Dobré odpoledne, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Chcete se vykoupat v plumlovské přehradě? Pak máte v nadcházejícím týdnu možná poslední šanci. Kvalita vody v ní se v srpnu výrazně zhoršila, přesto hygienici v průběhu uplynulého týdne koupání v ní nezakázali. Stále jej však „pouze“ nedoporučují.

O tom, že se ještě někdy budeme moci v přehradě bez problémů koupat po celé prázdniny, si zřejmě můžeme nechat už jen zdát. Aktuálně je situace s kvalitou vody v ní sice vážná, naštěstí však ne kritická. Na pětibodové škále totiž získala voda druhou nejhorší známku. Už podruhé za sebou tak hygienici koupání v nádrži sice nedoporučili, na druhou stranu jej ani nezakázali.
Zatím naposledy se hygienici k plumlovské přehradě vydali v pondělí 13. srpna. Výsledky nemohly nikoho potěšit. „Koupání a provozování vodních sportů v tomto případě nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem,“ komentovala výsledky testů Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.
Letos se jednalo už o deváté měření kvality vody na přehradě. Zatímco prvních šest dopadlo skvěle, koncem července se jedovaté sinice v nádrži začaly ve velkém množit. Navzdory krátkodobému zlepšení dopadlo první srpnové měření fiaskem. A tento výsledek se uplynulý týden jen potvrdil.
Hygienici přitom všem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Sprchy přímo na plážích přehrady však už řadu let chybí.
Už nyní je jasné, že jediným rokem, kdy se na přehradě bez rizika dalo koupat po celé prázdniny, zůstane za posledních deset let rok 2015. Nic na tom nezměnilo ani bagrování za zhruba 130 milionů korun, kvůli němuž byla nádrž v letech 2010–2013 vypuštěná. Na čistou přehradu rovněž doplácí okolní obce, které přispívají na provoz srážedel fosforu. Čistou vodu měl zajistit i systém biologické filtrace přitékající vody, který se však ani po sedmi letech nepodařilo vytvořit.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments