Dobré ráno, dnes je neděle 20.1.2019
svátek slaví Ilona,
zítra Běla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nadchnout se pro dobrý nápad dokáže každý, ale vytrvat při jeho realizaci po řadu let, to už chce skutečný charakter. Ten nepochybně dlouhodobě prokazuje Radim Maleček z Kralic na Hané, který již více jak deset let sází stromy kolem polních cest v okolí Kralic na Hané. Celkem jich už vysadil hodně přes tisícovku. V mnoha případech tak učinil pouze na vlastní náklady. A ve svém úsilí rozhodně nepolevuje.

Duby, lípy, jasany, břízy, ale čím dál častěji také třešně, jabloně, moruše, červené ořechy či muchovníky známé jako stromové indiánské borůvky. To vše neúnavně sází Radim Maleček, díky němuž, jeho spolupracovníkům i sponzorům se zemědělská krajina v okolí Kralic na Hané mění k nepoznání. Vysazené stromy alespoň částečně chrání občany městyse ležícího uprostřed hanácké roviny před větrem a prachem.
„Letos na jaře jsem na vlastní náklady vysadil březovou a dubovou alej ve směru na Kraličky. V každé z nich je zhruba čtyřicet nových stromů. Kromě toho se podařilo vytvořit dvě kosené loučky, kde se díky podpoře dolomitického vápence daří mnoha bylinám, a také dva izolované remízky pro zvěř. Pokračoval jsem též v sázení ovocných stromů,“ prozradil Večerníku Maleček, kterého těší, že obec vyhověla jeho návrhu vytvořit v budoucnu zelenou oázu na místě rekultivované skládky ve směru na Biskupice. „Velmi rád bych poděkoval starostovi, který mi při výsadbě i údržbě dřevin vždy vycházel vstříc.“
Velkého přírodního nadšence rovněž těší nová hnízda poštolek, sov kalousů ušatých a řady zpěvných ptáků. „Už jsme u nás zaznamenali i dudka chocholatého. Kromě toho se zvýšil počet srnek, zajíců, křepelek i bažantů,“ usmívá se.
Z úrody nově zasazených ovocných stromů se už také těší místní občané. „Často sami přidají ruku k dílu: vytvoří lavičky, zasadí květiny, postarají se o údržbu a mají řadu šikovných nápadů. Mám radost také z toho, že začala spolupráce s nadšenci z okolních obcí, mezi něž patří Biskupice, Hrubčice či Vrbátky, kde se vysazují aleje dřevin,“ liboval si Radim Maleček. Ten dále sní o vybudování rybníka a mokřadu důležitých pro zadržování vody v krajině. „Díky odborníkům mám už vytipována dvě místa. Buď by mohly vzniknout na místě bývalého rybníka, kudy vedl mlýnský náhon, který je však již bohužel vyschlý, nebo u řeky Valové nedaleko bedihošťského hřbitova. Od místních mám ještě jeden tip, tak uvidíme. Věřím, že většinu peněz na tento projekt by se podařilo získat z dotací od státu,“ plánuje Maleček.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments