Dobrý večer, dnes je pátek 19.4.2019
svátek slaví Rostislav,
zítra Marcela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Přestože se říká, že o prázdninách by měla i hlava odpočívat, já si říkám, že těch poučení není nikdy dost, jelikož je na ně právě v letních měsících více času, a to netradiční formou. A tak kapku jsem probrázdil okolní kraje i statutární město Prostějov.

Nedaleké Vyškovsko nabízí velkou atrakci především pro pány všech věkových kategorií. Mám tím na mysli tamní letecké muzeum, ke kterému se dostanete sjetím z dálnice u Drysic, pak je třeba ovšem dát kapku pozor, jelikož vjezd není z nejznačenějších, cesta z nejkvalitnějších a parkoviště z nejsofistikovanějších. Poklady se ovšem skrývají uvnitř. Lze tam díky partě nadšených lidí, většinou bývalých mechaniků a také pilotů, nalézt takřka kompletní přehlídku bývalé naší letecké techniky a dále i techniky vojenské ostatní. Ano, jedná se většinou o stíhačky sovětské výroby MIG a vrtulníky MI, ovšem naleznete tam i Delfína, Albatrosa a z techniky kromě tanku T34 třeba různé české náklaďáky Tatra, V3S a další a další množství vozidel a také děl. Druhou světovou válku pak dokumentuje sekce v zastřešené části, kde lze nalézt trosky sestřelených německých, ruských a spojeneckých letadel, a to včetně popisu a mnohde i podrobné fotodokumentace. To je zase práce nadšených historiků a amatérů, kteří trosky dohledávají a alespoň částečně rekonstruují. Činnost muzea lze podpořit zakoupením suvenýrů v malé pokladně, kde se ještě můžete pokochat plastikovými modely letadel a také odznaky především pak leteckými a výsadkářskými, takže i srdce sběratele zaplesá.
Milé překvapení v nedaleké Olomouci nám letos připravilo Národní technické muzeum, když tam byly navezeny vagony, ve kterých cestovali naši prezidenti, a to od Masaryka až po Havla. Během dvou červencových dnů jste mohli nahlédnout doslova až do těch nejintimnějších míst, vidět, kde sedával a jednal „prezident osvoboditel“, kde spala jeho dcera a kde třeba naopak trávila čas ochranka pozdějších prezidentů, aby nám je někdo neukradl. Součástí akce byla i výstava modelů lokomotiv, krátký film o historii vagonů a uniforma stevarda. Něco bylo možné projít přímo v nitru vagonů, spatřit šlo jen ze schůdků přistavených vně k jejich boku, i tak ale celá akce stála za to.
Když se řekne Josefkol, každý hned asi ví. Muzeum kočárů, Čechy pod Kosířem, Václav Obr a dvoudenní akce plná ukázek, netradičních řemesel a pochopitelně spousta občerstvení. Jelikož jsme nahlédli do zákulisí, víme, že všichni herci, řemeslníci, koňáci a především pan Obr se během těchto dvou dnů pekelně nadřou. Již jen převlékání kostýmů je obřad a někteří zvládli převleky až tři, a to ve stanu, kde se nikdo neohlížel až tak na etiketu a na rozdíl pohlaví. Kostymérky se nadřely až do večerních hodin a třeba připravit panovníka Karla I., aby vypadal k světu, nebylo vůbec jednoduché. Stačil totiž problém, jak mu poskládat správně vyznamenání, aby vynikl především „Modrý Max“ - Pour le Mérite - nejvyšší Pruské vyznamenání, které se nosilo na krku a našeho Karla pěkně škrtilo. Pro sběratele poznámka, že všechna vyznamenání na akci byla zdařilými replikami. Převlékání dam bylo kapitolou samo pro sebe, obzvláště když jedna z nich představovala těhotnou selku. Mnozí z nás až později zjistili, že to těhotenství není hrané. A pitný režim? Sám pan Obr jel na Kofole, a první den si až v jednu hodinu odpoledne dopřál snídani, teplou polévku. Já děkuji všem za úžasné dva dny.
A na závěr otřesný zážitek v našem Společenském domě a červencová pseudovýstava České dějiny - figuríny středověku. Amatérismus, neprofesionalita, faktické chyby, drahota, dryáčnická reklama, prostě hrůza a děs za sto korun. Doporučuji nikdy už nebrat a ověřit si dopředu, o co jde.
Historie učí, poučme se tedy u těch dobrých i v létě, ty špatné ignorujme.

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments