Příjemnou noc, dnes je středa 23.1.2019
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Přestože se říká, že o prázdninách by měla i hlava odpočívat, já si říkám, že těch poučení není nikdy dost, jelikož je na ně právě v letních měsících více času, a to netradiční formou. A tak kapku jsem probrázdil okolní kraje i statutární město Prostějov.

Nedaleké Vyškovsko nabízí velkou atrakci především pro pány všech věkových kategorií. Mám tím na mysli tamní letecké muzeum, ke kterému se dostanete sjetím z dálnice u Drysic, pak je třeba ovšem dát kapku pozor, jelikož vjezd není z nejznačenějších, cesta z nejkvalitnějších a parkoviště z nejsofistikovanějších. Poklady se ovšem skrývají uvnitř. Lze tam díky partě nadšených lidí, většinou bývalých mechaniků a také pilotů, nalézt takřka kompletní přehlídku bývalé naší letecké techniky a dále i techniky vojenské ostatní. Ano, jedná se většinou o stíhačky sovětské výroby MIG a vrtulníky MI, ovšem naleznete tam i Delfína, Albatrosa a z techniky kromě tanku T34 třeba různé české náklaďáky Tatra, V3S a další a další množství vozidel a také děl. Druhou světovou válku pak dokumentuje sekce v zastřešené části, kde lze nalézt trosky sestřelených německých, ruských a spojeneckých letadel, a to včetně popisu a mnohde i podrobné fotodokumentace. To je zase práce nadšených historiků a amatérů, kteří trosky dohledávají a alespoň částečně rekonstruují. Činnost muzea lze podpořit zakoupením suvenýrů v malé pokladně, kde se ještě můžete pokochat plastikovými modely letadel a také odznaky především pak leteckými a výsadkářskými, takže i srdce sběratele zaplesá.
Milé překvapení v nedaleké Olomouci nám letos připravilo Národní technické muzeum, když tam byly navezeny vagony, ve kterých cestovali naši prezidenti, a to od Masaryka až po Havla. Během dvou červencových dnů jste mohli nahlédnout doslova až do těch nejintimnějších míst, vidět, kde sedával a jednal „prezident osvoboditel“, kde spala jeho dcera a kde třeba naopak trávila čas ochranka pozdějších prezidentů, aby nám je někdo neukradl. Součástí akce byla i výstava modelů lokomotiv, krátký film o historii vagonů a uniforma stevarda. Něco bylo možné projít přímo v nitru vagonů, spatřit šlo jen ze schůdků přistavených vně k jejich boku, i tak ale celá akce stála za to.
Když se řekne Josefkol, každý hned asi ví. Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem, Václav Obr a dvoudenní akce plná ukázek, netradičních řemesel a pochopitelně spousta občerstvení. Jelikož jsme nahlédli do zákulisí, víme, že všichni herci, řemeslníci, koňáci a především pan Obr se během těchto dvou dnů pekelně nadřou. Již jen převlékání kostýmů je obřad a někteří zvládli převleky až tři, a to ve stanu, kde se nikdo neohlížel až tak na etiketu a na rozdíl pohlaví. Kostymérky se nadřely až do večerních hodin a třeba připravit panovníka Karla I., aby vypadal k světu, nebylo vůbec jednoduché. Stačil totiž problém, jak mu poskládat správně vyznamenání, aby vynikl především „Modrý Max“ - Pour le Mérite - nejvyšší Pruské vyznamenání, které se nosilo na krku a našeho Karla pěkně škrtilo. Pro sběratele poznámka, že všechna vyznamenání na akci byla zdařilými replikami. Převlékání dam bylo kapitolou samo pro sebe, obzvláště když jedna z nich představovala těhotnou selku. Mnozí z nás až později zjistili, že to těhotenství není hrané. A pitný režim? Sám pan Obr jel na Kofole, a první den si až v jednu hodinu odpoledne dopřál snídani, teplou polévku. Já děkuji všem za úžasné dva dny.
A na závěr otřesný zážitek v našem Společenském domě a červencová pseudovýstava České dějiny - figuríny středověku. Amatérismus, neprofesionalita, faktické chyby, drahota, dryáčnická reklama, prostě hrůza a děs za sto korun. Doporučuji nikdy už nebrat a ověřit si dopředu, o co jde.
Historie učí, poučme se tedy u těch dobrých i v létě, ty špatné ignorujme.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments