Dobré odpoledne, dnes je úterý 22.1.2019
svátek slaví Slavomír,
zítra Zdeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Chcete se vykoupat v plumlovské přehradě? Pak máte v nadcházejícím týdnu možná poslední šanci. Kvalita vody v ní se v srpnu výrazně zhoršila, přesto hygienici v průběhu uplynulého týdne koupání v ní nezakázali. Stále jej však „pouze“ nedoporučují.

O tom, že se ještě někdy budeme moci v přehradě bez problémů koupat po celé prázdniny, si zřejmě můžeme nechat už jen zdát. Aktuálně je situace s kvalitou vody v ní sice vážná, naštěstí však ne kritická. Na pětibodové škále totiž získala voda druhou nejhorší známku. Už podruhé za sebou tak hygienici koupání v nádrži sice nedoporučili, na druhou stranu jej ani nezakázali.
Zatím naposledy se hygienici k plumlovské přehradě vydali v pondělí 13. srpna. Výsledky nemohly nikoho potěšit. „Koupání a provozování vodních sportů v tomto případě nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem,“ komentovala výsledky testů Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.
Letos se jednalo už o deváté měření kvality vody na přehradě. Zatímco prvních šest dopadlo skvěle, koncem července se jedovaté sinice v nádrži začaly ve velkém množit. Navzdory krátkodobému zlepšení dopadlo první srpnové měření fiaskem. A tento výsledek se uplynulý týden jen potvrdil.
Hygienici přitom všem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Sprchy přímo na plážích přehrady však už řadu let chybí.
Už nyní je jasné, že jediným rokem, kdy se na přehradě bez rizika dalo koupat po celé prázdniny, zůstane za posledních deset let rok 2015. Nic na tom nezměnilo ani bagrování za zhruba 130 milionů korun, kvůli němuž byla nádrž v letech 2010–2013 vypuštěná. Na čistou přehradu rovněž doplácí okolní obce, které přispívají na provoz srážedel fosforu. Čistou vodu měl zajistit i systém biologické filtrace přitékající vody, který se však ani po sedmi letech nepodařilo vytvořit.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments