Dobré odpoledne, dnes je neděle 17.2.2019
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tak to je dobrá zpráva! Vojáčkův tábor na Stražisku se za desítky let svého fungování vryl do srdcí mnoha dětí i řady dospělých. Místo s jedinečným geniem loci však řadu let pustlo. Před šesti lety mu svitla naděje, že by se sem mohl vrátit život. Smělé plány ovšem vzaly za své kvůli vážné havárii jeho majitele. Po překonaných komplikacích před nedávnem tábor získala nová majitelka. A už se tam opět něco děje!

Slavný tábor na Stražisku nechal vybudovat první český starosta Prostějova Karel Vojáček. Jelikož však se svojí ženou neměli děti, odkázal jej po své smrti městu Prostějov. To jej v polovině šedesátých let bezúplatně převedlo na Český červený kříž (ČČK). Od té doby se tu každoročně pořádaly prázdninové tábory. Kdo na nich jednou byl, nikdy na ně nezapomněl. Zdejší prostředí si zamiloval i herec Ladislav Pešek, který sem jezdil na chatu Pampeliška. Právě kolem ní se přichází k areálu tábora.

Červený kříž tábor prodal, miliony mu nepomohly

Ten ovšem už dlouhá léta chátrá. Jeho trable vyvrcholily tím, že v roce 2007 Červený kříž za více jak čtyři miliony korun prodal dvě jeho hlavní budovy, všech sedm chatek i část vybavení. Většina místních to představitelům této organizace dodnes nemůže zapomenout. Navíc část takto získaných peněz připadla jedné kyperské společnosti. Před chystaným prodejem se totiž zjistilo, že na táboru vázne zástavní právo. Soukromá společnost vyrábějící zdravotnické pomůcky jím ručila za půjčku ve výši 20 milionů korun! Do zástavy měl tábor dát první porevoluční šéf ČČK. V této souvislosti se hodně nahlas mluvilo o tunelování, potrestaný však nakonec nikdo nebyl. Prostějovská pobočka ČČK nedávno skončila v likvidaci, oficiálním důvodem byl malý počet jejích členů, mezi lidmi se hodně nahlas spekulovalo o špatném hospodaření její šéfky. To však kontroly ze strany pražské centrály ČČK nepotvrdily.

Smělé plány zhatila vážná autonehoda

V roce 2012 se hlavní budova tábora přece jen opět otevřela lidem. Objekt se tehdy v průběhu letních prázdnin měnil v magické místo plné záhad i zázraků. Na jeho přerodu se podílela asi čtyřicítka dětí z výtvarné akademie MaDaMi. Majitelé objektu zároveň plánovali postupně opravit interiéry i okolí budovy. Do těchto plánů však neobyčejně krutým způsobem zasáhl osud.
„Manžel měl před pěti lety vážnou dopravní nehodu. Po havárii je stále v komatu, už řadu let žije u nás doma ve Slatinicích. Sama bych však rekonstrukci tábora na Stražisku rozhodně nezvládla, proto jsem se ho rozhodla prodat. A to se po velikých peripetiích nakonec i podařilo,“ objasnila současnou situaci legendárního areálu majitelka objektu Helena Kostelníková.
Prodej provázely komplikace zejména kvůli tomu, že pozemky patřily Úřadu pro zastupování státu. „Musela jsem parcely od úřadu nejprve vykoupit, což nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Navíc budova byla ve společném jmění manželů, a to v situaci, kdy manžel nebyl schopen nic podepsat. Vše tedy řešily soudy, a to nikterak rychle. Nová majitelka proto na odkup musela čekat opravdu hodně dlouho, navzdory tomu zájem neztratila. Jsem přesvědčena, že se budova dostala skutečně do správných rukou,“ vyjádřila se Kostelníková.

Majitelka chce budově vrátit původní tvář

Nová majitelka chce nemovitost využívat k soukromým účelům, ale prostor a zázemí má mít také kulturně společenský rozměr. „Na něm bych ráda v budoucnu spolupracovala. Nyní je ale vše na úsilí, zkušenosti a neuvěřitelné píli paní Hany. Spolupracuje přitom s výbornými brněnskými architekty, kteří už zajistili projekt oprav,“ dodala Kostelníková, podle níž majitelka i architekti jsou zapálení pro záměr vrátit budově co nejpůvodnější tvář. „Opravy by mohly skončit zhruba do tří let, pak by se tu mohly konat mimo jiné i svatby,“ uzavřela Helena Kostelníková.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments