Dobré odpoledne, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 

A je to venku! U prostějovského soudu se poprvé veřejně objevil Radim Žondra, ve kterém sama tenistka Petra Kvitová poznala muže, který dvojnásobnou wimbledonskou šampionku na konci roku 2016 přepadl a ošklivě pořezal na ruce. Večerníku se v ostře sledované záležitosti podařilo získat celou řadu exkluzivních informací, a to nejen těch, které zazněly během dlouhého úterního líčení. Soudní stání se přitom týkalo organizované skupiny, která brutálním způsobem přepadla minimálně dva muže přímo v jejich domech. Právě třiatřicetiletý Žondra jim v jednom z nich měl dát tip. Při prověřování této skutečnosti jednoho z policistů napadlo, že je nápadně podobný muži z identikitu zveřejněného v souvislosti s případem známým snad po celém světě. „Paní Kvitové jsem nic neudělal,“ tvrdil na chodbě reportérovi iDNES.cz obviněný. V tu chvíli již věděl, že soudkyně Adéla Pluskalová rozhodla o prodloužení vazby...

Vše nasvědčuje tomu, že tenhle chlapec se nikdy neměl dostat z vězení ven! Radim Žondra pocházející ze Ptení je lidem z regionu znám více než dobře. Do širšího povědomí se dostal už jako člen pětičlenného gangu, který si vybíral a přepadával staré a bezbranné lidi v jejich vlastních domech a obíral je mnohdy o celoživotní úspory. Právě za to byl v roce 2011 odsouzen na sedm a půl roku do vězení, svůj trest však nepřijal a zlostně se rozkřikoval směrem k soudci i státní zástupkyni.
Celý trest si nakonec ani neodseděl. Podmíněně byl propuštěn už v roce 2014 a vše nasvědčovalo tomu, že začal sekat dobrotu. Jako fotbalista nastupoval za Horní Štěpánov a Konici, kde nějaký čas působil také jako provozní restaurace Živnostenský dům. Naposledy hrál I.A třoídu Olomouckho KFS za TJ Sokol Doubrava Haňovice. Ani na hřišti se však nedokázal vždy ovládat a za napadení rozhodčího v jednom z utkání dostal několikazápasový distanc.

„Až se vrátíme, tak tě dorazíme...“

Do hledáčku policie se Radim Žondra původně nedostal kvůli přepadení Petry Kvitové, ale z úplně jiného důvodu. Tříčlenný gang ve složení Michal Cvan, Simon Baier a Josef Minár stál za přepadením devadesátiletého seniora, kterého mladíci umlátili k smrti. Poté se vydali do domu právníka žijícího v Lysicích na Blanensku, jehož na podzim 2015 také napadli, a to obzvláště brutálním způsobem. Nejprve jej povalili na zem, nasadili mu pouta, oblepili celou hlavu páskou, že se dusil, kopali do něj a polévali neznámou tekutinou s tím, že pokud jim nedá peníze, tak jej zapálí. „Celou dobu mi také říkali, že mě podříznou. Když odcházeli, tak mě tam nechali ležet spoutaného a se zlomenou rukou. Řekli mi, že mě večer přijdou dorazit,“ prozradil přímo u prostějovského soudu poškozený. Odcizen mu dle jeho výpovědi byl spisový materiál k případu jednoho z jeho dlužníků i se směnkou na dva miliony korun. Zloději si odnesli také platební kartu, ze které vybrali 15 000 korun, a další cennosti.

Práskli ho „kamarádi“

Tip na movitého advokáta měl bezcitným kriminálníkům dát právě Radim Žondra. Tuto informaci na něj „práskl“ jeho dlouholetý kamarád Josef Minár přezdívaný „Kuba“. Učinil tak ve chvíli, kdy už tušil, že se z vězení jen tak nedostane. „Měl by ses o mě postarat, protože ti celou dobu kryji prdel. Chápeš, co mi hrozí, mimo jiné za případ, kam jsi nás poslal ty,“ napsal Žondrovi z vězení Minár.
Dalším mužem, který tuto informaci v jedné ze svých výpovědí potvrdil, byl Pavel Radziszewski. Na první pohled nevyrovnaný chlapík sice s přepadáváním starších lidí neměl co do činění, přesto ve vězení stráví 23 let. Odsouzen byl za vraždu své těhotné přítelkyně. Informaci o Žondrovi coby tipérovi mu měl prozradit Michal Cvan, s nímž Radziszewski nějaký čas trávil ve vazební cele.

Nepřesvědčivá obhajoba

Samotný Žondra vše popírá, v úterý u prostějovského soudu se ovšem hájil hodně nepřesvědčivě. „Nevím, co tím Minár myslel, když psal, že mi kryje prdel. Mohlo jít o můj vztah s jinou ženou než s mojí oficiální přítelkyní. Vím také, že v té době na tom byl psychicky velmi špatně a ve vězení se pokusil o sebevraždu. Takže jeho slova jsem nebral moc vážně,“ vypověděl obžalovaný, který navzdory celé řadě dalších důkazů za svůj tip na brutální loupež dosud odsouzen nebyl. Hlavní líčení v této věci totiž bylo odročeno na úterý 25. září.

Pohotový policista

Na další stání si třiatřicetiletý muž počká ve vazbě, kde je v současnosti kvůli mediálně známému přepadení Petry Kvitové. Přitom pachatel kriminalistům dlouhou dobu unikal, na jeho stopu jej přivedl až postřeh policisty. Ten Žondru vyšetřoval právě v souvislosti s tipem, jež měl dát Minárovi a spol. Jeden z vyšetřujících si v jistý okamžik všiml nápadné shody Žondry s identikitem, který vznikl na základě popisu slavné tenistky. Následovala identifikace ze strany Petry Kvitové, která Žondru mezi stovkou dalších mužů bezpečně poznala.

Hledali jej u Tesaře
K případu se připojují i zajímavé souvislosti. Radek Žondra totiž prokazatelně pobýval v Polišenského ulici v Prostějově, tedy tam, kde koncem letošního května policejní komendo provedlo domovní prohlídku v domě syna někdejšího prostějovského starosty Jana Tesaře mladšího. Ten byl v minulosti provázaný i s Janem Hubáčkem, který byl odsouzen za kšefty s neproclenou naftou. Dle exkluzivních informací Večerníku policisté u Tesaře mladšího pátrali marně a dopadnout Žondru se jim podařilo až o pár dní později v Brně.

„Nic jsem neudělal,“ tvrdí Žondra
Podle spisu zaútočil na Petru Kvitovou ráno 20. prosince 2016 v jejím prostějovském bytě. Představil se jako revizní technik, který jde zkontrolovat plynový kotel. V bytě ji však napadl a vážně pořezal na levé ruce, kterou pak lékaři tenistce čtyři hodiny operovali. Současnou světovou pětku připravil o téměř rok kariéry.
Nyní je tak tři měsíce poté, co byl Žondra obviněn, vyšetřování zdárně u konce. Státní zástupce dopisuje obžalobu, která jej viní ze zvlášť závažného zločinu vydírání. Ono v úterý 21. srpna se Radim Žondra od května vůbec poprvé ukázal na veřejnosti. Při příchodu na vazební zasedání si nezakrýval tvář a nedal na sobě znát žádné emoce. „Já jsem paní Kvitové nic neudělal,“ prohlásil na dotaz internetové televize iDNES.cz, jestli se chce tenistce omluvit za to, co jí měl provést. „Takže to popíráte?“ - „Ano,“ dodal, když ho eskorta odváděla.

Zaručili se za něj i myslivci, soudkyně se přesvědčit nenechala
Soud v úterý také rozhodoval, zda útočníkovi prodlouží vazbu. „Vazební důvody stále trvají, byly ještě zesíleny těmi vyšetřovacími úkony, které byly provedeny a podle mého názoru prozatím dostatečně odůvodňují podezření, že skutek spáchal právě obviněný Radim Žondra. Rozhodla jsem, že obviněného nadále ponechávám ve vazbě,“ řekla iDNES.cz soudkyně Adéla Pluskalová. Podle ní hrozí, že by se mohl skrývat a vyhýbat trestnímu stíhání. „Nebyly přijaty záruky za vazbu, které obviněný nabízel,“ uvedla dále soudkyně. Muž jí předal svůj písemný slib, dále žádal, aby byla vazba nahrazena dohledem probačního úředníka. „Zaručila se za něj jeho rodina, spolupracovníci, ale také třeba myslivecký spolek,“ prozradila, kdo Žondrovi házel záchranný kruh. Vše bylo ale marné. „Obviněný se vzdal práva stížnosti, ale nevzdal se práva stížnosti za osoby blízké, takže rozhodnutí zatím není pravomocné,“ dodala Adéla Pluskalová. Potvrdila také, že vyšetřování případu již skončilo a policejní spis je kompletní. „Státní zástupce už začal pracovat na sepisování obžaloby.“
Na soud v případě vydírání Petry Kvitové, který se v dohledné době bude konat u Krajského soudu v Brně, si tak obviněný počká v pražské věznici. V případě uznání viny mu hroží až 12 let za mřížemi.

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments