Příjemnou noc, dnes je středa 24.7.2019
svátek slaví Kristýna,
zítra Jakub
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Politické subjekty kandidující v komunálních volbách ve zdejším regionu obdržely předminulý čtvrtek svá pořadová čísla. A je nepochybné, že stejně jako přímo v Prostějově, tak i v jeho přilehlých obcích, městysech a městech se dá očekávat tuhá bitva o přízeň každého voličského hlasu. Alespoň tedy na většině míst. V některých totiž kandiduje pouze jediné seskupení, tudíž občané si tam budou moci vybírat jen z konkrétních jmen, nebo je situace dokonce předem jasně daná. To jsou však jen výjimky, přirozený boj a sportovní sčítání lístků z uren je skutečně před námi. A tak nastal ten pravý čas pro sondu do kandidátek politických subjektů celého Prostějovska. V dnešním úvodním díle se Večerník blíže podíval na prvních třiadvacet míst dle abecedního seznamu. Nejzajímavějším zjištěním vedle drobných změn je odliv komunistické síly. Někde opustili KSČM jednotlivci, jinde dokonce nesestavila kandidátku ani sama strana...


Malý výběr = jasná volba
Velmi omezený výběr pouze jediné kandidátky budou mít voliči v Bílovicích-Lutotíně, v Čehovicích, Čelčicích, Drahanech a Hrdibořicích. Jen o něco málo větší pak v Biskupicích, Bousíně a Dětkovicích. V těchto třech obcích kandidují pouze dva politické subjekty. Tři uskupení usilující o místa v obecních zastupitelstvech pak mají na výběr voliči v Alojzově, Čelechovicích na Hané, Dobrochově, Držovicích, Hluchově, Hradčanech-Kobeřicích, Ivani, Klenovicích na Hané a Klopotovicích. Těžší konkurence stran a hnutí v počtu čtyř kandidujících subjektů je aktuálně v Bedihošti, Brodku u Prostějova, Bukové a Hrubčicích.
Pojďme se na šestici vybraných obcí z první série předvolebního seriálu o komunálních volbách na Prostějovsku podívat blíže.

Bedihošť: starosta Zips přestoupil, komunisté ho naštvali
Tuhý boj o přízeň voličů se dá očekávat v Bedihošti. Před čtyřmi lety tam s drtivou převahou 58,58% vyhrála KSČM, která tak v devítičlenném zastupitelstvu obsadila pět křesel. Zbývající čtyři si po dvou rozdělily Sdružení ODS a nezávislých kandidátů a KDU–ČSL. Letos kandidují čtyři subjekty, mezi nimi opět komunisté, lidovci, Sdružení nezávislých kandidátů a ODS, přičemž druhé dva se tentokrát rozhodly usilovat o hlasy voličů tentokrát samostatně. Největší zajímavostí blížících se komunálních voleb v Bedihošti je bezesporu skutečnost, že současný starosta Jiří Zips, který před čtyřmi lety jako lídr kandidátky KSČM přesvědčivě volby vyhrál a ujal se řízení obce, usiluje nyní o přízeň voličů za Sdružení nezávislých kandidátů. „Tato změna je logickým vyústěním mého sporu s KSČM. Ten vznikl při sestavování kandidátky do loňských parlamentních voleb, kdy mi komunisté slíbili postavení do desátého místa, pak mě strčili až na místo šestnácté. Přitom mě předběhli lidé, kteří na kandidátce původně být ani neměli. Komunisté se vůči mě nezachovali fér. Proto jsem se letos před komunálními volbami rozhodl kandidovat za Sdružení nezávislých kandidátů a věřím, že uspějeme,“ vysvětlil exkluzivně Večerníku Jiří Zips.

Brodek u Prostějova: nové tváře na scéně
V Brodku u Prostějova zvítězilo v roce 2014 uskupení Měníme Brodek s lídrem kandidátky Radkem Rozmánkem. Ten se stal starostou tohoto městyse a kandiduje i letos. Pouze s tím rozdílem, že také už za jiný politický subjekt. Měníme Brodek totiž neexistuje, namísto toho je Rozmánek lídrem hnutí s názvem Pokračujeme ve změnách. A tak zatímco před čtyřmi lety zvítězilo hnutí Měníme Brodek, které získalo 46,16 % hlasů voličů, druhá skončila ČSSD (30,05 %) a do zastupitelstva se ještě dostali kandidáti třetí KDU-ČSL (19,55 %), nyní lze čekat převrat. Dodejme, že naposledy kandidoval do brodeckého zastupitelstva ještě Úsvit přímé demokracie. Přestože překonal pětiprocentní hranici, jeho zástupci neměli nárok na byť jediné křeslo v zastupitelstvu. V letošním roce se v Brodku u Prostějova budou o hlasy voličů ucházet čtyři subjekty. Kromě již zmíněného hnutí Pokračujeme ve změnách kandidují hnutí SPD - Tomio Okamura, Společně pro Brodek a jediná stálice KDU-ČSL.

Čechy pod Kosířem: další úprk od komunistů...
Čechy pod Kosířem se od roku 2014 staly baštou lidovců. KDU–ČSL tam vyhrála komunální volby s drtivým náskokem před ostatními, kdy získala 38,24 % hlasů. Starostou se stal Milan Kiebel, jehož v zastupitelstvu doplnili od lidovců ještě Jan Pospíšil a Antonín Grepl. V sedmičlenném zastupitelstvu je doplnili Radoslav Smékal (ODS a nezávislí kandidáti), Iveta Slámová (Čechy pod Kosířem 2014), Luboš Mader (KSČM) a František Střída (ČSSD). Nyní, zhruba měsíc před komunálními volbami 2018, je jasné, že i tentokrát bude v Čechách pod Kosířem kandidovat pět politických subjektů. Pouze s jedinou změnou, ODS a nezávislé kandidáty střídají Starostové a nezávislí. K nim letos „přestoupil“ dokonce i bývalý komunistický lídr Luboš Mader. „Ani nemám čas sledovat, jaká je u nás v obci předvolební nálada? Mám teď plnou hlavu rekonstrukce naší základní školy za pět milionů korun, kterou chceme stihnout do třetího září. Já ale věřím, že lidé v Čechách jsou rozumní a poznali, že za uplynulé čtyři roky se toho u nás mnoho změnilo k lepšímu. Věřím v obhajobu našich pozic, už kvůli tomu, že naše lidovecká kandidátka je stejná jako před čtyřmi lety a lidé na ní jsou také o čtyři roky zkušenější,“ sdělil Večerníku Milan Kiebel (KDU–ČSL), starosta Čech pod Kosířem.

Držovice: dají voliči pečeť na výsledek z předčasných voleb?
Tradičně hodně bouřlivé budou určitě komunální volby v Držovicích. A to už i proto, že před dvěma roky tam byla „svržena vláda“ dlouholeté starostky Blanky Kolečkářové a po dalších šesti měsících se konaly se předčasné volby. V roce 2014 zvítězili poměrně s velkou převahou Starostové a nezávislí, v čele právě s Blankou Kolečkářovou. Ta se ujala již potřetí funkce starostky a kromě ní získali mandát zastupitelů za STAN i Jana Hlebová a Bedřich Kovařík. Tuto trojici v sedmičlenném zastupitelstvu pak doplnili lídři dalších kandidujících subjektů – Jakub Martinek ze Sdružení nezávislých kandidátů „Za Držovice“, Martin Ryšták z TOP 09, Jaroslav Studený z ODS a Lubomír Hrazdil mladší ze Sdružení nezávislých kandidátů „Hasiči“. Dlouhodobá nespokojenost s vedením obce a hlavně s prací Blanky Kolečkářové vyústila v předčasné volby. Tři opoziční zastupitelé Studený, Martinek a Hrazdil mladší totiž na své funkce 31. srpna 2016 rezignovali, čímž se obecní zastupitelstvo v Držovicích stalo automaticky nefunkčním. Aby totiž mohlo fungovat, muselo by podle zákona zůstat ve funkcích alespoň pět členů. Předčasné volby na začátku února 2017 pak přinesly razantní změnu. Dosavadní starostka Blanka Kolečkářová a její STAN se musely sklonit před vítězstvím hnutí Za Držovice, které ruku v ruce s druhým, dnes už koaličním uskupením Iniciativa, převzalo vládu nad touto obcí. A jaká je situace před komunálními volbami v Držovicích dnes? Přihlášky si podaly už jen tři politické subjekty. Hnutí Za Držovice vede do voleb současný starosta Jaroslav Studený a na listině se objevují také současní zastupitelé vzešlí z předčasných voleb Lubomír Hrazdil mladší a Jana Františka Kreplová. Svoji kandidátku sestavilo i stávající koaliční hnutí Iniciativa. Rovněž na ní se objevují pro držovické občany známé tváře, a sice zastupitelé Renata Čižmárová a Jakub Martinek. Konkurencí těmto dvěma uskupením budou dělat Starostové a nezávislí. Ovšem pozor, už bez dlouholeté bývalé starostky a stále zastupitelky Olomouckého kraje Blanky Kolečkářové! Ta se rozhodla do budoucího zastupitelstva tentokrát nekandidovat. Ostatně podle výsledků předčasných voleb v únoru 2017 měla být součástí zastupitelstva v Držovicích. Na první dvě jednání se ovšem se svojí partnerkou Janou Hlebovou nedostavila vůbec a posléze obě pak na své funkce rezignovaly. „Nálada před blížícími se komunálními volbami není teď u nás v Držovicích nijak vypjatá, jak tomu bylo dříve. Hodně věcí se zde změnilo k lepšímu, lidé více začali věřit svým zastupitelům. Takže necítíme žádné vyhrocené vztahy, atmosféra je velice klidná,“ ujistil Večerník současný starosta Držovic Jaroslav Studený. Změnu atmosféry a definitivní „převrat“ v klid zbraní musí potvrdit výsledky říjnových voleb.

Hrubčice: úplně bez KSČM
Zde komunální volby v roce 2014 ovládlo s drtivou převahou Sdružení nezávislých kandidátů Hrubčice, které získalo 41,52 % hlasů. Starostou se stal Milan Mlateček, jehož v sedmičlenném zastupitelstvu doplnili spolustraníci Petr Zatloukal, Helena Hochová a Josef Žid. Členem je také Jiří Zatloukal (ODS a nezávislí kandidáti), Jaroslav Drábek (KDU–ČSL) a Jan Kromka (KSČM). Po čtyřech letech ale dochází ke změně, kdy volební pole zcela vyklidili komunisté. Naopak kandiduje nový subjekt s názvem Společně pro Hrubčice a Otonovice. Kosmetickou změnou je pouze skutečnost, že občanští demokraté jdou do voleb samostatně, tedy bez nezávislých kandidátů. O hlasy voličů bude v Hrubčicích první říjnový víkend usilovat osmadvacet kandidátů.

Kostelec na Hané: komunisté již vládu lidovců a sociálních demokratů neohrozí
V Kostelci na Hané probíhá menší zemětřesení. Kandidátní listiny prošly oproti komunálním volbám v roce 2014 výraznou změnou. Do voleb 5. až 6. října 2018 už nejdou hnutí Úsvit přímé demokracie, Strana svobodných občanů, TOP 09 a volební účast úplně vzdala také KSČM! O hlasy tak bude nyní usilovat pětice politických subjektů. Tradiční aktéry KDU-ČSL a ČSSD letos doplní ODS, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura a také hnutí Žijeme Kostelcem. Připomeňme, že před čtyřmi lety zvítězili v Kostelci na Hané sociální demokraté a starostou se stal Ladislav Hynek. Ten ale ve svém funkčním období vydržel pouze polovinu doby, neboť po zvolení náměstkem hejtmana Olomouckého kraje přepustil starostování Františku Horákovi z KDU–ČSL. „S lidovci nás váže dlouhodobá a dobrá spolupráce pro blaho občanů Kostelce, proto jsme ani nijak neřešili přenechání funkce starosty lidovcům. Vedoucí funkce v našem městě je v dobrých rukách,“ říkal před dvěma lety Večerníku Ladislav Hynek. Současný starosta František Horák kandiduje i letos, samozřejmě jako lídr KDU–ČSL. „Naším cílem je samozřejmě uspět a pokračovat v práci pro město. Úspěch si ale přejí i ostatní, takže svedeme slušný a rytířský boj,“ burcuje Horák. „Jinak tady v Kostelci na Hané se volby ještě tak moc nerozebírají a ani jsem nezaznamenal, že by někdo v této souvislosti proti někomu útočil. Jsem přesvědčen, že komunální volby proběhnou v naprostém klidu a naše strana minimálně obhájí své pozice z předchozích voleb,“ svěřil se současný kostelecký starosta. Na kandidátce ČSSD v Kostelci na Hané figuruje opět také jméno Ladislava Hynka, předchozího starosty a aktuálně náměstka hejtmana Olomouckého kraje. „Naším cílem je i nadále se podílet na vedení města a dál pracovat pro občany Kostelce na Hané jako doposud. Sociální demokraté mají v tomto městě tradičně velmi kvalitní zázemí, takže v úspěch prostě věřím. Zatím je ale klid, lidé u nás začnou řešit volby až poté, co se zde objeví nějaké první plakátky,“ usmál se Hynek. Večerník se pochopitelně zajímal, zda v případě jeho volebního úspěchu bude kandidovat na starostu, nebo dá opět přednost funkci krajského náměstka. „O tom je nyní předčasné se bavit, rozhodnu se až v sobotu šestého října večer,“ nechal si pootevřená vrátka k důležitému rozhodnutí.
Komunální volby v jednotlivých obcích Prostějovska jsou pro místní občany samozřejmě stejně napínavé jako pro voliče z města. Možná se prožívají i mnohem víc, protože jednotliví lidé a také kandidáti politických stran a hnutí se daleko lépe znají. Na vedlejším místě najdete losovací čísla všech seskupení v obcích od Alojzova po Kostelec na Hané.Vývojem předvolebních kampaní v celém regionu se budeme zabývat opět v příštím vydání Večerníku.

pdfkandidativolby.pdf


 Vše o komunálních i senátních volbách najdete v  tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 3. září

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments