Příjemnou noc, dnes je pátek 21.9.2018
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Nadchnout se pro dobrý nápad dokáže každý, ale vytrvat při jeho realizaci po řadu let, to už chce skutečný charakter. Ten nepochybně dlouhodobě prokazuje Radim Maleček z Kralic na Hané, který již více jak deset let sází stromy kolem polních cest v okolí Kralic na Hané. Celkem jich už vysadil hodně přes tisícovku. V mnoha případech tak učinil pouze na vlastní náklady. A ve svém úsilí rozhodně nepolevuje.

Duby, lípy, jasany, břízy, ale čím dál častěji také třešně, jabloně, moruše, červené ořechy či muchovníky známé jako stromové indiánské borůvky. To vše neúnavně sází Radim Maleček, díky němuž, jeho spolupracovníkům i sponzorům se zemědělská krajina v okolí Kralic na Hané mění k nepoznání. Vysazené stromy alespoň částečně chrání občany městyse ležícího uprostřed hanácké roviny před větrem a prachem.
„Letos na jaře jsem na vlastní náklady vysadil březovou a dubovou alej ve směru na Kraličky. V každé z nich je zhruba čtyřicet nových stromů. Kromě toho se podařilo vytvořit dvě kosené loučky, kde se díky podpoře dolomitického vápence daří mnoha bylinám, a také dva izolované remízky pro zvěř. Pokračoval jsem též v sázení ovocných stromů,“ prozradil Večerníku Maleček, kterého těší, že obec vyhověla jeho návrhu vytvořit v budoucnu zelenou oázu na místě rekultivované skládky ve směru na Biskupice. „Velmi rád bych poděkoval starostovi, který mi při výsadbě i údržbě dřevin vždy vycházel vstříc.“
Velkého přírodního nadšence rovněž těší nová hnízda poštolek, sov kalousů ušatých a řady zpěvných ptáků. „Už jsme u nás zaznamenali i dudka chocholatého. Kromě toho se zvýšil počet srnek, zajíců, křepelek i bažantů,“ usmívá se.
Z úrody nově zasazených ovocných stromů se už také těší místní občané. „Často sami přidají ruku k dílu: vytvoří lavičky, zasadí květiny, postarají se o údržbu a mají řadu šikovných nápadů. Mám radost také z toho, že začala spolupráce s nadšenci z okolních obcí, mezi něž patří Biskupice, Hrubčice či Vrbátky, kde se vysazují aleje dřevin,“ liboval si Radim Maleček. Ten dále sní o vybudování rybníka a mokřadu důležitých pro zadržování vody v krajině. „Díky odborníkům mám už vytipována dvě místa. Buď by mohly vzniknout na místě bývalého rybníka, kudy vedl mlýnský náhon, který je však již bohužel vyschlý, nebo u řeky Valové nedaleko bedihošťského hřbitova. Od místních mám ještě jeden tip, tak uvidíme. Věřím, že většinu peněz na tento projekt by se podařilo získat z dotací od státu,“ plánuje Maleček.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • koselec n h
  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments