Příjemnou noc, dnes je úterý 13.11.2018
svátek slaví Tibor,
zítra Sáva
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Nadchnout se pro dobrý nápad dokáže každý, ale vytrvat při jeho realizaci po řadu let, to už chce skutečný charakter. Ten nepochybně dlouhodobě prokazuje Radim Maleček z Kralic na Hané, který již více jak deset let sází stromy kolem polních cest v okolí Kralic na Hané. Celkem jich už vysadil hodně přes tisícovku. V mnoha případech tak učinil pouze na vlastní náklady. A ve svém úsilí rozhodně nepolevuje.

Duby, lípy, jasany, břízy, ale čím dál častěji také třešně, jabloně, moruše, červené ořechy či muchovníky známé jako stromové indiánské borůvky. To vše neúnavně sází Radim Maleček, díky němuž, jeho spolupracovníkům i sponzorům se zemědělská krajina v okolí Kralic na Hané mění k nepoznání. Vysazené stromy alespoň částečně chrání občany městyse ležícího uprostřed hanácké roviny před větrem a prachem.
„Letos na jaře jsem na vlastní náklady vysadil březovou a dubovou alej ve směru na Kraličky. V každé z nich je zhruba čtyřicet nových stromů. Kromě toho se podařilo vytvořit dvě kosené loučky, kde se díky podpoře dolomitického vápence daří mnoha bylinám, a také dva izolované remízky pro zvěř. Pokračoval jsem též v sázení ovocných stromů,“ prozradil Večerníku Maleček, kterého těší, že obec vyhověla jeho návrhu vytvořit v budoucnu zelenou oázu na místě rekultivované skládky ve směru na Biskupice. „Velmi rád bych poděkoval starostovi, který mi při výsadbě i údržbě dřevin vždy vycházel vstříc.“
Velkého přírodního nadšence rovněž těší nová hnízda poštolek, sov kalousů ušatých a řady zpěvných ptáků. „Už jsme u nás zaznamenali i dudka chocholatého. Kromě toho se zvýšil počet srnek, zajíců, křepelek i bažantů,“ usmívá se.
Z úrody nově zasazených ovocných stromů se už také těší místní občané. „Často sami přidají ruku k dílu: vytvoří lavičky, zasadí květiny, postarají se o údržbu a mají řadu šikovných nápadů. Mám radost také z toho, že začala spolupráce s nadšenci z okolních obcí, mezi něž patří Biskupice, Hrubčice či Vrbátky, kde se vysazují aleje dřevin,“ liboval si Radim Maleček. Ten dále sní o vybudování rybníka a mokřadu důležitých pro zadržování vody v krajině. „Díky odborníkům mám už vytipována dvě místa. Buď by mohly vzniknout na místě bývalého rybníka, kudy vedl mlýnský náhon, který je však již bohužel vyschlý, nebo u řeky Valové nedaleko bedihošťského hřbitova. Od místních mám ještě jeden tip, tak uvidíme. Věřím, že většinu peněz na tento projekt by se podařilo získat z dotací od státu,“ plánuje Maleček.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments