Dobrý podvečer, dnes je pátek 21.9.2018
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Tak to je dobrá zpráva! Vojáčkův tábor na Stražisku se za desítky let svého fungování vryl do srdcí mnoha dětí i řady dospělých. Místo s jedinečným geniem loci však řadu let pustlo. Před šesti lety mu svitla naděje, že by se sem mohl vrátit život. Smělé plány ovšem vzaly za své kvůli vážné havárii jeho majitele. Po překonaných komplikacích před nedávnem tábor získala nová majitelka. A už se tam opět něco děje!

Slavný tábor na Stražisku nechal vybudovat první český starosta Prostějova Karel Vojáček. Jelikož však se svojí ženou neměli děti, odkázal jej po své smrti městu Prostějov. To jej v polovině šedesátých let bezúplatně převedlo na Český červený kříž (ČČK). Od té doby se tu každoročně pořádaly prázdninové tábory. Kdo na nich jednou byl, nikdy na ně nezapomněl. Zdejší prostředí si zamiloval i herec Ladislav Pešek, který sem jezdil na chatu Pampeliška. Právě kolem ní se přichází k areálu tábora.

Červený kříž tábor prodal, miliony mu nepomohly

Ten ovšem už dlouhá léta chátrá. Jeho trable vyvrcholily tím, že v roce 2007 Červený kříž za více jak čtyři miliony korun prodal dvě jeho hlavní budovy, všech sedm chatek i část vybavení. Většina místních to představitelům této organizace dodnes nemůže zapomenout. Navíc část takto získaných peněz připadla jedné kyperské společnosti. Před chystaným prodejem se totiž zjistilo, že na táboru vázne zástavní právo. Soukromá společnost vyrábějící zdravotnické pomůcky jím ručila za půjčku ve výši 20 milionů korun! Do zástavy měl tábor dát první porevoluční šéf ČČK. V této souvislosti se hodně nahlas mluvilo o tunelování, potrestaný však nakonec nikdo nebyl. Prostějovská pobočka ČČK nedávno skončila v likvidaci, oficiálním důvodem byl malý počet jejích členů, mezi lidmi se hodně nahlas spekulovalo o špatném hospodaření její šéfky. To však kontroly ze strany pražské centrály ČČK nepotvrdily.

Smělé plány zhatila vážná autonehoda

V roce 2012 se hlavní budova tábora přece jen opět otevřela lidem. Objekt se tehdy v průběhu letních prázdnin měnil v magické místo plné záhad i zázraků. Na jeho přerodu se podílela asi čtyřicítka dětí z výtvarné akademie MaDaMi. Majitelé objektu zároveň plánovali postupně opravit interiéry i okolí budovy. Do těchto plánů však neobyčejně krutým způsobem zasáhl osud.
„Manžel měl před pěti lety vážnou dopravní nehodu. Po havárii je stále v komatu, už řadu let žije u nás doma ve Slatinicích. Sama bych však rekonstrukci tábora na Stražisku rozhodně nezvládla, proto jsem se ho rozhodla prodat. A to se po velikých peripetiích nakonec i podařilo,“ objasnila současnou situaci legendárního areálu majitelka objektu Helena Kostelníková.
Prodej provázely komplikace zejména kvůli tomu, že pozemky patřily Úřadu pro zastupování státu. „Musela jsem parcely od úřadu nejprve vykoupit, což nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Navíc budova byla ve společném jmění manželů, a to v situaci, kdy manžel nebyl schopen nic podepsat. Vše tedy řešily soudy, a to nikterak rychle. Nová majitelka proto na odkup musela čekat opravdu hodně dlouho, navzdory tomu zájem neztratila. Jsem přesvědčena, že se budova dostala skutečně do správných rukou,“ vyjádřila se Kostelníková.

Majitelka chce budově vrátit původní tvář

Nová majitelka chce nemovitost využívat k soukromým účelům, ale prostor a zázemí má mít také kulturně společenský rozměr. „Na něm bych ráda v budoucnu spolupracovala. Nyní je ale vše na úsilí, zkušenosti a neuvěřitelné píli paní Hany. Spolupracuje přitom s výbornými brněnskými architekty, kteří už zajistili projekt oprav,“ dodala Kostelníková, podle níž majitelka i architekti jsou zapálení pro záměr vrátit budově co nejpůvodnější tvář. „Opravy by mohly skončit zhruba do tří let, pak by se tu mohly konat mimo jiné i svatby,“ uzavřela Helena Kostelníková.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments