Dobré odpoledne, dnes je neděle 18.11.2018
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Přestože se říká, že o prázdninách by měla i hlava odpočívat, já si říkám, že těch poučení není nikdy dost, jelikož je na ně právě v letních měsících více času, a to netradiční formou. A tak kapku jsem probrázdil okolní kraje i statutární město Prostějov.

Nedaleké Vyškovsko nabízí velkou atrakci především pro pány všech věkových kategorií. Mám tím na mysli tamní letecké muzeum, ke kterému se dostanete sjetím z dálnice u Drysic, pak je třeba ovšem dát kapku pozor, jelikož vjezd není z nejznačenějších, cesta z nejkvalitnějších a parkoviště z nejsofistikovanějších. Poklady se ovšem skrývají uvnitř. Lze tam díky partě nadšených lidí, většinou bývalých mechaniků a také pilotů, nalézt takřka kompletní přehlídku bývalé naší letecké techniky a dále i techniky vojenské ostatní. Ano, jedná se většinou o stíhačky sovětské výroby MIG a vrtulníky MI, ovšem naleznete tam i Delfína, Albatrosa a z techniky kromě tanku T34 třeba různé české náklaďáky Tatra, V3S a další a další množství vozidel a také děl. Druhou světovou válku pak dokumentuje sekce v zastřešené části, kde lze nalézt trosky sestřelených německých, ruských a spojeneckých letadel, a to včetně popisu a mnohde i podrobné fotodokumentace. To je zase práce nadšených historiků a amatérů, kteří trosky dohledávají a alespoň částečně rekonstruují. Činnost muzea lze podpořit zakoupením suvenýrů v malé pokladně, kde se ještě můžete pokochat plastikovými modely letadel a také odznaky především pak leteckými a výsadkářskými, takže i srdce sběratele zaplesá.
Milé překvapení v nedaleké Olomouci nám letos připravilo Národní technické muzeum, když tam byly navezeny vagony, ve kterých cestovali naši prezidenti, a to od Masaryka až po Havla. Během dvou červencových dnů jste mohli nahlédnout doslova až do těch nejintimnějších míst, vidět, kde sedával a jednal „prezident osvoboditel“, kde spala jeho dcera a kde třeba naopak trávila čas ochranka pozdějších prezidentů, aby nám je někdo neukradl. Součástí akce byla i výstava modelů lokomotiv, krátký film o historii vagonů a uniforma stevarda. Něco bylo možné projít přímo v nitru vagonů, spatřit šlo jen ze schůdků přistavených vně k jejich boku, i tak ale celá akce stála za to.
Když se řekne Josefkol, každý hned asi ví. Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem, Václav Obr a dvoudenní akce plná ukázek, netradičních řemesel a pochopitelně spousta občerstvení. Jelikož jsme nahlédli do zákulisí, víme, že všichni herci, řemeslníci, koňáci a především pan Obr se během těchto dvou dnů pekelně nadřou. Již jen převlékání kostýmů je obřad a někteří zvládli převleky až tři, a to ve stanu, kde se nikdo neohlížel až tak na etiketu a na rozdíl pohlaví. Kostymérky se nadřely až do večerních hodin a třeba připravit panovníka Karla I., aby vypadal k světu, nebylo vůbec jednoduché. Stačil totiž problém, jak mu poskládat správně vyznamenání, aby vynikl především „Modrý Max“ - Pour le Mérite - nejvyšší Pruské vyznamenání, které se nosilo na krku a našeho Karla pěkně škrtilo. Pro sběratele poznámka, že všechna vyznamenání na akci byla zdařilými replikami. Převlékání dam bylo kapitolou samo pro sebe, obzvláště když jedna z nich představovala těhotnou selku. Mnozí z nás až později zjistili, že to těhotenství není hrané. A pitný režim? Sám pan Obr jel na Kofole, a první den si až v jednu hodinu odpoledne dopřál snídani, teplou polévku. Já děkuji všem za úžasné dva dny.
A na závěr otřesný zážitek v našem Společenském domě a červencová pseudovýstava České dějiny - figuríny středověku. Amatérismus, neprofesionalita, faktické chyby, drahota, dryáčnická reklama, prostě hrůza a děs za sto korun. Doporučuji nikdy už nebrat a ověřit si dopředu, o co jde.
Historie učí, poučme se tedy u těch dobrých i v létě, ty špatné ignorujme.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments