Dobré dopoledne, dnes je úterý 23.7.2019
svátek slaví Libor,
zítra Kristýna
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tak to je dobrá zpráva! Vojáčkův tábor na Stražisku se za desítky let svého fungování vryl do srdcí mnoha dětí i řady dospělých. Místo s jedinečným geniem loci však řadu let pustlo. Před šesti lety mu svitla naděje, že by se sem mohl vrátit život. Smělé plány ovšem vzaly za své kvůli vážné havárii jeho majitele. Po překonaných komplikacích před nedávnem tábor získala nová majitelka. A už se tam opět něco děje!

Slavný tábor na Stražisku nechal vybudovat první český starosta Prostějova Karel Vojáček. Jelikož však se svojí ženou neměli děti, odkázal jej po své smrti městu Prostějov. To jej v polovině šedesátých let bezúplatně převedlo na Český červený kříž (ČČK). Od té doby se tu každoročně pořádaly prázdninové tábory. Kdo na nich jednou byl, nikdy na ně nezapomněl. Zdejší prostředí si zamiloval i herec Ladislav Pešek, který sem jezdil na chatu Pampeliška. Právě kolem ní se přichází k areálu tábora.

Červený kříž tábor prodal, miliony mu nepomohly

Ten ovšem už dlouhá léta chátrá. Jeho trable vyvrcholily tím, že v roce 2007 Červený kříž za více jak čtyři miliony korun prodal dvě jeho hlavní budovy, všech sedm chatek i část vybavení. Většina místních to představitelům této organizace dodnes nemůže zapomenout. Navíc část takto získaných peněz připadla jedné kyperské společnosti. Před chystaným prodejem se totiž zjistilo, že na táboru vázne zástavní právo. Soukromá společnost vyrábějící zdravotnické pomůcky jím ručila za půjčku ve výši 20 milionů korun! Do zástavy měl tábor dát první porevoluční šéf ČČK. V této souvislosti se hodně nahlas mluvilo o tunelování, potrestaný však nakonec nikdo nebyl. Prostějovská pobočka ČČK nedávno skončila v likvidaci, oficiálním důvodem byl malý počet jejích členů, mezi lidmi se hodně nahlas spekulovalo o špatném hospodaření její šéfky. To však kontroly ze strany pražské centrály ČČK nepotvrdily.

Smělé plány zhatila vážná autonehoda

V roce 2012 se hlavní budova tábora přece jen opět otevřela lidem. Objekt se tehdy v průběhu letních prázdnin měnil v magické místo plné záhad i zázraků. Na jeho přerodu se podílela asi čtyřicítka dětí z výtvarné akademie MaDaMi. Majitelé objektu zároveň plánovali postupně opravit interiéry i okolí budovy. Do těchto plánů však neobyčejně krutým způsobem zasáhl osud.
„Manžel měl před pěti lety vážnou dopravní nehodu. Po havárii je stále v komatu, už řadu let žije u nás doma ve Slatinicích. Sama bych však rekonstrukci tábora na Stražisku rozhodně nezvládla, proto jsem se ho rozhodla prodat. A to se po velikých peripetiích nakonec i podařilo,“ objasnila současnou situaci legendárního areálu majitelka objektu Helena Kostelníková.
Prodej provázely komplikace zejména kvůli tomu, že pozemky patřily Úřadu pro zastupování státu. „Musela jsem parcely od úřadu nejprve vykoupit, což nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Navíc budova byla ve společném jmění manželů, a to v situaci, kdy manžel nebyl schopen nic podepsat. Vše tedy řešily soudy, a to nikterak rychle. Nová majitelka proto na odkup musela čekat opravdu hodně dlouho, navzdory tomu zájem neztratila. Jsem přesvědčena, že se budova dostala skutečně do správných rukou,“ vyjádřila se Kostelníková.

Majitelka chce budově vrátit původní tvář

Nová majitelka chce nemovitost využívat k soukromým účelům, ale prostor a zázemí má mít také kulturně společenský rozměr. „Na něm bych ráda v budoucnu spolupracovala. Nyní je ale vše na úsilí, zkušenosti a neuvěřitelné píli paní Hany. Spolupracuje přitom s výbornými brněnskými architekty, kteří už zajistili projekt oprav,“ dodala Kostelníková, podle níž majitelka i architekti jsou zapálení pro záměr vrátit budově co nejpůvodnější tvář. „Opravy by mohly skončit zhruba do tří let, pak by se tu mohly konat mimo jiné i svatby,“ uzavřela Helena Kostelníková.

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments