Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Chcete se vykoupat v plumlovské přehradě? Pak máte v nadcházejícím týdnu možná poslední šanci. Kvalita vody v ní se v srpnu výrazně zhoršila, přesto hygienici v průběhu uplynulého týdne koupání v ní nezakázali. Stále jej však „pouze“ nedoporučují.

O tom, že se ještě někdy budeme moci v přehradě bez problémů koupat po celé prázdniny, si zřejmě můžeme nechat už jen zdát. Aktuálně je situace s kvalitou vody v ní sice vážná, naštěstí však ne kritická. Na pětibodové škále totiž získala voda druhou nejhorší známku. Už podruhé za sebou tak hygienici koupání v nádrži sice nedoporučili, na druhou stranu jej ani nezakázali.
Zatím naposledy se hygienici k plumlovské přehradě vydali v pondělí 13. srpna. Výsledky nemohly nikoho potěšit. „Koupání a provozování vodních sportů v tomto případě nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem,“ komentovala výsledky testů Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.
Letos se jednalo už o deváté měření kvality vody na přehradě. Zatímco prvních šest dopadlo skvěle, koncem července se jedovaté sinice v nádrži začaly ve velkém množit. Navzdory krátkodobému zlepšení dopadlo první srpnové měření fiaskem. A tento výsledek se uplynulý týden jen potvrdil.
Hygienici přitom všem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Sprchy přímo na plážích přehrady však už řadu let chybí.
Už nyní je jasné, že jediným rokem, kdy se na přehradě bez rizika dalo koupat po celé prázdniny, zůstane za posledních deset let rok 2015. Nic na tom nezměnilo ani bagrování za zhruba 130 milionů korun, kvůli němuž byla nádrž v letech 2010–2013 vypuštěná. Na čistou přehradu rovněž doplácí okolní obce, které přispívají na provoz srážedel fosforu. Čistou vodu měl zajistit i systém biologické filtrace přitékající vody, který se však ani po sedmi letech nepodařilo vytvořit.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments