Dobré odpoledne, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Tak to je dobrá zpráva! Vojáčkův tábor na Stražisku se za desítky let svého fungování vryl do srdcí mnoha dětí i řady dospělých. Místo s jedinečným geniem loci však řadu let pustlo. Před šesti lety mu svitla naděje, že by se sem mohl vrátit život. Smělé plány ovšem vzaly za své kvůli vážné havárii jeho majitele. Po překonaných komplikacích před nedávnem tábor získala nová majitelka. A už se tam opět něco děje!

Slavný tábor na Stražisku nechal vybudovat první český starosta Prostějova Karel Vojáček. Jelikož však se svojí ženou neměli děti, odkázal jej po své smrti městu Prostějov. To jej v polovině šedesátých let bezúplatně převedlo na Český červený kříž (ČČK). Od té doby se tu každoročně pořádaly prázdninové tábory. Kdo na nich jednou byl, nikdy na ně nezapomněl. Zdejší prostředí si zamiloval i herec Ladislav Pešek, který sem jezdil na chatu Pampeliška. Právě kolem ní se přichází k areálu tábora.

Červený kříž tábor prodal, miliony mu nepomohly

Ten ovšem už dlouhá léta chátrá. Jeho trable vyvrcholily tím, že v roce 2007 Červený kříž za více jak čtyři miliony korun prodal dvě jeho hlavní budovy, všech sedm chatek i část vybavení. Většina místních to představitelům této organizace dodnes nemůže zapomenout. Navíc část takto získaných peněz připadla jedné kyperské společnosti. Před chystaným prodejem se totiž zjistilo, že na táboru vázne zástavní právo. Soukromá společnost vyrábějící zdravotnické pomůcky jím ručila za půjčku ve výši 20 milionů korun! Do zástavy měl tábor dát první porevoluční šéf ČČK. V této souvislosti se hodně nahlas mluvilo o tunelování, potrestaný však nakonec nikdo nebyl. Prostějovská pobočka ČČK nedávno skončila v likvidaci, oficiálním důvodem byl malý počet jejích členů, mezi lidmi se hodně nahlas spekulovalo o špatném hospodaření její šéfky. To však kontroly ze strany pražské centrály ČČK nepotvrdily.

Smělé plány zhatila vážná autonehoda

V roce 2012 se hlavní budova tábora přece jen opět otevřela lidem. Objekt se tehdy v průběhu letních prázdnin měnil v magické místo plné záhad i zázraků. Na jeho přerodu se podílela asi čtyřicítka dětí z výtvarné akademie MaDaMi. Majitelé objektu zároveň plánovali postupně opravit interiéry i okolí budovy. Do těchto plánů však neobyčejně krutým způsobem zasáhl osud.
„Manžel měl před pěti lety vážnou dopravní nehodu. Po havárii je stále v komatu, už řadu let žije u nás doma ve Slatinicích. Sama bych však rekonstrukci tábora na Stražisku rozhodně nezvládla, proto jsem se ho rozhodla prodat. A to se po velikých peripetiích nakonec i podařilo,“ objasnila současnou situaci legendárního areálu majitelka objektu Helena Kostelníková.
Prodej provázely komplikace zejména kvůli tomu, že pozemky patřily Úřadu pro zastupování státu. „Musela jsem parcely od úřadu nejprve vykoupit, což nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Navíc budova byla ve společném jmění manželů, a to v situaci, kdy manžel nebyl schopen nic podepsat. Vše tedy řešily soudy, a to nikterak rychle. Nová majitelka proto na odkup musela čekat opravdu hodně dlouho, navzdory tomu zájem neztratila. Jsem přesvědčena, že se budova dostala skutečně do správných rukou,“ vyjádřila se Kostelníková.

Majitelka chce budově vrátit původní tvář

Nová majitelka chce nemovitost využívat k soukromým účelům, ale prostor a zázemí má mít také kulturně společenský rozměr. „Na něm bych ráda v budoucnu spolupracovala. Nyní je ale vše na úsilí, zkušenosti a neuvěřitelné píli paní Hany. Spolupracuje přitom s výbornými brněnskými architekty, kteří už zajistili projekt oprav,“ dodala Kostelníková, podle níž majitelka i architekti jsou zapálení pro záměr vrátit budově co nejpůvodnější tvář. „Opravy by mohly skončit zhruba do tří let, pak by se tu mohly konat mimo jiné i svatby,“ uzavřela Helena Kostelníková.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments