Dobrý podvečer, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na co se tady čeká? Problémy s přílivem občanů romské národnosti ze Slovenska stále více trápí občany Přemyslovic. A čím dál více se dotýkají i žáků místní školy. Dle našich informací prověřuje Policie ČR dokonce případy sexuálního obtěžování dívek ze strany cikánských chlapců! Kromě toho řeší i slovní a fyzickou šikanu jednoho ze žáků. Důvodem těchto četných potíží je příliv nových nájemníků. I proto vedení obce opakovaně žádalo, aby vesnice byla vyhlášena oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Přestože petici za Přemyslovice bez dávek podepsala pětistovka občanů, prostějovský magistrát záměru ani na podruhé nevyhověl...Krádeže ovoce a zeleniny ze zahrádek, rušení nočního klidu, házení kamenů romskými dětmi na projíždějící auta a cyklisty. To je jen částečný výčet problémů, s nimiž se dle starosty musí potýkat občané Přemyslovic. Řadu případů už řeší také Policie ČR. „Situaci v Přemyslovicích lze hodnotit jako napjatou. Doložit to jde konkrétními případy. Například letos dvanáctého května došlo k protiprávnímu jednání vůči místní obyvatelce, která bydlí v sousedství osob romské národnosti. Uvedená žena své sousedy pouze napomenula kvůli nadměrnému hluku a žádala o ztišení hlasité hudby při jejich oslavě. Došlo k jejímu napadení, vyhrožování zabitím a házení kamenů. Tento incident vyvolal u řady místních občanů strach,“ uvádí se ve zprávě konického oddělení Policie ČR.
Napadená žena aktuálně svůj dům prodává a chystá se z obce odstěhovat. „Obdobnou reakci je možné slyšet i od dalších občanů, kteří mluví o tom, že by dům nejraději prodali a odstěhovali se,“ přidal starosta Přemyslovic Lubomír Štaffa.

Rodiče berou děti ze školy

Zpráva dále potvrzuje, že s velkými problémy se potýkají zejména žáci místní školy. Policie ČR aktuálně prošetřuje případy sexuálního obtěžování dívek ze strany romských chlapců. „Šetřením bylo zjištěno, že Romové osahávají dívky, tedy je sexuálně obtěžují. Rodiče těchto holek chodí do školy, kde žádají, aby její vedení věc řešilo. Dle jejich vyjádření tak nikdo nečiní, proto chtějí přehlásit dívky na jinou školu,“ uvádí se dále ve zprávě policistů, kterou má Večerník k dispozici.
Kromě toho má na škole docházet i k šikaně. „Policie řeší případ, kdy opět Romové šikanovali jednoho chlapce ze školy, a to nejen verbálně, ale i fyzicky. Lze tedy konstatovat, že sociálně nežádoucí jevy se projevují nejen v okolí domů, kde tyto osoby bydlí, ale i na základní škole,“ uzavírají policisté dokument s tím, že doporučují část Přemyslovic vyhlásit za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů.

Přestěhují se úředníci do Přemyslovic?

Také podle vedení obce se Přemyslovice staly terčem „obchodu s chudobou“. V posledních letech tam došlo k zakoupení celkem jedneácti prázdných domů, kam se nastěhovalo minimálně 75(!) cikánů zejména ze Slovenska. Jejich přesný počet přitom nelze určit. Kvůli přetrvávajícím problémům s nimi obec již podruhé požádala prostějovský magistrát o vydání opatření, které by zamezilo vyplácení příspěvků na bydlení. V prvním případě se mělo týkat celé obce, ve druhém pouze prostoru od budovy obecního úřadu po kostel Všech svatých a dům s číslem 162. Žádost obec doplnila peticí, kterou podepsalo zhruba pět stovek občanů.
Navzdory tomu všemu záměr však ani tentokrát odbor sociálních věcí prostějovského magistrátu neschválil. „Posuzování míry zvýšenosti výskytu sociálně nežádoucích jevů pouze s ohledem na jejich koncentraci v určité lokalitě je dle názoru úřadu nedostatečné, neboť by ve svém důsledku mohlo teoreticky vést k vyhlášení oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v případě, kdy by se větší množství jevů koncentrovalo u velice úzké skupiny osob bez ohledu na další výskyt jevů v rámci celé oblasti,“ odůvodnil zamítnutí návrhu Jaroslav Svozil, vedoucí odboru sociálních věcí prostějovského magistrátu.
Místní lidé tento postoj nedokáží pochopit a těžko se s ním smiřují. „Za dané situace se budou starousedlíci snažit odstěhovat a prázdných domů v Přemyslovicích bude přibývat. Snad se pan Svozil a další úřednici do některého z nich nastěhují. Teprve pak se snad jejich postoj konečně změní,“ konstatoval smutně jeden z nich. 

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments