Sečteno a podtrženo: JEDENÁCT!

Uzávěrka přihlášek kandidátů do Senátu České republiky již vypršela, ve volebním obvodu číslo 62 - Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko bude 5. a 6. října v prvním kole senátních voleb usilovat o přízeň voličů celkem jedenáct kandidátů. Je to rekordní počet v celé historii voleb do horní komory Parlamentu ČR!


KONEČNÝ SEZNAM KANDIDÁTŮ
pro volby do Senátu ČR za obvod číslo 62

Irena Blažková /ANO 2011
Zuzana Böhmová/ KSČM
Pavel Dopita/ SPD Tomio Okamury
Jaroslav Fidrmuc/ KDU-ČSL
Dagmar Halašová/ ODS
Jitka Chalánková /nezávislá
Jan Krchňavý /PéVéčko
Pavel Makový /Moravské zemské hnutí
Petr Michek/ Moravané
Marek Obrtel/ ČSNS
Božena Sekaninová/ ČSSD
Poznámka: kandidáti a kandidátky seřazeni abecedně

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments